Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnöknõ! Tisztelt Képviselõtársaim! Az elõttünk fekvõ törvényjavaslatot a felszólalók többsége általában támogatta. Az elhangzott felszólalások utaltak arra, hogy a helyi önkormányzatok együttmûködésének továbbfejlesztését, társulási kapcsolataik erõsödését segíti a törvényjavaslat azzal, hogy meghatározza az önkormányzatok társulásának és együttmûködésének jogi kereteit.

Egyetértés volt abban is, hogy nem indokolt kötelezõ társulásokat elrendelni. Mind a kormánypártok, mind az ellenzéki pártok képviselõi hangsúlyozták, hogy az elmúlt években az önkormányzatok társulási rendszere nehezen bontakozott ki. Ennek egyik oka az volt, hogy az önkormányzatok nem rendelkeztek kellõ jogi háttérrel, nem voltak törvényi szabályok a társulások mûködésére, a felmerült problémák rendezésére.

Számos hozzászólás rámutatott arra, hogy a társulások létrehozását nemcsak jogi eszközökkel, hanem fõként pénzügyi támogatással szükséges ösztönözni. Szükséges annak ismételt hangsúlyozása is, hogy a kormány fontos feladatának tekinti az önkormányzatok társulásainak pénzügyi ösztönzését. Ennek feltételei azonban nem a benyújtott törvényjavaslatokban, hanem a különbözõ ágazati törvényekben és fõképp a költségvetési törvényben biztosíthatók. Elhangzott az általános vitában az is, hogy a benyújtott törvényjavaslat pusztán technikai segítséget ad az önkormányzatoknak, és a szabályozás kiváltható lenne a polgári törvénykönyvben foglalt általános szerzõdési elvekkel is. Hat év gyakorlati tapasztalatai egyértelmûen bizonyítják, hogy a polgári törvénykönyv alapján nem bontakoznak ki a társulások. Az általános elveken túl nélkülözhetetlenek ugyanis a közjogi önkormányzatok társulásaira vonatkozó speciális rendelkezések.

Utalni szeretnék arra, hogy a jelenlegi szabályozás az önkormányzatok feladatellátási kötelezettségét is erõsíti. A lakosság közszolgáltatásainak eredményesebb és színvonalasabb ellátása érdekében határozza meg a társulások intenzitásától függõen a különbözõ társulási szerzõdésekre vonatkozó jogi szabályokat.

Természetesen a törvényi szabályozás mellett más eszközökkel is elõ kell segíteni az önkormányzatok társulásait, együttmûködését. Eddig is számtalan szakmai kiadvány, módszertani segédlet készült a tárgykörben, azonban a mûködés során felmerült jogalkalmazási problémák, szakmai kritikai észrevételek mutattak rá arra, hogy az ajánló jellegû segítség mellett konkrét törvényi szabályokra is szükség van.

Úgy vélem, hogy a törvényjavaslat megfelelõ jogi szabályokat határoz meg az önkormányzatok együttmûködésére. Ezt bizonyítja számomra az is, hogy a helyi önkormányzatok társulásairól és együttmûködésérõl szóló törvényjavaslathoz mindössze öt módosító indítvány érkezett, míg a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslathoz módosító indítvány nem érkezett. A benyújtott módosító javaslatokat a kormány egy kivételével támogatja, azok a törvényjavaslat szövegét pontosítják.

Tisztelt Képviselõtársaim! Kérem önöket, hogy a kormány által támogatott módosító javaslatokkal együtt fogadják el a törvényjavaslatot. A jövõben pedig különös gondot kell fordítani arra, hogy az ágazati törvények emeljék ki, jelöljék meg azokat az önkormányzati feladatokat, melyeket elsõsorban a községek társulásban indokolt hogy ellássanak, az így létrejövõ társulásokat pedig a költségvetés külön is támogassa, ösztönözze.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap