Fazakas Szabolcs Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FAZAKAS SZABOLCS ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Igen tisztelt Képviselõ Asszony! A képviselõ asszony interpellációjában ténylegesen a társadalom egészét érintõ kérdést vetett föl: ez az energiaárak alakulása. Ennek kapcsán rá kell mutatnom, hogy az energiaárak alakulásánál különbséget kell tenni az elmúlt három évben törvény szerint végrehajtott áremelésekkel, és különbséget kell tenni az azóta a törvényben elõirányzott idomításokkal szemben.

Még az 1994 tavaszán elfogadott villamosenergia- és gáztörvény kimondta, hogy a vezetékes energiahordozók árait 1997. január 1-jéig az indokolt költségek szintjére kell emelni. A villamosenergia- és földgázárak az elmúlt években keresztfinanszírozásoktól voltak terhesek, valamint nem fedezték az energiaszektorban felmerülõ költségeket. Ezért a törvények végrehajtása, valamint az ágazat mûködõképességének fenntartása érdekében valóban jelentõs áremelésekre volt szükség az elmúlt három évben.

1997. január 1-jével azonban ez a folyamat lezárult. Azóta csak az évenkénti kiigazításokra került sor, amely az idei évben is a gáz esetében mindössze 15 százalékot, a villamosáram esetében pedig 13 százalékot tett ki, ami teljesen arányban van az inflációval, vagy másképpen mondva: a forint leértékelési ütemével.

Ezúton is meg szeretném nyugtatni igen tisztelt képviselõ asszonyt, a tisztelt Házat és a lakosságot, hogy a jövõben is csak ilyen arányú, tehát az inflációval arányban álló áremelkedésekkel kell számolni, hiszen a költségeket az áraknak a jövõben is fedezniük kell. Ennek megfelelõen, bár még nem végeztük el a konkrét számításokat, az elõirányzott január 1-jei áremelések szintén csak a leértékeléssel azonos ütemben, 3-4 százalék körül fognak alakulni.

Az áremelkedések miatt ténylegesen a lakosság alacsonyabb jövedelmû rétegeinek terhei jelentõsen emelkedtek. Ezért határozta el a kormány, hogy 1 milliárd forinttal létrehozza az Energia Alapítványt, amely forráshoz az áramszolgáltató szektor társaságai még félmilliárd forintot hozzáadtak. A múlt heti döntésében a kormány arról is döntött, hogy a Népjóléti Minisztérium kereteinek átcsoportosításával további 500 millió forintot biztosít a gázkompenzációhoz, amihez a Mol 350 millió forintot már felajánlott. Ezen a héten folytatjuk a tárgyalásokat a gázszolgáltató társaságokkal abban a reményben, hogy õk is fejenként mintegy 50 millió forinttal hozzá tudnak járulni ahhoz, hogy ez a kompenzáció, ez az alapítvány is mûködhessen. A lakosság számára más támogatási formák is léteznek, amelyeknek célja a lakásfenntartással kapcsolatos kiadások mérséklése a rászorultak körében.

A szociális törvényben rögzített lakásfenntartási támogatás keretében is van mód segítséget kérni a lakásfenntartás, ezen belül az energiafogyasztás költségeinek mérsékléséhez. 1998-ban a lakosság terheit számos intézkedés könnyíti, így többek között a nyugdíjasokat érintõen a nyugdíjak reálértéke emelkedik, egyidejûleg a családtámogatások és a szociális juttatások értékõrzõ emelésére is sor kerül. Az Energia Alapítvány kuratóriuma az átadott költségvetési hozzájárulás mindössze 5 százalékát használhatja fel a támogatások elbírálásának, számítógépes adatfeldolgozásainak költségeire és a postázással kapcsolatos kiadásokra.

Az alaptalan feltételezésekkel ellentétben a kuratórium mûködésének költsége mintegy 3,3 millió forintot igényelt, amelybõl az alkalmazottakra fordított személyi kiadások csak 10 százalékot tettek ki. A többi kiadás a dologi költségeket jelenti. A kuratórium tagjai semmilyen anyagi jellegû elismerésben nem részesültek, munkájukat ellenérték, ellenszolgáltatások nélkül végzik. (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.)

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap