Pokorni Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Elnök Asszony! Köszönöm képviselõtársainknak, akik megtisztelik figyelmükkel ezt a témát. A hágai döntés óta nap mint nap tapasztaljuk, a polgárok nem értik, hogy mi folyik a kormány és a kormánypártok háza táján a vízlépcsõ ügyében. A polgárok nem értik, ha egyszer a hágai döntés világosan kimondja, Magyarországnak nem kell vízlépcsõt építenie, akkor a magyar kormány miért beszél és fõképpen miért tárgyal egyfolytában vízlépcsõépítésrõl.

Nem értjük, ha egyszer Nemcsók János kijelenti, hogy a tárgyalások nem a nyilvánosság kizárásával folynak, akkor miért folynak mégis szigorúan zárt ajtók mögött. A polgárok nem értik, hogy a magyar delegáció tagjai miért tesznek egymással ellentétes nyilatkozatokat. Miként nem értjük azt sem, ha a világ egyik legtekintélyesebb környezetvédelmi szervezete, a Természetvédelmi Világalap állásfoglalása és az Európai Unió ajánlása szerint is a szlovák félnek a vízmennyiség 65 százalékát vissza kell juttatni az Öreg-Dunába, akkor a magyar kormány miért nem ezt a hágai döntéssel is összhangban levõ megoldást tekinti tárgyalási alapnak.

Sajnálatos módon nem felel meg a valóságnak az, amit ma itt hallottunk. Ugyanis a tartozások és a követelések aránya nekünk kedvezõ és nem a szlovák félnek. Elõször: 1990-ig minden egyes fillérrel elszámoltunk az akkori Csehszlovákiával - ez rendben van. Másodszor: öt éven keresztül használtak egy jogellenesen létrejött létesítményt, amelynek a) megvan a maga hidropotenciál-értéke; b) a létesítményben magyar tulajdonhányad is van. Harmadszor: a Szigetköznek okozott természeti kár kalkulálása adja a magyar követelések alapját.

Tisztelt Képviselõtársaim! A kormányfõ szavai szerint az MSZP mindenáron meg fog állapodni a szlovák kormánnyal. De úgy látszik, nem kísérli meg, hogy megegyezzen a magyar polgárokkal. Pedig jó oka lenne rá! A kormány ugyanis jól tudja, hogy a tervbe vett duzzasztómûvek árát a polgároknak kell megfizetniük. Márpedig a tervezett építmények költségei és a hozzá kapcsolódó létesítmények - ahogyan itt Horn Gyula pontosított - a kormány szakértõi szerint is 3 milliárd dollárra, azaz 600 milliárd forintra rúgnak. Ez a magyar családokra vetítve azt jelenti, hogy a kormány negyedmillió forintot vesz ki minden családi kasszából. Vajon számot vetett-e azzal a kormány, hogy hány magyar családnak van annyi pénze, hogy Dunát rekesszen vele? Hány polgár gondolja úgy, hogy ezt a pénzt nem tudná okosabb célokra fordítani? Hány ember életét tehetné jobbá, emberibbé ez a hatalmas összeg!

Eddig azt láttuk, azt hallottuk, hogy nem jut pénz arra, ami a polgároknak igazán fontos. A kormány szükségesnek tartotta ezért, hogy a kórházi ágyak ezreit szüntesse meg, hogy egekig emelje a gyógyszerek árát, hogy iskolákat, óvodákat zárasson be, hogy tanárokat bocsásson el, vagy hogy a diákokkal tandíjat fizettessen; miként szükségesnek tartotta, hogy megvonja az alanyi jogon járó családi pótlékot. Most pedig készen áll arra, hogy családonként több százezer forintot költsön egy hasznot vagy jólétet aligha hozó beruházásra.

Az adófizetõ polgárok forintjairól van szó. A kormány nyilván tisztában van azzal, hogy a vízlépcsõkre szánt összegbõl európai színvonalú egészségügyet vagy oktatásügyet lehetne teremteni. Ebbõl az összegbõl olyan gazdasági növekedést lehetne biztosítani, beindítani, amely végre biztosíthatná az ország valamennyi régiójának a polgárosodását, az Európai Unióhoz való felzárkózásunkat. De ha mindezzel tisztában van a kormány, akkor miért nem eszerint cselekszik?

Tisztelt Képviselõtársaim! A kormánynak tudnia kell, hogy a polgárok nem hisznek a ködös, koncessziós elgondolásokban. Valóban jó okunk van erre, és nem csak a koncessziós autópályák keserû tapasztalatai alapján. Nemcsók úr ugyanis a minap jelentette ki, hogy szakmai befektetõk akár évi 100 millió forint haszonnal is üzemeltethetnék ezeket a tervbe vett erõmûveket. Csakhogy évi 100 milliós nyereség esetén egy ilyen beruházás kereken hatezer év alatt térülne meg.

(17.10)

Nos, ha a kormány nem az áram és a távfûtési díjak emelésébõl akar Dunát rekeszteni, vajon hol talál olyan szakmai befektetõt, aki hatezer év megtérülésre tervez? Abszurd ez az egész! Hazugság úgy, ahogy van, amit Nemcsók úr állít!

Kívánatos volna, ha a kormány végre nagykorúnak tekintené a polgárokat és azokat, akikhez beszél. Itt az ideje, hogy a kormány eldöntse, a polgárok oldalára áll, vagy a maga akaratát kívánja mindannyiunkra ráerõltetni.

Meggyõzõdésem, hogy a kormány eddigi stílusa, politikája ebben az ügyben folytathatatlan. Ezt támasztja alá az Akadémia elnöke által vezetett szakaértõi tanács álláspontja, amely szerint nincsenek kellõen kidolgozott hatáselemzések, gazdasági számítások. Jelenleg tehát nem lehet (Közbeszólás az MSZP soraiból: Idõ!) valódi és érdemi megállapodást kötni a szlovákokkal, és ha nem lehet, akkor nem is szabad. Ha valamit, akkor ezt már megtanulhattuk volna az elmúlt években!

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap