Szabad György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABAD GYÖRGY (MDNP): Tisztelt Elnöknõ! Tisztelt Országgyûlés! Nem kívántam hozzászólni a vitában elhangzottakhoz (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Akkor minek beszélsz?), de két ok miatt mégis meg kell hogy tegyem.

Az egyik: külügyminiszter úr imént elhangzott néhány megjegyzése; a másik: Kapronczai Mihály (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: -czi!) képviselõ úr néhány megállapítása.

Szeretnék emlékeztetni arra, hogy az elõzõ ciklusban, az 1991- es Öböl-háborút megelõzõ döntések idején akkori miniszterelnökünk, Antall József személyesen vett részt a házbizottság ülésén annak céljából, hogy a rendelkezésre álló tájékoztatást az ENSZ felszólításáról személyesen megadja. Természetesen ez a tájékoztatás sem terjedt ki minden lehetõségre, és nyilván minden olyan momentumra, amivel az ENSZ-felszólítást hozzánk intézõ szervei rendelkeztek. De csak az adatok ismeretének hiányával magyarázhatom, ha most, 7 év múltán a jelenlegi tájékoztatáshoz képest elhangzik, hogy az kevesebb volt a mostaninál. Legyen szabad azokat, akik a különbözõ pártok részérõl részt vettek a házbizottság ülésén, de azokat is, akik az Országgyûlés zárt ülésén részt vettek, emlékeztetnem arra, hogy mennyi konkrétumot ismerhettek meg, hiszen a zárt ülés elrendelésének pontosan az volt az oka (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: A jegyzõkönyvet...), hogy az Egyesült Nemzetek Szövetsége (Bársony András: Szervezete!) azt kívánta, hogy ha részletesebb tájékoztatást kíván a Magyar Országgyûlés, akkor ezt biztonsági okokból az Egyesült Nemzetek Szövetsége által jelzett biztonsági okokból csak zárt ülésen tehesse meg. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Agyrém! - Történelemórán vagyunk!) Az ottani tájékoztatás, éppen emiatt, sokkal szélesebb is lehetett, mint az a néhány mondat, amihez most hozzájutottunk. Így is volt! (Taps az MDNP és az MDF padsoraiban.)

Sok vitát váltott ki annak a zárt ülésnek az elrendelése. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Bizony!) Ki volt mellette, ki volt ellene - nem tartom illõnek most részletezni. De az bizonyos, a zárt ülés anyagát a megfelelõ rendelkezéseknek megfelelõen én adtam át az Országgyûlés jelenlegi elnökének, tehát ellenõrizheti - hiánytalanul megkapta a terjedelmes anyagot -, hogy milyen tájékoztatás zajlott le, milyen módon került megvitatásra. Lehet utólag is kifogásokat emelni, de azt nem, hogy az szûkebb lett volna a jelenleginél. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Nem tudta senki!)

Ha már szót kértem, engedtessék meg, hogy Kapronczai képviselõ úrnak a figyelmét (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: -czi!) egy fontos körülményre felhívjam, s talán nemcsak az õ figyelmét, hanem a meghallgatott vitában elég fontos elem az, ami hiányzik: az iraki tanulságok egy nagyon lényeges mozzanata az, hogy Irak hét évvel a korábbi háború után azért állhatott ellen az ENSZ határozatainak, azért teremthetett ismét súlyos feszültséget a világban, azért jutott el a dolog addig, hogy a világ jelentõs és informált része fenyegetettnek érzi magát, mert Irak nem jogállam, Irak jelenleg a földgolyó kevés egypárti diktatúrái közül az, amelyik (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Csak egy!) a legmesszebbmenõen visszaél a diktatúrával, az egypártisággal és a jogállam meghatározó hiányával.

Ez, azt hiszem, egy olyan körülmény, amit mindenkinek, aki alkotmányos, demokratikus, nemzeti és emberiségi érdekeket egyaránt tekintetbe vesz, nem hagyhat figyelmen kívül. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap