Tóth Tihamér Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÓTH TIHAMÉR (MDNP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Egy hatpárti konszenzus alapján elõterjesztett, négy paragrafusos törvényjavaslathoz nem lehet hosszan hozzászólni, különösen akkor, amikor egy bizottsági elõadó és az MSZP ugyanazon elõadója is jelezte azt az egyetlen problémát, amelyet ez a törvényjavaslat jelenthetne.

Szeretném a Magyar Demokrata Néppárt képviselõcsoportja nevében jelezni, egyetértünk azzal, hogy egységesítik az ajánlást. Tehát mindenki számára könnyebben kezelhetõ az, ha az országgyûlési választásokon is és a helyi önkormányzati képviselõk és a polgármesterek választásánál is az ajánlás mechanizmusa ugyanazon módon történik.

Szeretném viszont a jegyzõkönyv számára is pontosan visszaidézhetõ módon a javaslat 2. §-ából azt a részt szó szerint idézni, amelyiknek az elõterjesztés szerinti elfogadása problémát jelenthetne. Azt mondja a javaslat, hogy "az ajánló választópolgár az ajánlószelvényre rávezeti családi és utónevét, lakcímét, személyazonosítóját, saját kezû aláírását, az ajánlott személy családi és utónevét, a jelölõ szervezet nevét, illetõleg a független jelölés tényét". Tehát önmagában az a körülmény, hogy már a kormány részérõl is jelezték, hogy a személyi azonosító szerepelni fog, indokolná a módosítást, hogy legalább innen, a javaslat elõterjesztett szövegébõl ez kivételre kerüljön.

De ugyanakkor szeretném jelezni azt, mint ahogy elõttem szóló képviselõtársam is megtette, hogy ha egyszer az ajánlónak kell részben a saját személyi adatsorát felírni saját kezûleg, de ezen túlmenõen még az ajánlott személyre vonatkozó személyi adatokat is és a jelölõ szervezet nevét, valóban több esetben elõfordulhatna az, hogy az lenne a választópolgár reakciója: köszönöm szépen, akkor inkább én nem kívánok ajánlani. Úgy érzem, hogy erre semmi szükség nincs, ne fosszunk meg olyanokat, akik látásuk gyengesége, egészségi állapotuk vagy egyéb ok miatt nehézségekkel küzdenek az írásnál, tehát tegyük minél egyszerûbbé az ilyen javaslatot. Szeretném felkérni a parlamentben ülõ valamennyi frakció képviselõjét, hogy egy ilyen tartalmú módosító indítványt közösen terjesszünk elõ, és akkor a kormányt is könnyebb helyzetbe hozzuk azáltal, hogy egy hatpárti konszenzus alapján elõterjesztett javaslathoz be tudjon fogadni egy hatpárti módosító indítványt.

Köszönöm szépen. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap