Farkas Imre Tartalom Elõzõ Következõ

FARKAS IMRE, a gazdasági bizottság elõadója: Tisztelt Elnök Asszony! Miniszter Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! A gazdasági bizottság október 21-én tárgyalta meg a külföldi székhelyû vállalkozások magyarországi fióktelepeirõl és kereskedelmi képviseleteirõl szóló törvény tervezetét. A bizottság nem vitatta, hogy a napirendre tûzés indokolt.

Egyetértünk azzal, hogy a különbözõ nemzetközi szerzõdésekben rögzített szabályok szerint nem lehet megkerülni ezen formák magyarországi alkalmazását. A bizottsági ülésen e mellett a kötelezettség mellett az is felmerült, hogy e vállalkozási formák bevezetése mindenképpen hozzá fog járulni ahhoz is, hogy a ma meglévõ vállalkozások köre talán bõvülni és színesedni is fog. Így tehát nemcsak kötelezettségnek érezzük ezt a megoldást, a tervezetben foglalt vállalkozások megvalósítását, hanem úgy látjuk, hogy ez racionális lépés is lesz.

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyûlés alelnöke foglalja

el.)

Egyetértünk a törvényben foglalt tartalommal is, annál is inkább, mert azt a szándékot támogatni tudjuk, hogy ezek a formák szervesen kapcsolódnak a hazai vállalkozásokhoz, illetve nem akarják a belföldi jogi személyiségû társaságokat olyan helyzetbe hozni, hogy azok, mondjuk, fiókteleppé alakuljanak át.

A bizottsági ülésen kifogások, illetve észrevételek is megfogalmazódtak. Ezek egy része formai természetû, más része tartalmi volt. Formai kifogásnak tartjuk, hogy az indoklás szerint - ahogy a miniszter úr is elmondta - egyfajta kerettörvényrõl van itt szó; rengeteg szabályozáshoz kapcsolódik ez a törvénytervezet. Úgy látjuk, hogy a kerettörvény jelleg sajátos módon fog érvényesülni, hiszen néhány törvény vitája már folyik a parlamentben, így például a cégnyilvántartásról - és az adótörvényekre gondolok -, sõt meglehet, hogy ezeknek a vitája sokkal hamarabb le fog zárulni, mint ezé a törvényé. Néhány olyan törvénynek a vitája pedig ezután indul meg, amely szintén szerves kapcsolatban lesz ezzel a törvénytervezettel. Felmerült a bizottsági ülésen, hogy jobb lett volna ezeket a kérdéseket jobban együtt kezelni.

A tartalmi észrevételek és kifogások elsõsorban a fióktelepekkel kapcsolatban fogalmazódtak meg. Elfogadjuk a kormánynak azt az álláspontját és észrevételét, hogy egy viszonylag szûk mezsgyén lehet mozogni, hiszen a nemzetközi kötelezettségeket nehéz összeegyeztetni a hazai gyakorlattal, pontosabban nehéz megfogalmazni, hogy a belföldi jogi személyiségû társaságoknak esetleg ne legyenek ezek a fióktelepek versenytársai.

Találtunk a tervezetben olyan gondolatokat - pontosabban olyan gondolatok is megfogalmazódtak -, amelyek a tervezet szövegébõl nem következnek, de tartalmából mégis, hogy a belföldi jogi személyiségû társaságok nem fognak tudni átalakulni fióktelepekké, ezért az alternatív megoldás csak az ezt követõen alakuló társaságok esetében képzelhetõ el, tehát csak õk választhatják a fióktelep-konstrukciót, egyébként fel kellene számolni a társaságot - vagy végelszámolással, vagy más módon.

Nagyon fontosnak tartjuk ugyanakkor e törvény megvitatását, és nagyon szeretnénk kapcsolódni ahhoz a gondolathoz, amit a miniszter úr is elmondott, hogy tegyünk észrevételeket - csak a bizottsági ülésen megfogalmazódott, hogy ehhez a konstrukcióhoz rendkívül nehéz lesz majd észrevételeket tennünk. Hiszen nincsenek meg azok a háttéranyagok, elképzelések, hogy mondjuk, a külföldi országokban - ahol ez a forma természetesen él - milyen megoldásokat alkalmaznak például a belföldi jogi személyiségû társaságok megvédése érdekében. Nagyon örültünk volna és örülnénk annak, ha az általános, illetve a részletes vita keretében lenne lehetõségünk ilyen külföldi tapasztalatok megismerésére, és akkor valóban érdemben tudnánk hozzászólni ehhez a törvénytervezethez.

Egyébként a gazdasági bizottság ilyen észrevételekkel együtt is egyhangúlag támogatta a törvénytervezetet, és azt általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap