Szabó Rudolfné Tartalom Elõzõ Következõ

SZABÓ RUDOLFNÉ DR. (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Most ennél a véleménynél is tükrözõdik, hogy nemcsak a pártok között, hanem a párton belül is lehet eltérés egy véleményben. El kell hogy mondjam: a frakció többsége valójában azzal értene egyet, hogy ez a bizonyos, a képviselõtársam által említett új eszköz maradjon el ebbõl a törvénymódosításból, mert nem értünk egyet azzal, hogy a multinacionális cégek... - az persze helyes, hogy korszerû munkahelyeket teremtenek. A 300 fõ fölötti munkahelyteremtéssel is nyilvánvalóan egyetértünk, és szeretnénk más eszközökkel szorgalmazni.

De nem értünk egyet azzal, hogy a Munkaerõpiaci Alapból kerüljön erre sor. Egyrészt azért, mert soknak tartjuk, tehát ezek kifejezetten nagyobb cégek, ami azt jelenti, hogy a Munkaerõpiaci Alapból egy-két üzem vagy cég létesítése is több száz millió forintot elvinne. Végül is véleményünk szerint a Munkaerõpiaci Alapnak nem elsõdlegesen ez a feladata; sokkal inkább a kis- és középvállalkozások támogatása. Természetesen azzal maximálisan egyetértünk, hogy - amit az elõbb a képviselõtársam elmondott - a munkahelyteremtés támogatása elsõdlegesen az elmaradott térségekben valósuljon meg.

Engedjék meg, hogy ezen túlmenõen visszatérjek egy elõzõ pontra is, ahol a magán-munkaközvetítést kívánja szabályozni a törvénymódosítás. Az általános vitában többen is elmondtuk, hogy véleményünk szerint mindenképpen gondot okoz a civil szervezetek számára az az elõírás, hogy vagyoni biztosítékot kell letenniük, tudniillik nem rendelkeznek vagyonnal. Ha bevételük van is, az csak a minimális postai és egyéb eljárási költséget fedezi. Ez valójában azt jelenti, hogy ha vagyoni biztosítékkal kell rendelkezniük, akkor megszûnik a civil szervezetek ilyen irányú tevékenysége. Kérjük a minisztériumtól, hogy amennyiben a kormányrendelet megszületik, akkor mindenképpen vegyék ezt figyelembe. Sajnálatos módon még nem ismerjük, hogy mit tartalmaz a kormányrendelet. Ezt a módosítást, amelyet az MSZP-s képviselõtársam adott be, a bizottsági ülésen az elõterjesztõ képviselõje ily módon nem fogadta el.

Kénytelen vagyok megismételni azt az aggodalmunkat is, amelyet szintén az általános vitában mondtunk el. Arra is figyelemmel kell lenni, hogy a munkaügyi központok számára konkurenciát fognak jelenteni ezek a magán-munkaközvetítõ szervezetek, illetve jelentenek a mostaniak is. Ez különösen érvényes akkor, ha ezt a tevékenységet üzletszerûen fejtik ki. Tehát meggondolandó, hogy mennyire, milyen mértékben kell a munkaügyi központokra ráruházni azt a feladatot, hogy õk legyenek azok, akik a közvetítést nyilvántartják. Azt már nem akarom megismételni, hogy természetesen azzal egyetértünk, hogy itt vigyázni kell arra, hogy ne legyenek visszaélések. Tehát magával a törvénymódosítási javaslatot nem kifogásoljuk, csak ennek az elõbb említett formáját és módját.

Még egyet szeretnék megemlíteni a beadott módosító indítványaink között, amelyik a 37. pontban található. Sajnálatos módon az elõterjesztõ szintén nem támogatta a bizottságban, de szóba került, hogy kapcsolódó módosítással még lehet ezen változtatni. A következõrõl van szó: nagyon helyesen a civil szervezetek megnövekedett szerepére, jelentõségére való tekintettel a decentralizált alapból a munkaügyi központok pályázatot írhatnak ki a közhasznú szervezetek, tehát a civil szervezetek számára, amennyiben hátrányos helyzetû emberek foglalkoztatását segítik elõ, vagy arra való alkalmasságát, tehát a munkavállalásra való felkészítést segítik elõ.

(19.00)

Ehhez olyan módosító indítványt nyújtottunk be, hogy a helyi önkormányzatok adjanak be véleményt a pályázathoz. Ennek az volt a célja, hogy végül is szeretnénk, ha az önkormányzatok minél nagyobb mértékben belefolynának ebbe a munkába, tudomásuk lenne arról, hogy a munkaügyi központok melyik településen milyen civil szervezeteket támogatnak. Tehát ez lehetne egyik módja annak az együttmûködésnek, amit tudomásom szerint a Munkaügyi Minisztérium is nagyon támogat és célul tûzött ki, hogy az önkormányzatok, a munkaügyi központok és a civil szervezetek szorosan mûködjenek együtt a tartósan munkanélküliek foglalkoztatása vagy a rehabilitációs foglalkoztatás minél szélesebb körû elterjesztése, elterjedése érdekében.

Felmerült legfrissebben az a lehetõség is - sajnos, már a módosító indítványok benyújtása után -, hogy elképzelhetõ lenne, de ez még átgondolást igényel, hogy bizonyos tripartit rendszerben mûködhetne a döntés, amelyben benne vannak a civil szervezetek megalakulandó szövetségei, a munkaügyi központok és az önkormányzatok. Ezt, gondolom, mindenképpen érdemes lenne átgondolni, de természetesen ezt még csak felvetés szintjén tudom említeni.

Köszönöm szépen, ennyit kívántam elmondani. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap