Páva Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

PÁVA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Választókörzetemben több száz kacsatöméssel foglalkozó õstermelõ van, akik a legutóbbi közgyûlésükön az alábbi problémával kerestek meg:

A Sásdi Mezõgazdasági Szövetkezet tartja fenn az országban azt a kacsatörzstenyészetet, amely ellátja Bábolnát, az integrátort, tojással. Bábolna ezt kikelteti, majd 12-14 hetes hizlalással elõállítja azt a soványkacsaalapot, amelyet kihelyeznek az õstermelõkhöz hizlalásra. A kistermelõnél 3 hét után leadásra kerülnek ezek a kacsák. Ahhoz, hogy a kacsatömés õstermelõi tevékenységnek számítson, ezt a kacsát az õstermelõ tulajdonába kell adni, és itt jelentkeznek a következõ gondok.

A soványkacsát, amelyet az õstermelõ megkap, a következõ értékben számolja fel neki a kihelyezõ. Egy soványkacsa átlagsúlya körülbelül 3,5 kilogramm, 270 forint/kilogramm, plusz 12 százalékos áfa, átlagban 1060 forint darabja. Amikor leadja az õstermelõ, akkor átlagban 5,5 kilogramm a súlya, és a következõképpen számolják el: 3,5 kilogrammot 270 forint plusz 7 százalék kompenzációval, a fennmaradó súlykülönbözetet pedig 170 forint plusz 7 százalékos kompenzációval. Az elsõ osztályú májat, amely 30-40 deka között van, 1000 forintért; a másodosztályút, amely 45 kilogramm és efelett van, 900 forintért; míg a 30 deka alatti harmad- és negyedosztályú májat hizlalási súlyban 170 forintért, és mindegyik esetben 7 százalékos kompenzációval számolják el.

A termelõi tapasztalatok alapján az elsõ és másodosztályú máj 60 százalék körül van éves viszonylatban. Ebbõl adódik az a gond, hogy az õstermelõ átlagosan 1060 forintért kapja meg a soványkacsa darabját, és átlagban az elszámoláskor 1600 forintot kap darabjáért, vagyis egy kacsán 540 forint haszonhoz jut.

(16.00)

Ebbõl kell viszont fedeznie a táp-, az energia-, a gyógyszer-, az elhullási és egyéb költségeket. Mindebbõl következik, hogy a bruttó árnak, amely 1600 forint körül van, 66,1 százalékát teszi ki az alap, a soványkacsa ára. Ez 4 millió forintból, a soványkacsa értéknek megfelelõen 2 millió 645 ezer forint, míg a termelõ által hozzáadott érték csak 1 millió 355 ezer forint. Így a töméssel foglalkozó õstermelõ sokkal hátrányosabb helyzetben van más, állathizlalással foglalkozó õstermelõvel szemben ott, ahol ez az arány 15-20 százalék között mozog. A 7 százalékos áfakompenzáció nem elégséges, és a kacsatöméssel foglalkozó õstermelõ az adózásban õt megilletõ kedvezményeket jóval kisebb mértékben tudja érvényesíteni, mint más õstermelõ.

Azzal a kéréssel fordulok önhöz, miniszter úr, hogy a soványkacsa értéke ne kerüljön a bruttó árba, így õk is megfelelõ mértékben hozzájuthatnak az õstermelõket megilletõ adókedvezményekhez.

Tisztelt Miniszter Úr! Ez a gond esetleg más területet is érinthet, vagy a piaci árviszonyok is változhatnak, ezért egy átfogó javaslattal élnék ön felé: 0-25 százalékig teljes értékben, 25-50 százalék között fele értékben, 50 százalék fölött pedig nulla értékben számítson bele a bruttó árba a hizlalásra befogott állat értéke, ha a hizlalás a feldolgozásig egy termelõnél megy végbe.

Köszönöm szépen, tisztelettel várom válaszát. (Nagy taps a kormánypártok padsoraiban. - Derültség.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap