Hidasi Rezsõ Tartalom Elõzõ Következõ

HIDASI REZSÕ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! A hitelintézetekrõl és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi törvény módosítása a jogalkotó '97. évi második feladattervében szerepel. A tervezett módosítás módot és lehetõséget teremt a törvény azon részeinek a korrekciójára is, amelyek jelenlegi elõírásaikkal jogilag aggályosnak minõsíthetõk, jogértelmezési kérdéseket vetnek fel. Az alábbiakban a hivatkozott törvény egy részterületére, a hitelintézeti elszámolóház alapítását, mûködését irányító szabályokra adok szakmailag alátámasztott szövegjavaslatokat.

A 2. § (2) bekezdés új e) pontja tárgyában az értékpapír- elszámolóházra a javaslat pontosítja a hitelintézeti törvény alanyi hatálya alól kivont szervezetek körét, kimondva, hogy elõírásai nem terjednek ki a '96. évi törvényünkben szabályozott értékpapír- elszámolóházra. Tekintettel arra, hogy a törvény 16. §-a szabályozza a hitelintézeti elszámolóház alapításának a mûködési feltételeit, az elszámolóházak közötti, elnevezésükben is megjelenõ megkülönböztetés szükséges.

A 3. § (1) bekezdés új m) pontja tárgyában - az m) pont az elszámolásforgalmi ügylet végzése - az elszámolásforgalmi ügylet végzése olyan pénzügyi szolgáltatás, mely biztosítja, hogy a pénzügyi intézmények közötti pénzforgalom meghatározott formában és határidõre jóváírásra, illetve terhelésre kerüljön, azaz elszámolódjon. E szolgáltatás nélkül a pénzforgalom készpénzkímélõ számlapénz lebonyolítása elképzelhetetlen. A javasolt módosításom egyértelmûsíti, hogy az elszámolásforgalmi ügylet végzése egyike a pénzintézeti szolgáltatásoknak.

A 3. § határozza meg a pénzügyi szolgáltatások és a kiegészítõ pénzügyi szolgáltatások körét. A két szolgáltatástípus elemzésébõl, összevetésébõl következõen, figyelemmel a hitelintézeti elszámolóház által elsõdlegesen végzett tevékenységre, a jelenleg hatályos törvényben alkalmazott definíciók mindenképpen módosításra szorulnak.

A törvény 3. § (2) bekezdése, a kiegészítõ pénzügyi szolgáltatások b) pontja tartalmazza az elszámolásforgalom lebonyolításával összefüggõ tevékenység definícióját. E megfogalmazás felületes, technikai jellegû, a tevékenység formai feltételeire koncentrál. Teljesen indifferens ugyanis, hogy az adott tevékenységet milyen eszközökkel végzik. Ez indokolja az elszámolásforgalmi tevékenység szöveges meghatározásának újbóli értelmezését és a tartalmi elemekre összpontosító meghatározását.

Az elszámolásforgalmi ügylet olyan pénzügyi szolgáltatás, mely biztosítja, hogy a bankok ügyfelei között átutalások, beszedések meghatározott szabályok szerint, meghatározott formában és határidõre jóváírásra, illetve terhelésre kerüljenek, azaz elszámolódjanak. E szolgáltatás mind bemeneti, mind kimeneti oldalról pénzügyi adatokat hordoz, enélkül a pénzforgalom készpénzkímélõ számlapénz lebonyolítása elképzelhetetlen. A módosításom egyértelmûsíti, hogy az elszámolásforgalmi ügylet végzése a pénzügyi szolgáltatások körébe tartozó szolgáltatás, mely nélkül a pénzforgalmi szolgáltatás, a bankok egymás közötti elszámolása elképzelhetetlen.

Az elszámolásforgalmi ügylet lebonyolítása egy zsírószámla közbeiktatásával valósítható meg, mely áttekinthetõvé teszi az elszámolást, a bankok egymás közötti pozíciójának követését és nyomon követését, ugyanakkor nem minõsül pénzforgalmi számlának. Tekintettel arra, hogy a tevékenység, az elszámolásforgalmi ügylet fentiek alapján is rendkívül szorosan kapcsolódik a hitelintézetek mûködéséhez, célszerû a tevékenységet nem a kiegészítõ pénzügyi szolgáltatások között, hanem a pénzügyi szolgáltatások között a 3. § (1) bekezdés új m) pontjaként felsorolni.

A törvényjavaslat 4. §-ának bekezdéséhez benyújtott módosító javaslattal összhangban pontosítani szükséges a fióktelep formájában mûködõ, pénzügyi vállalkozás által végezhetõ kiegészítõ pénzügyi szolgáltatások körét.

A törvényjavaslat 6. §-ának (2) bekezdését módosító rendelkezés az elszámolásforgalmi ügyleteket és a bankközi piacon végzett pénzügyi ügynöki tevékenységet kizárólag a pénzügyi vállalkozások részére teszi lehetõvé kizárólagos tevékenységként. A módosító indítványom arra irányul, hogy a Magyarországon bejegyzett pénzügyi vállalkozások és a fióktelep formájában mûködõ pénzügyi vállalkozások azonos tevékenységi kört gyakorolhassanak, illetõleg a törvényjavaslat 5. §-án belüli összhang megteremtõdjön.

A fenti indokok alapján a javaslat egyrészt tartalmilag új definíciót fogalmaz meg az elszámolásforgalmi tevékenységre, másrészt e tevékenységet a pénzügyi szolgáltatások közé sorolja.

(21.50)

A kiegészítõ pénzügyi szolgáltatások közé - 3. § (2) bekezdés -, a fentiek okán kiürült b) pont helyére indokolt felvenni a ténylegesen technikai jellegû és kiegészítõ tevékenységnek minõsíthetõ készpénz- helyettesítõ fizetési eszközök alkalmazását, támogatását.

A 3. § (2) bekezdés új b) pontja tárgyában - az elektronikus fizetések lebonyolítása - a javaslatom: a kiegészítõ pénzügyi szolgáltatások között nevesíti a készpénz-helyettesítõ fizetési eszközök közé tartozó elektronikus fizetések lebonyolításának mind szélesebb körû alkalmazásához szükséges háttértevékenységet. E körbe tartozik elsõsorban az elektronikus fizetéseket lebonyolító központok kialakítása, mûködtetése.

A 3. § (6) bekezdés elsõ mondatának új kezdõsora tárgyában az (1) bekezdés e) és m) pontjában a javaslatom összhangban van a 3. § (1) bekezdés módosításával; az elszámolásforgalmi ügyletet végzõ szervezet részére, a mûködési engedély kiadásával és annak esetleges visszavonásával járó hatáskört és illetékességet a pénzforgalomért felelõs MNB számára tartja fenn.

A 6. § új (1) bekezdése tárgyában a javasolt módosításom a tevékenység alapján határozza meg, hogy mely szervezetek minõsülnek pénzügyi vállalkozásnak. Egyértelmûen rögzíti a javaslatom, hogy a hitelintézeti elszámolóház - mivel a kivételek között nem nevesített tevékenységet végez - pénzügyi vállalkozásnak minõsül.

A 6. § új (2) bekezdése tárgyában a javaslatom új elemként az elszámolásforgalmi ügylet végzését és a készpénz-helyettesítõ fizetési eszközök mûködtetésének feltételei biztosítását alanyi oldalról szabályozza. Kimondja, hogy ezeket a tevékenységeket csak hitelintézeti elszámolóház végezheti. A hitelintézeti elszámolóház a törvényben meghatározott egyéb tevékenységek végzésére nem jogosult.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap