Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Képviselõtársaim! Úgy gondolom, hogy a most vitatott törvényjavaslat jó példája annak, hogy hogyan nem szabad benyújtani törvényjavaslatot. Itt ugyanis a kormányzat egy olyan elõterjesztéssel élt, amely a büntetés-végrehajtás kegyelembõl történõ felfüggesztésétõl a különbözõ géntechnológiai kérdéseket tárgyaló részen át a gépkocsilopás megakadályozását elõsegítõ azonosító jelekig terjed. Hogy ez mennyire megzavarta a Házat: a mai vitában hallottunk itt már a lõfegyverrel elkövetett bûntettekrõl, és Hack Péter, a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke követelte (Dr. Hack Péter: Köszönöm!) az ide vonatkozó tényállások súlyosságát, de hallottunk a jogtalan használatnak bûntetti alakzattá történõ átalakításáról is.

Különösen Hack Péter képviselõtársunk felszólalását furcsállottam, ugyanis nemcsak a Házszabály 94. §-át illenék ismernie, amely nem teszi lehetõvé a beterjesztett törvényjavaslaton való túlterjeszkedést, hanem neki mint az alkotmányügyi bizottság elnökének egyben ismernie kell a saját bizottsága által hozott értelmezõ határozatot, ami egyenesen kizárja mindazt, amit õ itt elmondott. Még ehhez hozzáteszem: ha jól tudom, a Szabad Demokraták Szövetsége még nem lépett ki a kormánykoalícióból, tehát kormánypozícióban vannak, és ha elõ kívánták volna terjeszteni mindazt, amit Hack Péter képviselõtársunk elmondott, akkor az elõterjesztésben ezt megtehették volna.

Az elõttünk fekvõ javaslat nagyobbik része a nemrégen elfogadott egészségügyrõl szóló törvény embriókon és emberi ivarsejteken végezhetõ kutatások túllépéseit kívánja pönalizálni, beiktatva a méhmagzat géntechnológiai manipulációját. A halottból vagy halott magzatból származó ivarsejt élõ ember létrehozására irányuló felhasználását bûntetté nyilvánítja; a születendõ gyermek nemének megváltoztatását célzó géntechnológiai manipulációt ugyancsak bûntetté nyilvánítja, és többek között emellett még az emberi és állati embrió keresztezésére irányuló kutatási tevékenységet is bûntetté nyilvánítja - hozzá kell rögtön tennem, hogy nagyon helyesen.

Természetesen a Kisgazdapárt egyik beterjesztéssel kapcsolatban sem a negatívumból akar kiindulni, de felhívja az igazságügyi kormányzat figyelmét arra, hogy a rendszerváltoztatás jogi lehetõségét lehetõvé tévõ változtatások után nyolc évvel illenék már elegánsabban beterjeszteni egy módosítást. Itt arra gondolok, hogy ha az emberiség alapkérdéseit érintjük a beterjesztéssel - mert itt azt érintették például a klónozás megtiltásával kapcsolatban -, akkor ezt a gépkocsi alváza számának meghamisításával ne hozzuk kapcsolatba.

A Független Kisgazdapárt megítélése szerint nagyon mély kérdéseket bolygat meg az utóbbi évtizedekben kifejlõdött géntechnológiai kutatás, olyan mély kérdéseket, hogy még az MSZP oldaláról is történt ebben az ügyben - igaz, az emberi jogi bizottság elõadójaként Donáth képviselõ úrtól - a jó Istenre történõ hivatkozás, amivel maximálisan egyetértünk, de ez jelzi, hogy milyen mély kérdéseket bolygatott meg a géntechnológiai kutatás. Az itt létrejött kutatási eredmények igen sokszor az emberiség egész civilizációját, egészét, létét fenyegethetik, ezért úgy gondolom, hogy több idõt kellett volna hagyni ennek a kérdésnek a megvitatására.

Egy sor szakember már jó néhány éve felhívta a figyelmet arra, hogy a kutatás mai szabadsága mellett létrejöhet akár néhány év múlva géntechnológiai keresztezõdéssel a félig állat és félig ember lehetõsége. Ez a fejlemény sok száz éves társadalmi szabályozásunk legmélyebb alapjait kérdõjelezheti meg. Ha ezen az alapon a géntechnológiai kutatások rést üthetnének az emberi faj határainak felnyitásával, és az emberi és állati embrió keresztezéseivel kentaurokat lehetne létrehozni, akkor ma még be nem látható veszélyeket idéznénk fel. Ezt azért vagyok kénytelen kijelenteni, és erre a figyelmet felhívni, mert miközben helyeslem a beterjesztést, rögtön rá is kívánok mutatni a beterjesztés korlátaira, tehát sokkal szigorúbban és sokkal határozottabban kellett volna e kérdéskörhöz hozzányúlni.

Úgy gondolom, hogy nem eléggé konzekvens és körültekintõ e téren a büntetõpolitikánk még a most beterjesztett javaslattal sem, ugyanis a javaslat 6. pontja foglalkozik azzal, hogy az embriókkal és az ivarsejtekkel végezhetõ kísérletek és kutatások elég széles körben törvényesnek minõsülnek az egészségügyrõl szóló törvény értelmében. A humánreprodukciós bizottság engedélyével viszonylag széles körû kutatás folyhat, ami nagyon nagy veszélyeket rejthet magában. Megítélésem szerint az ember és az állat keresztezõdésébõl létrejövõ egyedek problémáján túl az emberek klónozási lehetõségeinek veszélyeirõl már kaphatott néhány információt a közvélemény.

(12.30)

Itt sokkal keményebb kézzel kellene megakadályozni ezt a lehetõséget. Bár természetesen a Független Kisgazdapárt tudatában van annak a ténynek, hogy Magyarország mint egy Európa közepén elterülõ kis ország önmagában ezt a kérdést nem tudja megoldani, de úgy gondolom, itt példát mutathatna a magyar jogalkotás az egész világnak azzal, hogy mindenkit megelõzve rendkívüli határozottsággal, sokkal szélesebbre kitárva a büntetõjogi védelem kapuit és sokkal keményebben pönalizálva az eseteket, egy valóban olyan elõremutató jogalkotásba foghatna, amit a többi ország nemcsak elismeréssel venne, hanem - ismervén a nyugati világ aggodalmát ezzel a kérdéskörrel kapcsolatban - akár a magyar megítélés nagyon jelentõs javításában is közremûködhet ez a megoldás. Tehát nagyon üdvözlöm - most kivételesen - az igazságügyi kormányzatnak ezt a beterjesztését, de nem tartom elegendõnek.

Hadd legyen szabad rámutatnom, hogy a teljes eltiltás és ennek hézagmentes büntetõjogi szankcionálása lehet az egyetlen megoldás. Úgy gondolom, hogy csak ezzel lehetne hatékonyan a kérdéskörbe büntetõjogi eszközökkel közbenyúlni. Tehát a Független Kisgazdapárt, miután kormányzati oldalról is felmerült a kérdés továbbgondolásának fontossága, azt javasolja az igazságügyi kormányzatnak, hogy ha már ebbe a törvénymódosításba belefogott, kérje vissza átdolgozásra ezt a törvényjavaslatot, és a kisgazda figyelemfelhívásnak megfelelõen próbálja újból benyújtani. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy merev kormányzati elzárkózás esetén ne támogatnánk ezt a javaslatot (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.), mert a jelenlegi állapothoz képest ez is elõrelépés, de szeretném - befejezem a mondatot, elnök úr - teljesebbé tenni ezt a nélkülözhetetlen törvényjavaslatot.

Köszönöm a megtisztelõ figyelmüket. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap