Csapody Miklós Tartalom Elõzõ Következõ

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A Magyar Demokrata Fórum a T/5386. számú törvényjavaslatot elfogadja; nem támogatja, de elfogadja. Itt ugyanis nem másról van szó, mint egy - több képviselõtársam által már jelzett - jól-rosszul, úgy-ahogy kidolgozott lépéssorozatról, amely azonban nem más, mint Magyarország jogharmonizációja, ez esetben Magyarországnak az ILO-val, tehát a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet elõírásaival kapcsolatos kötelezettségvállalásaival összefüggõ jogharmonizációja. Ez a lépés nyilvánvalóan védi az érintetteket. Nem kívánom felsorolni, taglalni, részletezni, elemezni, szétszedni azt a fedlappal együtt is mindössze három oldalnyi törvényjavaslatot. Kétségkívül pótlékról, pótlásról van szó, és legfontosabb tartalmában azt emeli ki - vagy ez a legpozitívabb -, hogy egyrészt meghatározza az érintettek alsó korhatárát, másrészt pedig azt, hogy a törvény alkalmazása szempontjából ki a fiatalkorú személy.

A kettõ között számtalan bizonytalanság van. Több képviselõtársunk rámutatott már arra: nem biztos, hogy ezeket az árnyalatnyi, ám a való életben nagyon is súlyos bizonytalanságokat elegendõ-e egy ilyen összekapott törvényjavaslatban rögzíteni. Tény az, hogy ez jobb, mintha nem lenne, azonban nem tudunk érte különösebben lelkesedni. Örömmel fogadjuk azt, hogy a munkaügy területén is folyik, folydogál, haladgat a nemzetközi jogharmonizáció, tehát Magyarország átveszi azokat az ajánlásokat, amelyekhez való csatlakozási készségét korábban már jelezte. Azonban ez nem olyan súlyú kérdés, hogy ezzel különösebben, ebben az esetben összefüggésekbõl kiragadottan, ilyen volumenben foglalkozni volna érdemes.

A Magyar Demokrata Fórum sokkal fontosabbnak tartja azt, hogy ez a jól-rosszul, de feltétlenül jó szándékkal elkészített törvényjavaslat - amely jelen formájában került az Országgyûlés elé - hogyan találkozik a valósággal, és mi az a valóság, amellyel találkozni fog. Ennek következtében itt nem az a kérdés, hogy a mûvészeti tevékenység adott esetben testet-lelket megerõltetõbb-e, adott esetben veszélyeztetõbb-e mint, mondjuk, a nyári munka egyik- másik válfaja, vagy veszélyeztetõbb-e, mint például a túlóra vagy az alkalmatlan helyen folytatott foglalkoztatás.

Az a kérdés, hogy a valósággal hogyan találkozik a törvény, onnan közelítendõ meg, hogy például a munkaügyi ellenõrzések szigorítása terén történt-e érdemi elõrelépés, vagy csak afféle tessék-lássék módon halad ez is, mint annyi más. Kérdés, hogy például a feketemunka ellenõrzésében vagy a feketemunka visszaszorításában történtek-e érdemi lépések, vagy a feketemunka ugyanazon a soron van, mint, mondjuk, a feketegazdaság; tehát hasonlóképpen van vele foglalkozva - ahogyan ezt szokták néhányan mondani. További kérdés az, hogy például a munkavállalók teljességre törekvõ, tehát statisztikai, kataszteri nyilvántartása miért hiányzik. Ez összefügg az adóterhekkel, a közterhekkel, az adóbevételekkel. További kérdés az, hogy mi lesz a munkakönyv helyett.

Tisztelt Képviselõtársaim! Ezek a valódi kérdések, és nem az, hogy lelkesülten üdvözlünk és köszöntünk és elfogadunk-e - természetesen igen - magunkra nézve egy olyan valamit, amit Nyugat- Európa már régen elfogad. Ezért fogadja el a Magyar Demokrata Fórum is ezt a törvényjavaslatot, azonban az a meggyõzõdésünk, hogy talán vannak olyan törvényjavaslatok is, amelyek ennél nagyobb súlyt kell hogy kapjanak, különösen az Országgyûlés utolsó munkaheteiben.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap