Tóth Tihamér Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÓTH TIHAMÉR (MDNP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A most tárgyalt törvényjavaslat eddig elhangzott felszólalásai nyomán, beleértve a miniszteri expozét is, azt hiszem, mind a Házban helyet foglaló képviselõtársaim, mind a Ház falain kívül, akik esetleg figyelemmel kísérik e törvényjavaslat tárgyalását, még ha vájt fülûek is, úgy érzem, hogy nagyon nagy bajban vannak. Ugyanis az eddigiek során szó volt már mindenrõl. Szó volt a munka törvénykönyve általános rendelkezéseirõl, szó volt a foglalkoztatási törvényrõl, szó volt a feketegazdaság problémáiról de úgy érzem, hogy egy lényeges kérdésrõl nem volt szó. Mégpedig arról nem volt szó, hogy ez a két paragrafusból álló nyúlfarknyi törvényjavaslat nem más, mint egy jogalkotási mulasztásnak a pótlása.

Miért mondom ezt? Ugyanis a fiatalkorúak munkajogi védelmérõl Magyarországon voltak hatályos szabályok. A nemzetközi egyezményt elfogadva nem is kellett errõl intézkedni, ugyanis kormányrendeletben volt biztosítva a fiatalkorúak munkajogi védelme. Csupán az történt, hogy a kormány jogalkotási programja következtében ezeket a kormányrendeleteket 1997. május 20-ától hatályon kívül helyezték. Most kérdezhetnénk, hogy miért kellett 1997. május 20-ától mind a mai napig várni, hogy ez a pótlás megtörténjen. Egy biztos: a válasz nem lehet az, hogy azért, mert ez alatt az idõ alatt nem foglalkoztunk a munka törvénykönyve, a munkaügyi ellenõrzés vagy egyéb ide vágó törvények módosításával.

Én úgy érzem, hogy most, a parlamenti ciklus befejezése elõtt néhány héttel, egy ilyen törvényjavaslatot behozni a Ház elé, enyhén szólva felelõtlenség. Egyszerûen azért felelõtlenség, mert egy ilyen elõterjesztés módot ad mindenkinek, aki a választásokat megelõzõen még szerepelni akar a parlamentben, hogy elmondja a búját-baját, s egy háromperces miniszteri expozéra többször tízperces hozzászólások következzenek.

Én azt szeretném jelezni, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy az EU-csatlakozás miatti jogharmonizáció Magyarországnak is jelez kötelezettségeket. (Közbeszólás balról: Lejárt az idõ.) - Egyik szocialista képviselõtársam már a két perc után is jelzi számomra az idõ lejártát, de szeretnék még néhány gondolatot elmondani, ezért szíves türelmüket kérem. - Ez a jogharmonizációs kötelezettség nem jelentheti azt, hogy elkezdünk kapkodni, és ha eszünkbe jut valami, akkor csinálunk egy törvényjavaslatot és behozzuk ide a Házhoz.

Ma reggel a Magyar Szocialista Párt egyik alelnökét hallgatva, õ úgy jellemezte a parlament eddigi munkáját, hogy egy igazi törvénygyár lett. Igaza van, teljes egészével egyet lehet vele érteni. De miért van törvénygyár a parlamentben? Azért, mert ilyen a jogszabályalkotás elõkészítése, nem átgondolt terv szerint kerülnek be ide a törvényjavaslatok.

Mindezeket összegezve, szeretném elmondani, hogy a Magyar Demokrata Néppárt képviselõcsoportja egyetért azzal, hogy megfelelõ szinten szabályozzák Magyarországon is a fiatalok munkajogi védelmét, de nem ért egyet azzal a jogszabály- elõkészítéssel és azzal a mechanizmussal, ahogy a parlamentet a kormány különbözõ törvényjavaslatokkal tömi. Ezt szeretnénk kifejezni a végszavazásnál is, ezért egyetlenegy megoldást tudunk elfogadhatónak találni, hogy tartózkodni fogunk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap