Baráth Etele Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BARÁTH ETELE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Asszony! Most saját magammal szemben fogom elmondani ugyanazt a kritikát, mint amit elõzetesen Balsay úrral kapcsolatban elmondtam.

Most egy olyan ponthoz fogok hozzászólni, az 53. ponthoz, aminek igazából véve összességében nincs is már értelme, mert kapcsolódó módosító indítvány készül egy nagyon lényeges elemére. Arról van nevezetesen szó, hogy szeretném és javaslom, hogy az országgyûlési határozat tartalmazzon egy meghatározott GDP- mértéket, méghozzá olyan mértéket, ami lehetõség szerint decentralizált döntési körben kerül felhasználásra.

Ennek rövid indoklásaként szeretném elmondani azt, hogy ma a fejlettebb Európában a területfejlesztésre fordítható közvetlen pénzeszközöknek a nagyságrendje a 2-4 százalékát éri el a GDP-nek, ebbõl általában 1,5-2 százalék ráadásul európai támogatás. Ez viszont csak akkor nyerhetõ el, hogyha egyszer a saját rész is biztosítva van. Jelenleg Magyarországon a közvetlen területfejlesztési támogatás az állami eszközök nagyságrendje: 0,2- 0,3 százalék körül jár, ami viszont elég kicsi ahhoz - még ha össze is számítom ezeket az összegeket -, hogy ez igazából megfelelõ mértékû legyen, fõleg a nagyon gyors csatlakozási szándékaink figyelembevételével.

Itt szeretném elmondani azt, hogy ma valóban volt egy egyeztetés, aminek eredményeként én a holnapi nap folyamán visszavonom azt a bizonyos javaslatot, amire Balsay úr utalt (Balsay István kettõt mutat.). Egy javaslatot vonok vissza. Ám ezzel szemben, ehhez egy módosító indítványt nyújtok be, amiben viszont elfogadtam többek között a vitában elhangzott, Balsay úr által is megerõsített javaslatot. Ez várhatóan úgy fog szólni holnap reggelre - még némi kiegészítéssel -, az Országgyûlés azt kívánja, hogy a kormány kísérje figyelemmel kistérségi, megyei és regionális szinten a társadalmi, gazdasági, infrastrukturális térbeli kapcsolatrendszer alakulását - tehát valamennyi szinten -, és ennek alapján vizsgálja felül ennek a regionális rendszernek a mûködését, szükség szerint tegyen javaslatot; mégpediglen ezt tegye meg 2000. december 31-ig, és tájékoztassa az Országgyûlést a szükséges teendõkrõl. Ennek tehát igazából véve az az értelme, hogy az országgyûlési határozat által létrehozott statisztikai körzetek felülvizsgálhatók, és a következõ választási ciklusban - még lehetõség szerint jóval a választások elõtt - ez történjék meg, hogy ne politikai, hanem kifejezetten tudományos és szakmai érvek domináljanak.

Ezzel azt szeretném mondani, nagyon egyetértek azzal, amit Balsay úr mond, hogy bár a magyar regionalizmusnak jelenleg adminisztratív, statisztikai és más-más szempontokból csakis a jelenlegi megyehatárokra épülve van lehetõsége megjelenni ebben a határozati javaslatban, viszont nem szabad megkövesülnie. És szükséges az, hogy ép ésszel, racionális gondolkodásmóddal, a tudomány és minden más felhasználásával tekintsük át a következõ 2- 3 évben ennek a rendszernek a mûködését, és valóban egy dinamikusabb és szabadabb gondolkodásmódnak rendeljük alá.

Ebben az 53. pontban egyébként más olyan javaslatok is vannak, amiket hihetetlenül fontosnak érzek. Úgy érzem, hogy pillanatnyilag a parlamentünk által elfogadott és élõ törvényeink sokaságát kell áttekinteni és módosítani annak érdekében, hogy Magyarországon a regionalizmus igazán mûködõvé váljon. Ez az alkotmánytól kezdve - amirõl már szó esett - az önkormányzati törvényig, a területfejlesztéstõl a költségvetés belsõ szerkezetéig sok mindent kell hogy érintsen. Tehát csak azt tudom mondani, és kérni a kormányt, hogy fogadja el az 53. pontban az elõbb módosított kis kiegészítéssel a javaslataimat, ezzel nagyon sok szép és kiadós feladatot meg fog tudni határozni a következõ kormány számára az itt megfogalmazott célok elérése érdekében.

Köszönöm szépen a figyelmet.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap