Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDNP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! A Magyar Demokrata Néppárt nevében én most a NATO- népszavazásról szeretnék beszélni. (Hegyi Gyula tapsol.) Sokáig lehetne sorolni - és meg kell mondjam: mindkét oldalról sokáig lehetne sorolni - az elkövetett hibákat, tisztelt képviselõtársaim, hiszen ennek a dolognak története van. A Magyar Demokrata Néppárt már az elõzõ - jelenleg hatályos - országgyûlési határozat vitájában elmondta: nagyon veszélyes ez a vita, nagyon veszélyes a vitának az a része, amelyik a földtörvény köré csoportosítja az érveket, és megzavarja az ország polgárait a NATO ügyében. Tisztelt képviselõtársaim, ebbe a vitába itt, Magyarországon szinte minden politikai erõ belement.

A kormány óriási hibát követett el azzal, hogy beerõltette a két földtörvénnyel kapcsolatos kérdését, és ezt a hibát az Alkotmánybíróság döntéséig nem volt hajlandó belátni. Tisztelt képviselõtársaim, legelsõsorban és legnagyobb mértékben ez a folyamat veszélyeztette a NATO-népszavazás ügyét, hiszen azért volt napról napra napirenden, állandó téma a sajtóban, a tömegtájékoztatásban és a parlamentben a földtörvénnyel kapcsolatos vita, mert a kormány országgyûlési határozati javaslatba írta a saját két kérdését.

Nos, a Magyar Demokrata Néppárt mindvégig azt képviselte, hogy a NATO ügye most mindennél fontosabb az ország számára. Az egész vita során újra és újra kompromisszumos javaslatokkal igyekezett elõsegíteni azt, hogy ez a rendkívüli politikai vihar, amely a választópolgárok számára áttekinthetetlenné teszi a helyzetet, végre elüljön, és mindenki csak a NATO-népszavazás fontosságáról és jelentõségérõl beszéljen.

Tisztelt Képviselõtársaim! A NATO nem pártügy! A NATO-n, a NATO- csatlakozáson az ország jövõje múlik! Ekkora esélye az országnak nagyon régen nem volt. Négy hét sincs már a népszavazásig, négy hetünk sincs már, és itt, ebben a parlamentben most is minden kérdés a föld körüli dolgokról szól, minden vita, az oda-vissza vádaskodás a földtörvény módosításáról szól, miközben az ország választópolgárai a közvélemény-kutatási adatok szerint egyre kevésbé értik az egész népszavazás jelentõségét; miközben az elmúlt hónapok idõrõl idõre ismétlõdõ népszavazási adatai azt mutatják, hogy a választópolgárok egyre kisebb aránya érzi igazán fontosnak a NATO ügyét, egyre kevesebben értik, hogy mirõl folyik itt a vita.

Tisztelt Képviselõtársaim! Most arra lenne szükség - alig négy héttel a NATO-népszavazás elõtt -, hogy minden politikai erõ, minden parlamenti párt, a kormánypártok és az ellenzék pártjai egyaránt arról beszéljenek, milyen fontos a NATO-csatlakozás az ország számára; arról beszéljenek, miért jelenti ez az ország jövõjét; arról beszéljenek, hogy ehhez a hatalmas szervezethez csatlakozva lehet a leginkább biztosítani az ország biztonságát; arról beszéljenek, hogy más dolog egy országnak egy szál magában állva keresni a lehetõségeket, és egészen más dolog - más dolog biztonsági szempontból és más dolog gazdasági szempontból - egy ilyen hatalmas szervezethez csatlakozva. Hiszen bár nem gondolja Magyarországon ma senki komolyan, hogy pillanatnyilag az országot bármely körülöttünk lévõ ország veszélyeztetné vagy veszélyeztethetné, de azt mindenki tudja: a történelem kereke forgandó, azt mindenki tudja, hogy az ártó szándékokat megelõzni a legjobb, és ennek a megelõzésnek az a legjobb módja, ha Magyarország a NATO keretei között gondoskodik a biztonságáról. Hiszen akkor nem egy magányosan álló, kis országgal szemben kell valakinek eldöntenie, hogy alattomos szándékkal akar-e valamit az országtól vagy sem, hanem már arra kell gondolnia: ha ezt a kis országot megtámadom, egy hatalmas nagy tömbbel találom szembe magam.

Tisztelt Képviselõtársaim! A NATO nem pártügy! (Vancsik Zoltán: Így van!) A NATO az egész ország ügye. (Vancsik Zoltán, a képviselõtársaival konzultáló dr. Balsai Istvánra nézve: Balsai Istvánnak is megmondhatod! Balsai úr, tessék figyelni!) Éppen ezért még egyszer mindenkinek felhívom a figyelmét arra: arról beszéljünk, hogy a NATO nemcsak biztonsági szempontból fontos az országnak, de az ország gazdasági fejlõdése szempontjából is alapvetõ. Hiszen egy NATO- tagországba könnyebben és biztonságosabban jöhetnek a befektetõk, egy NATO-tagországban nem kell attól félni, hogy átmeneti hangulatok vagy bármely környezõ ország rossz szándéka miatt bizonytalanná válhat a helyzet. Tehát az ország gazdasági jövõje szempontjából is meghatározó a NATO-tagság.

Nem is volt ezen vita, nem volt felelõs parlamenti politikai erõ ebben az országban, amely egy pillanatig is vitatta volna, hogy a NATO- csatlakozás alapvetõ és meghatározó az ország szempontjából - nem itt van a baj. És nagyon nagy baj az is, ha van olyan politikai erõ, amely úgy gondolja, hogy ilyen típusú vádaskodással elõbbre viheti a NATO ügyét. Ez is csak ronthat a helyzeten, tisztelt képviselõtársaim! Minden politikai párt egyértelmûen a NATO-csatlakozás híve. A probléma nem ez, hanem az, hogy a másik kérdéskör, a földkérdés körüli vita teljes mértékben eltereli az ország figyelmét a meghatározó és alapvetõ kérdésrõl. Ez megengedhetetlen, tisztelt képviselõtársaim! Megengedhetetlen négy héttel a NATO-népszavazás elõtt!

Most arra van szükség, hogy minden politikai erõ a magyar parlamentben - a saját maga tagságát felszólítva, szimpatizánsait megszólítva - arról beszéljen, hogy mindenki menjen el a NATO-ügyben a népszavazásra, és hogy mondjanak igent, mert az ország jövõje múlik rajta. És ezt, tisztelt képviselõtársaim, semmiféle jogi csûrés- csavarással, különféle okoskodásokkal, egymás sértegetésével nem lehet végigcsinálni, csak egy teljesen egyértelmû állásfoglalással, és akkor, ha mindenki ezt tartja a legfontosabbnak. Négy héttel a NATO- népszavazás elõtt mindenki részérõl felelõtlenség, ha ezt a vitát tovább folytatja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap