Medgyessy Péter Tartalom Elõzõ Következõ

DR. MEDGYESSY PÉTER pénzügyminiszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Prózaibb dolgokról kell szóljak. Szeretném emlékeztetni önöket, hogy ez a kormány arra volt ítélve az elmúlt három évben, hogy kellemetlen dolgokat mondjon túlelosztásról, egyensúlyi zavarokról, reformokról. (Zaj.)

Ez a kormány nemcsak beszélt, tett is a javulás érdekében. Természete és vágyai ellenére pénzügyi megszorításokat kellett tegyen, belátva, hogy ez szolgálja az ország érdekeit. Át kellett alakítsa a termelés és az értékesítés szerkezetét, ami nagyon sokakat érintett. Át kellett formálja a nyugdíjrendszert, az oktatási rendszer finanszírozását, a költségvetési intézmények körében nagyobb pénzügyi fegyelmet kellett bevezessen. Végig kellett vigyen egy privatizációt.

Mindezek csak óriási áldozatok árán voltak lehetségesek. Úgy vélem, eléggé érthetõ ezek után, hogy az eredményekrõl is szólni akarunk, hiszen azt elvárják az emberek. Joggal akarják tudni, megérte-e a sok nehéz hónap. Lehet- e siker? Ez tehát egy kötelezettségteljesítés. Ahogyan kötelezettségünk volt elmondani a rosszat, úgy jogunk van elmondani a jót is.

Hölgyeim és Uraim! Ismert a közvélemény elõtt: ez évben nõ a termelés és a nemzeti jövedelem, fenntartottuk, sõt, javítottuk a gazdaság egyensúlyát, nemzetközi versenyképességünk, a termelékenység, a hatékonyság és nemzetközi megítélésünk javult.

(16.20)

Ezt tükrözi a világ egyik legtekintélyesebb pénzügyi lapja, a Wall Street Journal egyik kiadványának értékelése, amely szerint huszonöt országból tíz szempont alapján Magyarország a tavalyi ötödik helyrõl idén az elsõ helyre lépett elõre, nyomában Lengyelországgal, Szlovéniával, majd a korábbi listavezetõ Csehországgal. Ezt az értékítéletet más neves szakértõk is osztják.

Hölgyeim és Uraim! Miközben elmondjuk az eredményeket, a kormány pontosan tudja: még nem mindenki érzi azokat. Tudjuk, hogy sok magyar családnak nehéz a helyzete. Mindenkit bosszant, ha ebben az idõszakban, karácsony elõtt hirtelen nõnek a tojásárak. Rossz a mezõgazdaság termelésének nagy ingadozása. Ha kevés gabona van, baj, ha túl sok, az is gondot okoz. Ezért vállalkozott a kormány arra, hogy 50 milliárdos hitelkeretet biztosít a mezõgazdaság fejlesztésére, vállalkozott arra, hogy kedvezményes fejlesztési lehetõségekkel segíti azt, hogy kiegyensúlyozottabb legyen a termelés, és azt gondolom, emellett szükséges és nélkülözhetetlen, hogy azok az intézmények, amelyeket a társadalom hozott létre - például a terméktanácsok -, mûködjenek és kiegyensúlyozzák ezeket az ingadozásokat.

Nem jó, ha a közüzemi díjaknál az önkormányzatok nem tudnak érvényt szerezni a kormány antiinflációs törekvéseinek. Ezért kérem, ahol még lehet, erõsödjön a közvélemény kontrollja.

A kormány a maga részérõl mindent megtesz, hogy a körülmények ne nyomják a termelõket a díjak és az árak emelésére. Ezért vigyázunk továbbra is a pénzügyi egyensúlyra, ezért szüntettük meg a vámpótlékot és csökkentjük a vámokat; nem kerül sor ártámogatás-csökkentõ intézkedésekre, amelyek inflációt okozhatnának; a kormány hatáskörébe tartozó hatósági áremelések mértéke az inflációs rátával egyezõ vagy ahhoz közel álló lesz; és nemrég csökkentettük a forint leértékelésének ütemét is.

Befejezésképpen arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a kormány reálisan ítéli meg a helyzetet, azt gondolom; és még akkor is, ha a sikereket nem szabad túlértékelni, az látszik, hogy a siker lehetõsége már a kezünkben van.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap