Pokorni Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Hölgyeim és Uraim! Elnök Úr! Miniszterelnök úr szavait hallgatva, illetve a múlt heti sajtótájékoztatóján elhangzott bejelentését hallgatva, bizony valamennyiünknek el kell gondolkozni. Hiszen miniszterelnök úr azt mondta: "ami Magyarországon van, az nem közbiztonság". - s ebben igazat kell neki adnunk. Ma az utcákon - nemcsak a fõváros útjain, az ország nagy városainak utcáin - tombol a bûnözés, és a kormány nagy része tehetetlenül szemléli ezeket az eseményeket. Ha csak sorba vesszük a legutóbbi heteket: bolti sorozatgyilkos járja az utakat, nincs olyan nap, hogy ne követnének el fegyveres bankrablást valamelyik városban, és kivégzésszerû utcai gyilkosság tanúi vagyunk.

Ezek a tények tovább rombolták a polgárok biztonságérzetét. Erre válaszul a kormány és a kormányfõ - 43 hónapnyi kormányzás után - koncepciót gyárt, koncepciót követel a belügyminisztertõl. Azt a mondatot, miniszterelnök úr, amit ön mondott, mindenki õszinte felháborodással elmondhatja ebben az országban, egyvalaki nem: aki a Magyar Köztársaság kormányát vezeti. (Taps az ellenzék padsoraiban. - Közbeszólás: Úgy van!)

Gyökeres fordulatra van szükség, és ebben a fordulatban végig kell gondolnia kinek-kinek a teendõit és a személyes felelõsségét is; nemcsak a kormánynak és a kormánypártoknak, önöknek, uraim és hölgyeim, hanem bizony az ellenzéki pártoknak is. A mi dolgunk is az, hogy végiggondoljuk: eddigi javaslatainkkal, amelyeket tettünk, adott esetben a Btk. szigorítására, az életfogytiglani büntetés tényleges voltának visszaállítására vagy létrehozására, a rendõrség felderítési munkáját segítõ költségvetési módosító javaslatok benyújtására, mennyire voltunk kitartóak, vagy mennyire adtuk föl adott esetben túl korán az önök kormányával szemben a küzdelmet. De a felelõsség megáll ezen az oldalon is.

Mire kért ön koncepciót a belügyminiszter úrtól? Mert az nem baj, ha valaki koncepciót kér. Az nagy baj, ha az ország színe elõtt arról beszél, hogy az emberölések nagy részét, 80 százalékát külföldi vagy külföldrõl érkezõ bûnözõ követi el; majd kiderül egy napra rá, hogy ez a százalék 4 százalék körül mozog. (Zaj.) Nemcsak arról van szó, hogy ez a kijelentés persze alkalmas a külföldrõl érkezõk, sok esetben magyar ajkúak, vagy bárki mással szemben az idegengyûlölet gondolatának, érzésének felébresztésére, mert valóban szükség van a határõrizet megszigorítására, valóban szükség van a határátlépés eszközeinek modernizálására, javítására; hanem az a döbbenetes, hogy az beszél közbiztonságról, az kér koncepciót, aki ezt a számot ily módon és így téveszti el. S az, aki 4 százalék helyett 80 százalékról beszél, az bizony nem beszélhet megalapozottan, nem beszélhet õszintén a közbiztonság feletti aggodalmáról. Az nem alkalmas erre a feladatra! (Taps az ellenzék padsoraiban. - Úgy van!)

Kuncze Gábor arról beszélt a múlt héten, hogy új szakaszába lépett a magyarországi bûnözés. Nem a kivégzésszerû gyilkossággal lépett új szakaszába a magyarországi bûnözés - az már csak sajnálatos, hogy ez csak egy legalábbis ellentmondásos egyéniségû vállalkozó amúgy szomorú halála után jutott eszébe a belügyminiszter úrnak, és nem a kivégzett rövidárubolti dolgozók vagy kereskedõk halála után; ez egy szubjektív megjegyzés, személy szerint ki-ki elgondolkodhat rajta -, az viszont már objektív, hogy nem akkor jutott az ön eszébe új szakaszról beszélni, amikor Magyarországon soha nem látott rekordot, félmillió fölötti számot ért el a bûncselekmények száma.

Summa summárum: abban egyetértünk, hogy Magyarországon a polgárok nem akarnak, nem is tudnak félelemben élni. Az önök dolga lett volna, hogy ezen javítsanak. Most már erre láthatóan kevés az idejük. Egyet kérünk csak önöktõl, itt, szolgálati idejük vége felé: ne rontsák a helyzetet!

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

(15.40)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap