Szabó Sándorné Tartalom Elõzõ Következõ

SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Hölgyeim és Uraim! E parlamenti ciklus fontos törvényét tárgyaljuk jelenleg. Kósa Lajos képviselõtársamnak szeretném azért elmondani, hogy a reklámtörvény kapcsán a szociális és egészségügyi munkacsoport és a szociális és egészségügyi bizottság végig konzekvensen a dohányzás ellen, illetve annak reklámja ellen lépett fel. Ezt csak zárójelben szerettem volna elmondani rögtön azután, hogy õ megrótta a kormánykoalíciót.

A parlamenti patkó mindkét oldalán ülõket aggasztja a lakosság romló egészségi állapota. A dohányzás az egyik felelõse ennek a romlásnak. Az Amerikai Egyesült Államokban és a fejlett nyugati országokban évtizedekkel ezelõtt felismerték a dohányzás súlyos veszélyét a társadalomra, ezért ott erõteljesen fellépnek a dohánygyártókkal szemben. Az Egyesült Államok egészségügyi minisztériuma által kezdeményezett és irányított dohányzás elleni harc hatására 10 év alatt 25 százalékkal csökkent a dohányosok aránya, s ennek hatására 25 százalékkal a rákos és érrendszeri megbetegedéseknek a számaránya is.

Mi fáziskésésben vagyunk. Egyrészt az idén elfogadott és az elõbb már hivatkozott reklámtörvény liberalizálta a dohányzás reklámozását, másrészt az egészséges életmód iránti igény még nem hatja át teljesen társadalmunkat. Ma, '97-ben Magyarországon minden második felnõtt férfi és minden negyedik felnõtt nõ dohányzik. Ma Magyarországon, úgy gondoljuk, a helyzet tarthatatlanná vált. A fogyasztás fejenként évente 3300 szál cigaretta a teljes lakosságra számítva.

Ennek hatására a lakosság egészségügyi kockázata óriási. De a dohányzás évente közvetlenül 20-25 ezer honfitársunk haláláért is felelõs, és ennek többszöröse a dohányzással összefüggésbe hozható megbetegedések száma. A tüdõrák, az agyvérzés és a koronáriás szívbetegségek jelentõs mértékben vezethetõk vissza közvetlenül a dohányzásra. A gyermekvállalásra a várandós anya dohányzása jelenti a legnagyobb veszélyt, ezt kollégáim már említették de azt nem mondták, hogy például a magzat végtaghiánya kétszer gyakoribb, mint egy nem dohányzó anya esetében, és a magzatelhalálozás emiatt tizennyolcszor gyakoribb, mint a rettegett rubeóla miatt.

Egyetlen cigaretta elszívása során körülbelül 2 liter füst keletkezik. Ennek legismertebb összetevõje a nikotin. A dohányos kátrányanyagokat is a tüdejébe szív, tíz év alatt körülbelül 1 kilogrammot. Ennek 70 százaléka le is rakódik. De ezt a füstöt nemcsak az nyeli, aki szívja a cigarettát, az is, aki nem akar "hódolni" ennek a szenvedélynek.

Ez a törvénytervezet nem a dohányos jogait akarja csorbítani, hanem a testi egészséghez és az egészséges környezethez való alkotmányos alapjogot védi. A tegnapi szavazásokkal már elfogadott egészségügyi törvény kimondja: "A nép egészsége közügy". Ehhez viszonyítva csak alárendelten érvényesülhet a dohányzás joga. A passzív dohányzás káros volta is bizonyítást nyert.

Tehát e törvény elfogadása után és a bevezetés 3-5 éves türelmi ideje után már a zárt légterû közforgalmi helyiségben nem lehet dohányozni, csak a kijelölt helyiségekben.

E törvénynél a papír mindent elbír. Azonban nem a papír kitöltése e törvény célja, hanem a betarthatóság, elfogadás, elfogadhatóság! Nem a dohányzók és nemdohányzók szembeállítása a cél, hanem a társadalmi elfogadottságnak megfelelõ törvényi szabályozás. Tavaly volt egy felmérés Magyarországon és 80 százalékban válaszolták a megkérdezettek azt, hogy szeretnék, ha a dohányzás korlátlan lehetõségét törvényi úton keretek közé lehetne terelni.

A magyar nyelv nagyon gazdag, szólásai, közmondásai fontos dolgokat fejeznek ki tömören. Az alkalom szüli a tolvajt - és e törvény kapcsán ezt a mondást is értelmezhetjük. Az alkalmakat kell ritkítani, nehezebben elérhetõvé tenni, s talán csökken a "tolvajok" száma. Különösen igaz ez a gyermek- és ifjúkorban lévõkre is. Ezért elfogadható számomra és számunkra a teljes tiltás az iskolákban, illetve a bentlakásos gyermekintézményekben. A teljesíthetõség és a számonkérhetõség miatt azonban a felsõoktatási intézményekben már megoldhatatlan a teljes tiltás.

Még ha az elsõ lépés is ez a törvény, akkor is nagy jelentõségû, hiszen az alkotmányban rögzített jogból indul ki, az egészséghez fûzõdõ jogból. Szemléletében, megvalósíthatóságában, szabályozási célkitûzéseiben, reményeim szerint e Ház falain kívül is (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.) társadalmi elfogadottságot jelenít meg.

Még egy mondatot, elnök úr! Jó érzés lenne 5-10 év múlva e törvény pozitív hatásaként azt hallani: jelentõsen csökkent a dohányzásra visszavezethetõ halálozások száma és aránya hazánkban.

(14.50)

Tegyünk meg mindent, kérem képviselõtársaimat, hogy így legyen. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap