Lotz Károly Tartalom Elõzõ Következõ

DR. LOTZ KÁROLY közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! A Déltáv által bekapcsolt vonalak száma napjainkban, ahogy ön is említette, valóban igen jelentõs, ma már meghaladja a 125 ezret, így a szolgáltató a megye valamennyi területén teljesítette a belterületen felmerült igényeket.

A külterületi lakosok számára - ami egy roppant érzékeny kérdés az egész országban - ez rendkívül jelentõs többletköltséggel jár. Ennek ellenére a Déltáv az elmúlt években mintegy 600 külterületi állomást létesített. A társaság koncessziós szerzõdésében valóban szerepel, hogy a szolgáltató a telefonvonal hozzáférését legfeljebb 30 ezer forint ellenében biztosítja, a szerzõdés szövege azonban azzal folytatódik - ez talán elkerülte képviselõ úr figyelmét -, hogy a mindenkor hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelõen állapítható meg a beruházási hozzájárulás, illetve a létesítési díj.

A közcélú távbeszélõ-szolgáltatás hozzáférési pont létesítésének egyszeri belépési díjáról szóló 19/1997. KHVM rendelet alapján, amennyiben a külterületen a 30 ezer forint belépési díj a szolgáltató közvetlen költségét nem fedezi, a belterület határától számított szakaszra a tényleges költségek 50 százalékát a szolgáltató köteles fizetni.

A helyi koncessziós társaság a külterületen lakók távbeszélõ- igényét és a létesítés költségeit minden esetben egyenként vizsgálja meg, és tesz árajánlatot.

(15.30)

Mivel itt többnyire nagy, sõt gyakran igen nagy távolságról van szó, a létesítés költsége általában igen jelentõs. Megítélésük szerint egyes esetekben az érintett lakosság számára valóban elviselhetetlen kiadásokat jelentenek, ezért más, illetve olcsóbb megoldásokat is keresni kell. Külföldi - svéd, finn - tapasztalatokra hivatkozva mondhatom, hogy ott az igen ritkán lakott külterületeken a magas költségigény miatt nem építenek ki tíz vagy több száz kilométer hosszú vonalat, hanem százszázalékos lefedettség mellett a vezeték nélküli fejlesztéseket választják.

Az interpellácóban feltett konkrét kérdéseire a következõket mondhatom:

A koncessziós szerzõdésben foglaltak teljesítését a Hírközlési Fõfelügyelet minden évben ellenõrzi. Amennyiben a szerzõdésben foglaltaknak a társaságok nem tesznek eleget, élünk a szankcionálás lehetõségével.

A Déltáv Részvénytársaság a külterületre vonatkozó létesítés költségeit a hatályos jogszabályok szerint állapítja meg, amelynek helyességét a HIF-fel tételesen ellenõriztetjük, különös tekintettel arra, ahol a szolgáltatók feltûnõen nagyobb összegû ajánlatot tesznek.

A befizetendõ összeg mérséklése érdekében az érintett önkormányzatok élhetnek azzal a lehetõséggel - erre felhívom a képviselõ úr figyelmét -, hogy a többek között kifejezetten ilyen célra létrehozott Hírközlési Alapból átvett feladatok elõirányzatából - ez sajnos már csak utóda az eredeti Hírközlési Alapnak - meghirdetett pályázat útján támogatást igényelhetnek. Nyilván itt nagy különbségek lehetnek az igénylõk szociális helyzete között.

Más megoldásként, ahol a lefedettség megvan, számításba kell venni a mobilszolgáltatást is. Jelenleg Csongrád megyében például 99 százalékos a lefedettség.

Összességét tekintve nem az a helyzet ma már, hogy a mobil telefonnál lényegesen nagyobb és magasabb akár a belépési, akár pedig a tarifális helyzet. A beszélgetés díja, figyelembe véve a lehetséges beszélgetések távolságát, ma már szinte azonosnak tekinthetõ. Kezdeményezésünkre a szolgáltatók rövidesen speciális kedvezményekkel is (Az elnök poharát megkocogtatva jelzi az idõ leteltét.) segíteni fogják a külterületen élõk, különösen a tanyasiak számára a mobil telefon használatát. Errõl tegnap még külön a szolgáltatókkal megbeszélést folytattam.

Kérem képviselõ urat és az Országgyûlést, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjenek. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap