Szilágyi Péter Tartalom Elõzõ Következõ

SZILÁGYI PÉTER, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság elõadója: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Az Országgyûlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága 1997. november 19-én a külföldre utazásról szóló törvényjavaslatot - melyet tisztelt képviselõtársaim T/4860. számon kaptak meg - megvitatta.

A bizottság egyetértett a tekintetben, hogy szûkíteni kell azt a kört, aki diplomata útlevéllel rendelkezik, hiszen a jelenlegi törvény ezt indokolatlanul széles körben húzza meg. Jelenleg valamivel több mint 5000 diplomata-útlevél van forgalomban.

Az egyetlen vitatott probléma a bizottsági ülésen az volt, hogy hogyan szabályozza a beterjesztett törvényjavaslat az úgynevezett diplomata-útlevélre jogosultak körét. Például eddig az országgyûlési képviselõket diplomata-útlevél illette meg, a beterjesztés értelmében ez a jogosultság néhány kivételtõl eltekintve megszûnne. E kivételek közé tartoznának azok a képviselõk, akik integrációs szervezetekben képviselik a parlamentet. Ebben a pillanatban arra a problémára kell választ adni, hogy lennének olyan kivételezett parlamenti képviselõk, akik adott szerepüknél fogva jutnak diplomata-útlevélhez, miközben pont olyan képviselõk, mint bárki más. Ugyanakkor ennek ellentéteként diplomata-útlevélre lenne jogosult egy helyettes államtitkár. Az ülésen elhangzott olyan felvetés is, hogy ez a javaslat megbontaná a hatalmi ágak közötti egyensúlyt a kormányzat javára.

Még egy véleményt hadd említsek! A parlamenti képviselõk a Magyar Köztársaság és más országok népe közötti kapcsolatok fenntartásának és ápolásának nagyon fontos szereplõi, és nem lényegtelen az, hogy e szerepükben milyen típusú okmányokkal rendelkeznek.

A bizottság két tartózkodás mellett a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap