Szabó Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABÓ ZOLTÁN mûvelõdési és közoktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Én azt gondolom, hogy önnek alapvetõen nincsen igaza. Az 1998. évi költségvetésben az egyházak összes támogatása 22,6 milliárd forint, ami csaknem 50 százalékkal haladja meg az 1997. évi költségvetésben foglaltakat. Ez a növekmény elég jelentõsen haladja meg az inflációt, úgy gondolom tehát, hogy e tekintetben igazán nem lehet ok panaszra.

Kicsit bontva ezt a dolgot: a humán szolgáltatások támogatása 60 százalékkal, a hitélet támogatása 33 százalékkal nõ. Azt hiszem, hogy ez a két szám is, mind a kettõ felülmúlja az infláció mértékét. A támogatás növekedésébe, a bázisba, a '97-es támogatásba bele van számítva az ön által hiányolt hitoktatói díjazás, és a lelkészek ön által hiányolt tb-járulékának kifizetése is. A bázisba beleszámítva növekedett 33, illetõleg 60 százalékkal ez a támogatás, ami azt jelenti, hogy az egyházak egész egyszerûen több pénzt kapnak, és ezt arra költik, amire akarják. Nem megcímzetten kapja az egyház azt, hogy ezt, kérem szépen, hitoktatók díjazására kell fordítani, ezt, kérem szépen, a lelkészek tb-járulékra kell fordítani. De az egyházakat megilletõ pénzösszegek, az egyházaknak járó pénzösszegek, való igaz, a konstrukció következtében az egyes egyházakban eltérõ mértékben, de jelentõs mértékben, és mindenütt az inflációt meghaladó mértékben növekedtek.

Ami a lelkészek tb-járulékát, illetõleg a hitoktatói díjak kifizetését illeti, tisztelt képviselõ úr, ez a törvény, pontosabban törvénycsomag, az elfogadott, következetesen végigviszi az egyház és az állam szétválasztásának elvét. A lelkész nem állami alkalmazott. A lelkész az egyház, illetõleg az egyházközség, -kerület - ami egyházanként változik - alkalmazottja, õ fizeti, és õ fizeti utána a tb-járulékot. Ehhez az állam teremt költségvetési támogatást, de nem õ fizeti ki helyette.

Ugyanez a helyzet a hitoktatók díjazásával kapcsolatban. A hitoktatás térítõ tevékenység, az egyházak teljesen jogos, az 1990. évi IV. törvényben foglaltak szerint folytatott tevékenysége. De egyházi tevékenység, amit nem az államnak kell finanszíroznia, akkor sem, hogyha az egyháznak jövedelmet biztosít az állam, költségvetési támogatást biztosít az állam ahhoz, hogy ezt kifizethesse. De nem az államnak kell kifizetnie az egyház helyett ezeket a díjazásokat.

Ami a közoktatási megállapodásokat illeti, tisztelt képviselõ úr, a közoktatási megállapodások alapvetõen két dologról szólnak. Egyfelõl arról, hogy a megállapodást megkötött egyházi fenntartó az általa fenntartott iskolákkal, közoktatási intézményekkel részt vesz a közoktatási feladatok ellátásában másfelõl arról, hogy az állam viszont ennek a közoktatási feladatnak az ellátása elismeréseképpen kipótolja a normatíva és a tényleges átlagos költségek közötti különbözetet ezeknek a megállapodással érintett iskoláknak.

Tekintettel arra, hogy a törvény értelmében ezeknek a megállapodásoknak az egyházat illetõ részét, tehát azt a vállalást, hogy õ részt vesz a közoktatási feladatok ellátásában, átveszi az egyház részérõl megteendõ egyoldalú nyilatkozat errõl a kérdésrõl, a normatíva és az átlagos költség közötti különbözet megtérítését pedig a törvény különbözõ típusú iskolák esetében más és más, de költségvetésre, önkormányzatra, állami szervekre hárítja át. Az eddig megkötött közoktatási megállapodásoknak a tartalma szûnt meg, következésképpen a közoktatási megállapodásokra, az eddig megkötöttekre a továbbiakban nincs szükség. Mindaz, ami ebben foglaltatott, bekerült a törvénybe kötelezõ erõvel, nincs szükség ez ügyben külön megállapodásra. Gondolom, azt ön sem várja el, hogy miközben a költségvetés megtéríti az egyházi iskolákban tanulók után a normatíva és a tényleges költség közötti különbözetet, ezt a különbözetet még egyszer megtérítse az önkormányzat, mert egyszer annak idején aláírt egy közoktatási megállapodást.

Így tehát azt gondolom, képviselõ úr, hogy az egyházak finanszírozását elrendezõ törvénycsomag, amit az Országgyûlés múlt decemberben fogadott el, rendben van, ez ügyben az egyházaknak a számok és a törvényben foglaltak tartalmi elemzésének fényében semmiféle panaszra nem lehet okuk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap