Tóth Tihamér Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÓTH TIHAMÉR (MDNP): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Az interpellációnkban megjelölt témában két héttel ezelõtt dr. Kövér László, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselõje a belügyminiszterhez és a titkosszolgálatokat felügyelõ tárca nélküli miniszterhez fogalmazta meg a kérdését. Tekintettel arra, hogy akkor a válasz döntõen az érintett tárca nélküli miniszter szempontjából értékelve hangzott el, most szeretnénk ugyanerre a kérdésre hallani a Pénzügyminisztérium felelõs vezetõinek a válaszát; mit szól ahhoz, hogy a költségvetési pénzek, az adózó állampolgárok pénzének a felhasználásánál ilyen nagyvonalúságot tanúsíthatnak egyes tárcák.

Tisztelt Államtitkár Úr! Elkerülhetetlennek ítéljük meg a pénzügyi vezetés beavatkozását egy olyan, a nemzetbiztonsági okok miatt ugyan a törvény hatálya alól kivett közbeszerzési ügyben, melynél az elfogadásra ítélt ajánlat 2,75 milliárd forintos összege 2,13 milliárd forinttal haladta meg az eleve elutasított ajánlatot.

Az abszurdnak tûnõ ügy kiindulópontját ott kell keresnünk, hogy az új magyar útlevelek készítése tárgyában megfogalmazott pályázat nem az elérendõ célt - nehezen hamisítható, könnyen ellenõrizhetõ, egyszeri és folyamatos ráfordításait tekintve viszonylag alacsony ár - rögzítette, hanem az útlevélkészítésnek a technológiáját.

(15.50)

Természetes dolognak tekinthetõ, hogy egy ilyen horderejû tender esetében a pályáztató tájékozódjék az azonos jellegû technológiák nemzetközi referenciáiról és alkalmazási lehetõségeirõl.

Az interpellációnkhoz mellékelt emlékeztetõ - amely 1997. május 13- án kelt - azonban arról tanúskodik, hogy a pályázat kiírója eleve eldöntötte, hogy kizárólag lézergravírozású technológiában gondolja az útlevelek készítésének a megvalósítását. Hatástalan maradt azoknak a garanciális referenciáknak a felmutatása is, amelyek alapján megállapítható, hogy olyan fejlett és igényes országok alkalmazzák az úgynevezett biztonságos dokumentumkészítési rendszert, mint például Ausztrália, Kanada, Hollandia és a skandináv államok.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérjük válaszát a tekintetben, lát-e lehetõséget arra, hogy szakmai és pénzügyi felülvizsgálat elrendelésével beavatkozzanak az adott ügybe, és elfogadható alternatív megoldásként egyetért-e azzal, hogy az Országgyûlés pénzügyi és nemzetbiztonsági bizottságai állást foglaljanak az ügyben.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap