Dávid Ibolya Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselõtársaim! Kezemben tartom egy elõterjesztés részletét. Ez az elõterjesztés a kormány elõtt volt. Az elõterjesztõ maga Kiss Elemér közigazgatási államtitkár. Néhány mondatot szeretnék ebbõl az elõterjesztésbõl idézni: "A kormányzati döntések, vélemények esetenként nagyobb biztonsággal juthatnak el az állampolgárokhoz a helyi médiumokon keresztül. A kormányzati politika hatékonyabb megismertetése és megértetése céljából szükségesnek tartom egy olyan kormányzati TV- híradó rendszeresítését, amely a kábeltelevíziókon keresztül eljut a vidéki közösségekhez. A tervek szerint heti egy alkalommal nyolc-tíz perces mûsor kerül összeállításra az adott hét legfontosabb eseményeirõl, témáiról a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára, illetõleg a kommunikációs és sajtóiroda közremûködésével, a tárcák szükség szerinti bevonásával interjúk, képbejátszások stb. formájában.

(9.10)

A mûsor saját fõcímmel, saját zenével kezdõdik, helyet hagyva a helyi televízió fõcímeinek, hogy amennyiben a helyi televízió igényli, saját mûsoruknak is tekinthessék ezt. A mûsorokat a televíziók szabad felhasználásra kapják. Jelenleg 30 televízióval van elvi megállapodás - írja az elõterjesztés - a sugárzásokról, ami azt jelenti, hogy a mûsorok közel 4 millió nézõhöz juthatnának el közvetlenül. A mûsorok készítésének ez évi költségeit a miniszterelnökség költségvetési fejezete tartalékából biztosítjuk, a jövõ évit majd a '98-as költségvetés keretében irányozzuk elõ. A mûsorokat nagy tapasztalattal rendelkezõ televíziós szakemberekkel készíttetjük el, ennek érdekében három pályázó közül választunk, és a nyertesekkel kezdetben csak próbamûsorokra kötünk szerzõdést."

Ezt az elõterjesztést ismereteim szerint valamikor nyár elején a kormány - ugyan nem szavazással, hanem fejbólintással - tudomásul vette, utat nyitva annak, hogy ezen elõterjesztés alapján a végrehajtás is megindulhasson.

Tisztelt Képviselõtársaim! El tudják önök képzelni, hogy akár a holnapi országos napilapokban vagy a mûsorok fõcímeiben megjelenik majd, hogy "Bekebeleznék a televíziót", "Bekebeleznék a híradásokat"? De tudnék még idézni az elmúlt évekbõl hasonló témákban megjelent cikkek fõcímeit: "Vége a közszolgálatnak", "Veszélyben a sajtószabadság", "A tájékoztatás olyan rabságban van, mint a kommunista rezsim idejében", "A sajtó ismét cenzúrázik", "El kell vágni a rádió és a tévé kormánypórázát" - mondták önök még akkori ellenzéki korukban, illetõleg, hogy "A kormány sajtópolitikája veszélyezteti a választások tisztaságát". Ilyen címekkel jelentek meg ettõl sokkal kisebb horderejû, a sajtó szabadságát érintõ ügyekben a címek. Azt hiszem, képviselõtársaim, már nem kell attól tartanunk, hogy ez így megjelenik, és már lassan mi is elõbb elhisszük a tényeket, mint azt, hogy ilyen fõcímeket fogunk a közeljövõben látni.

De hadd tegyem fel a kérdést: hol van a Demokratikus Charta, és hol van a Nyilvánosság Klub? (Gyimóthy Géza: Köztársasági elnök!) Vagy akár a köztársasági elnök úr? Köszönöm a segítséget. Hiszen 1993-ban a köztársasági elnök úr azt állította, hogy a legfontosabb feladatának tekinti védeni a sajtó pártatlanságát, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a sajtó befolyástól mentesen, pártatlanul mûködhessék. Ki nem tudja ma, tisztelt képviselõtársaim, hogy a televíziót és a rádiót hogyan igazgatják telefonon kormányzati emberek, vagy hogyan tesznek kísérletet erre az igazgatásra?! S azt hiszem, meg sem lepõdhetünk az után a tény után, tisztelt képviselõtársaim, hogy még az alkotmánybírák befolyásolására is kísérletet tett két közjogi méltóság! (Közbeszólás: Szezon és a fazon!) Azt hiszem, már nem lepõdünk meg azon, hogyan tesznek kísérletet a sajtó befolyásolására.

Pedig, ha megnézzük például most, a hetekben lezajlott közszolgálati mûsorokat, beláthatjuk azt, hogy a közszolgálati televízióban és a közszolgálati mûsorokban bizony kezd megvalósulni a kormányzati híradó. Hiszen el kell készíteni azt a statisztikát, miszerint meghatározó, több mint kétharmados többséggel vannak jelen a politikai mûsorokban, ami még talán nem is lenne annyira szemet szúró, de ha a szórakoztató mûsorokat nézzük meg, tisztelt képviselõtársaim - kezdve ilyen sorozatmûsorokkal, mint a Szomszédok, a Szabó család, különféle társasági magazinok vagy akár a nõvédelmi magazin, amely legutóbb Magyar Bálint miniszter úrral foglalkozott -, akkor bizony szomorúan látjuk azt, hogy megvalósult a kormányzati híradó már a közszolgálati médiumokban is!

Tisztelt Képviselõtársaim! Ugyan kötelezettséget vállalt az Országgyûlés arra (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.), hogy lesz egyszer törvény a kábeltelevíziózásról, de a jelenlegi médiatörvény szabályait is tiszteletben kellene tartani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap