Barsiné Pataky Etelka Tartalom Elõzõ Következõ

BARSINÉ PATAKY ETELKA (MDNP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miniszterelnök Úr! Sikeres tárgyalásokról hallottunk beszámolót, amit csak üdvözölni lehet. Meg kell említenünk - pontosabban: ki kell emelnünk -, hogy a NATO részérõl a tárgyalásokon nem volt diktátum, és ez is nagyban hozzájárult a tárgyalások eredményességéhez.

Ez a tájékoztatás, amit itt hallottunk, és az azt követõ parlamenti hozzászólások fontosak voltak, már csak azért is, mert miközben valóban a NATO-csatlakozás küszöbén és a népszavazás elõtt állunk, az ország tájékoztatása az elmúlt hetekben és hónapokban meglehetõsen szegényes volt. A kormánynak itt komoly mulasztásai vannak, a társadalomban ugyanis álhírek kaptak lábra.

Nem azt mondjuk ezzel, hogy féltjük a népszavazást, de azt mondjuk, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy az igen mellett a társadalom hány százaléka áll fel. A madridi csúcs után, '97. VII. hó 15-én a miniszterelnök itt a parlamentben azt mondta: "Senkit nem tekintek - idézek - a magam részérõl ebbõl a szempontból sem akadékoskodónak, sem ostobának, hanem az a véleményem, hogy mindenkinek meg kell válaszolni a kérdéseit, segíteni kell abban, hogy eloszlassuk a kételyeket."

(15.50)

Ez a nyár eleji ígéret eddig nem teljesült, legalábbis nem teljesült úgy, ahogy kellett volna. A jó kommunikátornak kikiáltott Horn-kormány ebben a kérdésben eddig nem elég hatékonyan kommunikált. Ahogy említettem, a társadalomban álhírek terjedtek el.

Nos, két hét van a népszavazásig, sok minden pótolható. A szárnyra kapott álhírek közül azonban, engedjék meg, hogy kiemeljek egyet, nagyon fontos ugyanis ennek a cáfolata: ez a semlegesség vitája és kérdése.

Sokan állítják, hogy 1997-ben Magyarországra nézve nincs és nem lesz közvetlen veszély. Való igaz, nincs közvetlen veszély - de volt! Történelmünk a példa rá. Ha csak száz évre megyünk vissza is, azt látjuk, hogy intervenciók sorának volt kitéve az ország: az 1849-es orosz beavatkozás, 1918-19-ben az antant, 1944-ben a német megszállás, 1956-ban az orosz intervenció. Nos, a történelem, a tapasztalat tükrében talán nem árt az amerikai költõ, Poe szavaira hivatkozni, aki azt mondta, hogy a bölcsességnek számolnia kell az elõre nem láthatóval.

Vannak, akik azt mondják, hogy minden elõre nem láthatóra a válasz a semlegesség. Azokat, akik a semlegességet csodafegyvernek tartják, nem árt emlékeztetni arra, hogy miközben a semlegesség az a megoldás, amelyik a legtöbbe kerül, a semlegesség századunkban nem védte meg a kis államok sorát, úgymint Belgiumot, Hollandiát, Dániát, Norvégiát és másokat a katonai megszállástól - miközben a NATO a '49-es alapítása óta együttes erejével mindenkit visszatartott a támadástól.

A NATO tagjaként elõször fordulhat elõ történelmünkben, hogy bár földrajzilag egy négyzetcentimétert sem mozdulunk, egyre távolabb kerülünk a bizonytalan zónától. A tõke, a vállalkozás, az idegenforgalom és vele együtt a jólét pedig oda megy, ahol biztonságban érzi magát.

Tisztelt Ház! A Magyar Demokrata Néppárt benyújtotta politikai nyilatkozatát az észak-atlanti elkötelezettségrõl, és errõl holnap szavaz a parlament. Mi ezzel a NATO kérdését kiemeltük a napi politikából. Nem szerencsés, hogy az itt elhangzottak alapján megtörtént az, hogy volt, aki visszaemelte ezt a kérdést a napi politikába, történetesen az "öt igenes" népszavazással. Mi szeretnénk ezt a kérdést a napi politikától távol tartani, és ezt elvárjuk a kormánytól is.

Két hét van a népszavazásig. A Magyar Demokrata Néppárt, ahogy eddig is folyamatosan tette, felhív mindenkit a népszavazáson való részvételre és azon az "igen"-nel való szavazásra.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap