Hegyi Gyula Tartalom Elõzõ Következõ

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Rövid idõm maradt, de azt hiszem, ebben a rövid idõben sikerül elmondani azt, hogy a költségvetés valóban megteremti az anyagi feltételét annak, hogy az Apostoli Szentszékkel kötött megállapodást végrehajtsuk, és ennek a megállapodásnak a szellemében más egyházak számára is biztosítsuk a mûködésükhöz szükséges forrásokat.

Amennyiben megvizsgáljuk a költségvetési kiadásokat összességükben, akkor azt tapasztaljuk, hogy a '97. évi 15,3 milliárd forintról 22,6 milliárd forintra nõtt mindaz az összeg, amelyet igen különbözõ formában a magyarországi egyházak mûködésükhöz, intézményeik mûködéséhez megkapnak. Azt hiszem, ez az igen jelentõs, majdnem 40 százalékos növekedés, önmagában megcáfol mindenfajta olyan állítást, amely megfogalmazódott egyesek részérõl, hogy ez a kormányzat nem veszi komolyan a magyarországi egyházak és általában a hívõ emberek támogatását.

Természetesen tudni kell, hogy ez a támogatás nem kizárólag a hitéleti tevékenység támogatására fordítódik. Ebbõl fedezik az egyre nagyobb számban az egyházak tulajdonába kerülõ iskolák, szociális intézmények, egyéb fontos közcélt szolgáló egyházi intézmények költségeit. Az iskolákban, szociális otthonokban jövõre, ahogy ezt a szentszéki megállapodás rögzíti, a normatív támogatás mellett immár automatikusan megjelenik az a kiegészítõ támogatás, amelyet ugyanúgy megkapnak az egyházi intézmények, mint az önkormányzati és állami intézmények. Jut pénz a mûemlékek rekonstrukciójára, azokra a közgyûjteményekre, amelyek egyházi kézben vannak, de természetesen az egész nemzet értékeit õrzik, az egész nemzet célját szolgálják.

Az egyházi alapintézmények mûködését szolgáló több mint 3 milliárd forintot illetõen idén és az elkövetkezõ néhány évben még a költségvetés szabályozza azt az arányt, hogy a különbözõ felekezetek között milyen arányban osztódik el ez a pénz. Amennyiben azonban a személyi jövedelemadó 1 százalékával kapcsolatos törvény bejáratódik, akkor néhány év múlva a hívek maguk dönthetnek arról, hogy a különbözõ egyházak milyen arányban kapnak támogatást, hiszen olyan arányban fog megoszlani ez a támogatás, amilyen arányban az emberek különbözõ felekezeteket kedvezményezettként megjelölnek.

Azt hiszem, hogy ez a költségvetés egyházi fejezetét illetõen nagyon komoly elõrelépés részint az összeg növekedése miatt ennél azonban sokkal fontosabb az, hogy olyan új automatizmust jelentet meg, amely a politikai vitáktól, a pártpolitikai egyezkedésektõl függetleníti az egyházak és egyházi intézmények mûködését, és amennyiben az állampolgárok tulajdonképpen maguk is döntenek, dönthetnek arról, hogy a pénzek milyen arányban menjenek el (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.), akkor, azt gondolom, nagyon nagy lépést teszünk ezzel a költségvetéssel az egyházi intézmények terén.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap