Szalay Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Noha Bõs-Nagymaros ügyében egy konszenzus közeli magyar álláspont kialakításában még csak reménykedni is akár merész ambíciónak tûnhet, a Szabad Demokraták Szövetségének véleménye szerint ennek kidolgozására legalább kísérletet kell tennünk, nem utolsósorban annak érdekében, hogy ne hozzuk eleve jelentõs hátrányba azt a magyar tárgyalódelegációt, amelyik egy egységes társadalmi támogatással rendelkezõ szlovák partnerrel ül le a tárgyalóasztalhoz.

(9.20)

Ezért az SZDSZ értékelte a hágai ítélet által teremtett új helyzetet, s ebbõl levezethetõ javaslatot kíván tenni a magyar álláspont kialakításának elõsegítése céljából. Az SZDSZ ezen véleményének kialakítása során figyelemmel volt arra a tényre, hogy míg egyrészt a hágai döntés lehetõséget ad a szlovákokkal való jóhiszemû tárgyalások eredményeként a velük való megegyezésre, addig egyúttal korlátok közé is szorítja a választható megoldások, stratégiai döntések változatait. Az SZDSZ ugyanakkor fontosnak tartja kihangsúlyozni, hogy a tárgyalások során semmiképp nem javasolja túlterjeszkedni a hágai ítélet keretein, semmiképp nem akarja, hogy a hágai ítéletben meghatározott állításokra rálicitáljunk. Ebbõl kiindulva véleményünk szerint rögzíteni szükséges egyrészt prioritásainkat, másrészt kizárásainkat, harmadrészt azon, tárgyalás útján kezelhetõ kérdéseket, amelyekben az érdekek kölcsönös figyelembevételével lenne kialakítható a közös álláspont.

Ezek után az SZDSZ két prioritásának szeretne hangot adni. Mivel Magyarország számára az eddigi legnagyobb kárt a Duna jogsértõ elterelése okozta, nyilvánvaló, hogy egyik fõ célunk a környezeti károk felszámolása, de legalábbis jelentõs csökkentése, enyhítése, azaz a szigetközi Duna fõ- és mellékágai vízellátásának javítása, a folyó minél jelentõsebb részarányú visszanyerése kell hogy legyen. Hasonló jellegû prioritásnak tartjuk a Duna hajózhatóvá tételét, amit hagyományos eszközökkel, hagyományos folyószabályozási módszerekkel tartunk lehetségesnek megvalósítani.

Ugyanakkor nem tartjuk sem indokoltnak, sem célszerûnek - és épp ezért elfogadhatónak sem - a bõsi erõmû csúcsra járatását, az alsó vízlépcsõ esetleges megépítését sem Nagymaroson, sem Kismaroson, sem esetleg másutt, hiszen az sem energetikai, sem a pillanatnyi hajózási szempontból nem indokolt, nem indokolható. Elfogadhatónak tartjuk, s megtárgyalandónak javasoljuk ugyanakkor a közös vízkormányzás és a létesítmények közös üzemeltetése miatt a dunakiliti duzzasztómû részleges üzembe helyezését, feltéve, hogy a "C" variáns üzemeltetését a szlovák fél egyidejûleg felfüggeszti.

Fontosnak tartja a Szabad Demokraták Szövetsége a továbbiakban a parlament ellenõrzõ szerepét fenntartani. Tudjuk, hogy a miniszterelnök úr kísérletet tett arra, hogy összpárti parlamenti bizottság, konzultatív jellegû parlamenti bizottság segítse a magyar tárgyalók munkáját. Sajnos, ezen összpárti parlamenti bizottság felállása ez ideig nem sikerült. A Szabad Demokraták Szövetsége azonban nem adta fel a reményt, hogy ez a bizottság még felállhasson, és érdemben tanácsokkal segíthesse a magyar tárgyalófelet.

Ugyancsak fontosnak tartjuk, hogy egy semleges, független harmadik fél bevonásával, az Európai Unió bevonásával lendítsük túl az esetleg léket kapható tárgyalásokat abban az esetben, ha bármely, elõre nem látható ok miatt a tárgyalások esetleg elakadnának. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a kormány folyamatosan tájékoztassa a közvéleményt a tárgyalások menetérõl, elõrehaladásáról.

Azt gondolom, hogy politikai pártoknak (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) ezen koncepcionális kérdéseket kell megjelölniük; a részletek kidolgozása, amelyek ebbõl levezethetõk, a szakértõkre vár.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap