Jeszenszky Géza Tartalom Elõzõ Következõ

DR. JESZENSZKY GÉZA (MDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A közelmúltban, november elején járt Budapesten Frederick Csang úr, a tajpeji tájékoztatási hivatal fõigazgató-helyettese.

Ez fölhívta a figyelmet egy régi mulasztásra: a rendszerváltozással nagyjából egy idõben - pontosan 1992-ben - létesült Budapesten egy iroda, a Tajvani Kereskedelmi Iroda. Azóta készülünk arra, hogy a kelet-ázsiai térség egyik legdinamikusabb városában, Tajpejben, Magyarország is kereskedelmi képviseletet hozzon létre. Ezt rég megtette az akkor még létezõ Csehszlovákia, Lengyelország, sõt, legújabban Oroszország is, és természetesen egy sor európai és tengerentúli országnak is van ott képviselete.

Nem tudom, mennyire ismert az Országgyûlés elõtt, de a magyar gazdasági körök elõtt jól ismert, hogy Tajvan a világ huszadik legerõsebb gazdasága, tizenegyedik legnagyobb exportõre, és a hetedik legnagyobb befektetõ. A legutóbbi távol-keleti tõzsdei nehézségek és tõzsdei árfolyamesés legkevésbé Tajvant érintette.

Most, hogy a gazdasági diplomácia a Külügyminisztériumhoz tartozik, és tudva, hogy a kormány többször hangot adott annak az igényének, hogy a külpolitika hagyományos területei mellett a Távol-Kelettel is foglalkozzon, kiemeltebb figyelmet fordítson rá, sokan vagyunk, akik érthetetlennek találjuk ezt a késlekedést. A vetélytársaink leköröznek bennünket, a magyar ipar, a magyar kereskedelem egy sor lehetõséget veszít el: éppen a borkereskedelem terén nagyon nagy lehetõségeket kínálna a kínai, ezen belül a tajvani piac.

Kérem, tájékoztassa az Országgyûlést, hogy mi a késlekedés oka, és mikorra várható a mulasztás bepótolása, a tajvani magyar kereskedelmi iroda létrehozása.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap