Szent-Iványi István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány nappal ezelõtt a szomszédos ülésteremben a Magyarország 2000 konferencián Glatz Ferenc akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke igen érzékletesen beszélt arról a fontos szereprõl, amit a Duna tölt be Közép-Európa népeinek történetében, kultúrájában. Az akadémikus úgy fogalmazott, hogy a Dunáról általában és hosszú távon kell beszélnünk, nem szabad, hogy megragadjanak minket a gigawattok és a deciméterek, nem szabad, hogy ezek a kérdések határozzák meg a Dunához való viszonyunkat.

Mélyen egyet tudunk érteni az akadémikussal, hiszen itt arról van szó, hogy a Duna e földrajzi térségnek, e térségben élõ népeknek a legfontosabb összekötõje, a térség egyik szervezõje, tehát Magyarország számára valójában döntõ fontosságú kérdésrõl van szó. De nemcsak történelmi és kulturális értelemben, hanem anyagi értelemben is, hiszen az a beruházás, amirõl most szó van, amirõl a tárgyalások folynak, több száz milliárd forintra rúgna, senki nem tudja pontosan a számot, de azt mindenki tudja, hogy ez több száz milliárd forint körül van. Tehát egyértelmû, hogy ezt a beruházást hosszú, körültekintõ mérlegelésnek kell megelõznie.

Az SZDSZ országgyûlési határozati javaslatot nyújtott be a Duna ügyének, illetve a hágai ítélet végrehajtásának kérdésében. Azért választottuk ezt a formát, mert úgy gondoljuk, hogy a tárgyalódelegáció is és a majdani megállapodás is szélesebb legitimitásra tehet szert, igazi parlamenti felhatalmazást kaphat, ha az Országgyûlés erre felhatalmaz, és az Országgyûlés elfogadja, ezért reméljük, hogy a tisztelt Ház és a tisztelt Házban képviselt frakciók támogatni tudják javaslatunkat.

Javaslatunk lényege az, hogy kimondja, hogy a magyar kormány jóhiszemûen törekedjék a megállapodásra. Elfogadjuk a hágai ítéletet, ugyanakkor meghatározzuk azokat a fontos szempontokat, amelyeket Magyarországnak követnie érdemes, követnie kell. Ilyennek tekintjük elsõsorban a leginkább érintett térségek, közöttük is a Szigetköz ökológiai értékeinek megóvását, természeti értékeinek megóvását, ivóvízkészleteinek megoldását, és mindazokat a célokat, amelyeket egyébként még a hágai ítélet kimond.

Leszögezzük ebben a határozatban, hogy Magyarországot a hágai ítélet nem kötelezte újabb duzzasztómû, védõgát megépítésére. (Közbeszólás: Így van!) Ha úgy dönt a tisztelt Ház és a magyar kormány, hogy erre szükség van, akkor ezt a döntést meg kell alapoznia, mert ez a hágai ítéletbõl nem vezethetõ le. Ha más nyomós érdekek - minden mást kizáróan és minden mást megelõzõen - erre utalnak, akkor a tisztelt Ház és a kormány ezt a döntést meghozhatja, de nem a hágai ítéletre alapozva; ez tehát ettõl elkülönül.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy felhasználjam még az idõt arra, hogy jelezzem: egyetértünk azzal a magyar állásponttal, ami a Szigetköz, illetve a dunakiliti víztározó kapcsán az elmúlt napokban középpontba került. A tárgyalások most megakadtak. Valóságos kérdésrõl van szó, a 128 méter tengerszint feletti víztükörmagasság a Szigetköz szempontjából létfontosságú kérdés, ezért helyeseljük a magyar kormány tárgyalódelegációjának az álláspontját, helyeseljük azt, hogy ebben a kérdésben nem kíván engedni, hiszen a tét nagyon nagy. Arról van szó, hogy egybefüggõ víztükör borítja-e a Szigetközt, vagy pedig itt-ott pangó pocsolyák fogják a Szigetközt jellemezni.

(9.10)

Tehát meg akarjuk oldani a problémákat, vagy nem akarjuk megoldani? Ha meg akarjuk oldani, akkor ehhez ragaszkodnunk kell!

Nem ellenezzük a magunk részérõl - akár március 25-ei határidõvel sem - a keretmegállapodás elfogadását. De a keretmegállapodásnak a mi megítélésünk szerint valódi keretmegállapodásnak és nem álcázott, végleges megállapodásnak kell lennie. Tehát a valódi keretmegállapodás csak elvekrõl szólhat; arról beszélhet, hogy megállapodnak a felek a különbözõ változatokra vonatkozó közös hatástanulmányok, hatásvizsgálatok elvégzésérõl, lehetõség szerint harmadik fél bevonásával. Ha ezt el tudjuk érni, akkor komoly eredményt értünk el, akkor azt mi nagyon tudjuk támogatni. Ha ez nem érhetõ el, akkor nem mindenáron kell erre törekednünk.

Tisztelt Ház! Ebben szerettem volna összefoglalni röviden mindazt, amit ma errõl el kellett mondanom. A holnapi nap folyamán lesz alkalma a tisztelt Háznak ezt a kérdéskört mélyrehatóan, részletekbe menõen boncolgatni, s megvizsgálni, azonban az idõ sürgetése és a benyújtott határozati javaslat miatt fontosnak véltem, hogy mindezt elmondjam.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap