Világosi Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VILÁGOSI GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Elõször talán egy mellékszállal kezdeném. Úgy látszik, képviselõ úr egyre lejjebb kell tenni azt a mércét, amit át tud ön is ugrani, mert egyszerûen ilyet mondani, hogy azon az összegen, amelyet most éppen a nemzeti ünnep megünneplésére szán a kormányzat, inkább rendõröket vennénk fel. Tetszik tudni, a rendõr nem olyan, hogy bemegy az ember és vesz 3200 rendõrt a boltban, hanem egészen más, az egy szakma, az egy hivatás, amire fel kell készülni, és többek között két évig tanulni is kell érettségivel rendelkezõknek. (Taps az MSZP soraiból.)

Ezenkívül elhangzott itt, hogy "be lett tiltva". Képviselõ Úr! Fogalomzavarban szenved, semmi nem lett betiltva. Mi a tény? Van Magyarországon gyakorlatilag két jogszabály, ami erre a körre vonatkozik: az egyik az 1989. évi III. törvény, amely valóban biztosítja az alapvetõ szabadságjogoknak az érvényesülését, és azt a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén megtilthatja a rendõrség. Képviselõ Úr! Ki tiltotta meg az önök rendezvényét? Én ilyen rendõrségi határozattal nem találkoztam, tehát nem lett betiltva az önök rendezvénye. Ad egy. (Deutsch Tamás: A fõvárosi önkormányzat!) Én is végighallgattam önt.

Kettõ: a másik törvény, amely erre vonatkozik, a közterület- használati engedély kiadására vonatkozik. Itt hatáskörrel valóban a fõvárosi önkormányzat rendelkezik. Ön itt az elõbb azt is a szemére hányta a kormányzatnak, hogy már 1997 szeptemberében jelezte - valóban akkor jeleztük -, hogy a Kossuth téren központi rendezvényt kívánunk tartani. 1997 szeptemberében. Önök 1998 januárjában jelezték - és nem a Belügyminisztérium, tisztelt képviselõ úr, hanem egy fideszes vezetés alatt álló bizottság volt az, amely hozzájárult a Fidesz kérésére ahhoz, hogy ott ünnepi megemlékezést tartsanak.

Ha ön azt mondja, hogy itt a központi kormányzat hogyan jön ahhoz, hogy lefoglalja a tereket, és meghatározott idõre, két- három napra - van egyébként ennek mûszaki vonzata is, fel kell egy- egy emelvényt építeni, és azt le is kell bontani, ezért tart tovább ez a területkorlátozás, illetve foglalási engedély. Nem a Belügyminisztérium, hanem a fõvárosi önkormányzat egyik szakigazgatási szerve, a Fõpolgármesteri Hivatal PR-irodája emelt kifogást az ellen, hogy valóban az önök által jóval késõbb bejelentett rendezvény zavarná a központi rendezvényt. (Deutsch Tamás: Nem igaz, államtitkár úr, itt van nálam a levél!) Ez egészen pontosan így van, képviselõ úr.

(9.30)

Abban pedig, képviselõ úr, hogy a magyar nép illõ módon és megfelelõ méltósággal szeretné megünnepelni a 150. évfordulót, igaza van. Ellenben talán nem a 10 százalék alatti Fidesz pártja az, amely ezt magának tulajdoníthatja, hogy aki vele ünnepel, az majd méltóképpen ünnepli meg, de ami a központi kormányzat által megrendezésre kerülõ ünnepség, az már talán nem is lehet méltó. (Sándorffy Ottó: Kikérjük magunknak!) Ha mi nem próbáltunk volna meg valóban színvonalas mûsort szervezni erre a két-három napra, akkor abban a pillanatban az lenne a baj. Most az a baj, hogy amikor önök januárban le akarták foglalni a Kossuth teret, akkor bizony kiderült, hogy ez már korábban megtörtént, és semmiféle tiltás nincsen. (Dr. Szájer József: Szégyen!)

Tehát hangsúlyozni szeretném, hogy rendõrségi tiltó határozat nincs. Ugyanakkor pedig most folyik az államigazgatási eljárás. Képviselõ úr, úgy látszik, hogy ezzel sincs tisztában, és amíg az államigazgatási eljárás folyik, addig, azt hiszem, teljesen indokolatlan a parlament elé hozni ezt a kérdést. Ugyanis a legutóbbi hír az, hogy a feleknek két hét áll a rendelkezésükre az ügyek tisztázására. Ha pedig jogerõs lesz az államigazgatási határozat (Dr. Szájer József: Jól eltanultátok Grósz Károlytól!), akkor se ide jöjjön, képviselõ úr, hanem menjen a független magyar bírósághoz.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban. - Deutsch Tamás: Tíz százalék alatti az SZDSZ! - Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap