Lamperth Mónika Tartalom Elõzõ Következõ

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Boross Péter képviselõ úrnak abban teljesen igaza van, hogy sokszor indokolatlanul nagy nyomás nehezedik a törvényalkotóra, hogy minden kérdést törvényben szabályozzon. Én azzal egyetértek, hogy kicsit jobban górcsõ alá kell venni a szabályozási tárgyakat és annak a részletezését is akkor, amikor arról van szó, hogy egy adott kérdést, társadalmi viszonyt milyen szintû jogforrásban és a jogforrási hierarchia csúcsán elhelyezkedõ törvényben kell-e vajon szabályozni. Tehát a kritikával és ezzel a gondolattal általában én teljes mértékig egyetértek.

A képviselõ úrnak azzal az álláspontjával kicsit vitatkozni szeretnék, ami szerint ez a törvény sem igazán törvényalkotási tárgy, hiszen hosszú idõ óta vita volt már abban a kérdésben a szakmán belül és a szakmapolitikán belül is, hogy a társulások ösztönzésének vajon milyen formáit kellene vállalni, és milyen feladata lenne a törvényhozónak, kell-e vajon olyan jogi szabályozás, ami törvényi formában jobban segíti a társulásokat.

Engedjék meg, hogy mindösszesen egyetlenegy munkára hivatkozzam, de több ilyen munkához is hozzá lehet férni. Pfeil Edit, a pécsi Dunántúli Tudományos Intézet munkatársa egyik tanulmányában írja a következõt: "A kistérségfejlesztés intézményrendszere alapjaiban a magyar önkormányzatoknak is rendelkezésére áll, de a jogszabályi háttér továbbfejlesztése is részletes törvényi kimunkálást igényel. Az önkormányzati társulás jelenlegi formájában nem alkalmas térségi érdekek integrálására, meg kell teremteni egy olyan társulási típus jogi alapját, amelyben magánjogi jogalanyok részvételére is lehetõség nyílna, és legfõbb képviseleti szerve döntési jogosultságot is kaphatna, hogy feladathordozóvá válhasson."

Tehát igen, ezek az érvek, ezek az indokok elég régóta megjelentek már a szakmában és a politika látókörében is, és a kormány ezeket mérlegelve, különbözõ, az érdekeltekkel lefolytatott egyeztetés ismeretében hozta meg azt a döntést, hogy ezt a törvényt megalkotja és beterjeszti a parlament elé. Azt gondolom, hogy azok, akiknek ezt majd végre kell hajtani, és akiket segíthet ez a mindennapi munkában, az önkormányzatok az önkormányzati érdekszövetségeken keresztül kifejezték, kifejtették azt, hogy ezzel õk is ilyen formában egyetértenek.

Köszönöm, elnök asszony, most nem élnék több hozzászólási lehetõséggel. Tényleg sajátos formája ez most a ma délelõtti vitának, de lehet, hogy képviselõtársaimnak van még olyan mondandója, amivel a késõbbiek során majd szeretnék vitatkozni.

Köszönöm szépen.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap