Zwack Péter Tartalom Elõzõ Következõ

ZWACK PÉTER (független): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! Mint mindig konkrét tényekrõl óhajtok felszólalni. Így felszólalásom elején utalok arra a Bács-Kiskun megyei kezdeményezésemre, melyet független képviselõként dr. Balogh Lászlóval, a megyei közgyûlés elnökével együtt indítottam. A megye hét városában szerveztünk lakossági fórumokat a NATO-csatlakozással kapcsolatos minél teljesebb körû tájékoztatás érdekében.

A sorozat záró eseménye volt az október 20-án megtartott NATO-nap, melynek elõadója dr. Simonyi András, a Magyar Köztársaság NATO- nagykövete volt. Ezen a napon részt vettek egyes parlamenti képviselõk és a pártok megyei vezetõi is. A velük folytatott megbeszélés során hangsúlyozták, hogy ami hazánk NATO-csatlakozásának támogatását illeti, ebben valamennyi párt változatlanul egyetért. Kérésemre mindannyian személyesen is megerõsítették, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a NATO-csatlakozásról tartandó népszavazás érvényes legyen, és meggyõzõen igazolja a Magyar Köztársaság szándékait. Errõl közös közleményt juttattunk el a Magyar Távirati Irodához. Bízom abban, hogy a Bács-Kiskun megyei kezdeményezés országosan is példa értékû lesz, és csak ezért óhajtottam errõl most itt beszámolni. A teljesség kedvéért óhajtom megemlíteni, hogy megegyezésünk alapján dr. Balogh László mint a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke levélben tájékoztatta valamennyi megyei közgyûlési elnökkollégáját kezdeményezésünkrõl, kérvén õket, hogy õk is saját megyéjükben kövessék a Bács-Kiskun megyei kezdeményezést.

A fórumok szomorú tapasztalata volt, hogy a NATO-népszavazás kérdéséhez más meggondolásból kapcsolódó pártpolitikai viták a lakosságot egyre nagyobb zavarba ejtették, és nõtt a veszélye annak, hogy az ettõl megcsömörlött szavazópolgárok egy jelentõs része távol tartja magát a szavazástól. Túl a zavaron - és ezt szeretném hangsúlyozni - a lakosság körében megjelent egy "csak azért is" szemlélet, amely nemcsak azt jelentheti, hogy nem mennek el szavazni, hanem könnyen jelentheti azt is, hogy akik elmennek, azok közül sokan csak azért is nemmel voksolnak, mert a népszavazás a föld kérdésére most nem vonatkozik, és ez a kérdés több százezer magyar gazdát, földtulajdonost foglalkoztat. Körutam során azoknak, akik a két kérdést így kapcsolták össze, mindenütt azt válaszoltam, hogy a józan magyar parasztember a földje és országa sorsát szétválaszthatatlannak tekinti, tehát ha most dacból nemmel szavaz a NATO-csatlakozásra, úgy ezzel az európai gazdasági integrációra is nemet mond. Ezzel saját, valamint földje, jószága sorsát pecsételi meg talán a következõ évszázadra. Ez az az üzenet, amit minden parlamenti pártnak el kell juttatnia választópolgáraihoz.

A népszavazás kérdése körül a lakosságban felmerülõ és a korábbiakban körvonalazott zavarok, ellentmondások indítottak arra, hogy levélben forduljak a pártok frakcióvezetõihöz, felhívva a figyelmüket arra, hogy valamennyi párt, valamennyi frakció felelõssége, hogy egyéb politikai meggondolásokat félretéve egységesen képviselje ebben a nagy jelentõségû kérdésben az õket megválasztó lakosság érdekeit.

Képviselõtársaimat kérem arra - ha ezt még eddig nem tették volna meg -, hogy túl a parlamenti vitán a Bács-Kiskun megyei példához hasonlóan minden lehetséges fórumon tegyenek meg mindent a népszavazás sikerének érdekében. Levelemben azzal fordultam a frakciókhoz - és most nyomatékosan megismétlem kérésemet -, hogy a népszavazásról szóló, a közvélemény nyilvánossága elõtt zajló parlamenti vitában a pártok ne csak arról nyilatkozzanak egységesen, hogy egyetértenek az ország NATO-csatlakozásával, hanem a határozathozatallal egyidejûleg nyilatkozatban szorgalmazzák az ország valamennyi polgárának népszavazási részvételét. Ha ezt nem teszik meg, egy esetleges sikertelenség esetén politikai felelõsségüket a következményeket felismerõ választók fogják majd számon kérni.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap