Molnár Péter Tartalom Elõzõ Következõ

DR. MOLNÁR PÉTER (SZDSZ): Tisztelt Országgyûlés! Röviden reflektálni szeretnék Csizmár Gábor hozzászólására. Hozzászólásából részben egyetértek azzal a résszel, ami arra vonatkozik, hogy a törvénynek semmiképpen nem szabad túl sok olyan terhet rónia a közhasznú szervezetekre, amely a mûködésüket megnehezítené, és a törvénynek valóban azokra a szabályokra kell szorítkoznia, amelyek a közhasznú szektor átláthatóságát, a közpénzek felhasználásának ellenõrizhetõségét, mûködésük nyilvánosságát erõsítik. Tehát amennyiben a tervezetben vagy módosító javaslatokban esetleg vannak ettõl eltérõ szabályok, amelyek fölösleges adminisztrációs terheket jelentenek, akkor azokat valóban nagyon megfontolandó kiiktatni a törvénybõl.

A másik kérdésben viszont vitatkoznék Csizmár Gáborral, mert az én megítélésem szerint és általában a Szabad Demokraták Szövetségének megítélése szerint a közhasznú szektor pontosan olyan természetû szférája a társadalomnak, ha úgy tetszik, ami teljesen nyitottan kell mûködjön. Természetesen létrehozhat ez a szektor tetszése szerint ernyõszervezeteket, egyet vagy többet, ahogy az éppen alakul, de nagyon problematikusnak tartanánk, ha a törvény fölhatalmazást adna egy köztestület, egy közhasznú csúcsszerv, egy közhasznú ernyõszervezet létrehozására, amely ernyõszervezetebb lenne az ernyõszervezeteknél, más ernyõszervezeteknél, és amelynek más nem, esetleg a költségvetési pénzek osztásának a jogosítványa lenne a privilégiuma.

Ebben az esetben szerintem egy feloldhatatlan ellentmondás keletkezik, mert innentõl kezdve vagy minden közhasznú szervezet tagja ennek a köztestületnek, és akkor a törvény megerõszakolja ezt a szférát - ami pontosan olyan elven mûködik, hogy nem szabad bekényszeríteni õket egy szervezetbe, hanem kifejezetten az önkéntes társulások lehetõségét kell szabadon meghagyni és biztosítani, és annak lehetõségét, szabadságát kell tiszteletben tartani -; vagy pedig, ha nem kényszerül az összes szervezet ebbe a köztestületbe, akkor viszont az oda belépõ szervezetek fognak privilegizált helyzetbe kerülni, õk fognak olyan helyzetbe kerülni a többi közhasznú szervezettel szemben, hogy õk fogják például esetleg a közpénzek egy részét a civil szféra számára elosztani.

Abban teljesen egyetértek Csizmár Gáborral, hogy lehet fontos szerepük a közhasznú szférában olyan ernyõszervezeteknek, amilyen bizonyos módon ez a köztestület is lenne, és az ilyen ernyõszervezetek mûködését is lehet akár a közhasznú szférának juttatandó kedvezményekkel, adókedvezményekkel is támogatni mint egyfajta közhasznú tevékenységet. Tehát a közhasznú szervezetek együttmûködésének szervezését lehet közhasznú tevékenységnek tekinteni, és azt lehet kedvezményekkel ösztönözni. De azt mindenképpen elkerülendõnek tartanám, hogy a törvény olyan felhatalmazást adjon a közhasznú szervezetek egy része számára, hogy olyan köztestületet alkossanak azokkal szemben, akik ebben nem kívánnak részt venni, amely köztestületnek óhatatlanul a többiekre vonatkozó jogosítványa is lenne, ha más területen nem, akkor a pénzosztás területén.

Úgyhogy én azt javasolnám, ebben a tekintetben se szabályozza túl ezt a szférát a törvény, és hagyja meg a civil szektor szabadságát, hagyja meg a közhasznú szervezetek szabadságát arra, hogy olyan ernyõszervezeteket alakítsanak, amelyeket õk célszerûnek tartanak, és annyit alakítsanak, amennyit õk célszerûnek tartanak. És azok a közhasznú szervezetek csatlakozzanak ernyõszervezetekhez, amelyek ezt szeretnék megtenni, és azok, amelyek nem szeretnék megtenni, azok ne szenvedjenek hátrányt, hogy kimaradnak olyan döntésekbõl, amelyekbõl nem maradnak ki azok, amelyek csatlakoztak egy törvény által privilegizált helyzetbe hozott ernyõszervezethez.

Ezt nagyon fontosnak tartanám, azzal együtt, hogy mondom, azokkal a célokkal egyébként, amelyeket Csizmár Gábor mondott - tehát a szervezetek együttmûködésének a segítése, ami nyilván az ilyen típusú ernyõszervezetek funkciója lehet például, illetve hogy a szféra szabadságát kellõképpen tartsa tiszteletben a törvény, és ne legyen túlszabályozó -, ezekkel egyetértek, csak még egyszer hangsúlyoznám: az a határozott véleményem, hogy a köztestület törvényben való szabályozása is túlszabályozás lenne, ezért arra kérném az Országgyûlést, hogy ezt ne tegyük.

Köszönöm.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap