Iványi Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

IVÁNYI TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Két módosító indítvány mellett szeretnék érvelni. Az egyik az 5. számmal jegyzett módosító indítvány, amely lehetõvé tenné, hogy ne csak felsõoktatási intézmények, hanem felsõoktatási intézmények fenntartói által is létesülhessenek és fenntarthatóak legyenek diákotthoni, kollégiumi elhelyezést biztosító intézmények, és ezek igényt tarthassanak állami támogatásra. Én úgy gondolom, hogy mindenképpen indokolható az, hogy egy olyan egyház, amely az adott városban nem mûködtet felsõoktatási intézményt, de például - amire van is példa - egy állami felsõoktatási intézménnyel kötött szerzõdés és gyümölcsözõ együttmûködés alapján például hitoktatói szakot mûködtet, az adott településen mûködtethessen kollégiumot vagy diákotthont, illetve megtehesse ezt az egyházhoz tartozó, de egyébként az állami felsõoktatásban tanuló diákjai számára is, ha erre kapacitása és lehetõségei vannak. Úgy gondolom, hogy egy ilyen irányú bõvítése a lehetõségeknek nem lenne ellenérdekelt senkivel, tehát senkinek az érdekeit nem sértené.

Meg kell jegyeznem, örömmel egyébként, hogy ezt a módosító indítványt az oktatási és az önkormányzati bizottság is támogatja, illetve az elõterjesztõ képviselõje ennek a két bizottságnak az ülésén támogatólag nyilatkozott.

A másik módosító indítvány a 17. számon jelzett módosító indítvány. Itt tulajdonképpen egy majdnem lényegtelennek tûnhetõ módosító indítványról van szó. Arról volna szó igazából, hogy az egyházak által létesített világi szakok esetében az állami finanszírozásra abban az esetben kerülhetne sor, ha az állami elismerés feltételéül szabott törvényi követelményeknek megfelel az intézmény. Itt valamennyi törvényi követelményt szeretnénk módosítani.

Tulajdonképpen mindkét változat értelme ugyanaz, de elmondható, hogy egyházak által fenntartott intézmények esetében - de nemcsak az egyházak által fenntartott felsõoktatási intézmények esetében - valós probléma, hogy a törvényi feltételek egy adott pillanatban garantálhatók-e, vagy jó esély van arra, hogy rövid idõn belül, de folyamatosan teljesülnek.

Én úgy gondolom, hogy az akkreditációs bizottság bölcsességére lehet azt bízni, hogy mennyire türelmes a feltételek megteremtése tekintetében. Itt egy picit puhább fogalmazás talán nem rontaná a törvény értékét. Köszönöm szíves figyelmüket.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap