Tóth Károly Tartalom Elõzõ Következõ

TÓTH KÁROLY (MSZP): Elnök úr! Képviselõtársaim! A következõt szeretném elmondani a vitához kapcsolódva. Azt mondják képviselõtársaim, hogy állítólag meg akarják oldani az ügyet, mert fontos a kisebbségek képviselete. Ha ez igaz, akkor tisztelettel mindenkit arra szeretnék kérni, hogy hamis állításokkal ne küzdjenek ellene.

Próbálok hamis állításokra mutatni Bauer képviselõtársam hozzászólásából is. Azt mondta - és ehhez Trombitás képviselõtársam is csatlakozott -, nem jó, nem helyes, nem járható út, hogy nem kisebbséghez tartozó döntse el, hogy a kisebbségbõl ki jut parlamenti képviselethez, mert nemcsak kisebbségi szavaz, hanem akár mindenki szavazhat ezen a harmadik szavazólapon. Ebbõl következik - mondták -, hogy akkor a többség eldönthetné, ki képviselje a kisebbséget. Jól figyeltem a mondatot. Sõt, ehhez még hozzátette Trombitás képviselõtársam, ha nem Magyarországon élõ magyar kisebbségi lenne, ezt még ki is kérné magának. Ez eddig nagyon szépen hangzik, csak a következõt elfelejtették figyelembe venni. Hogy azt a listát, amire én mint nem kisebbségi szavazhatok - ha elfogadja a parlament -, annak a listának a sorrendjét a kisebbségi önkormányzatok határozhatják meg. Nem az állampolgár ikszel belõlük, nem én választhatok a listáról tetszés szerint embert. Annak a listának a sorrendjét a kisebbségi önkormányzatok határozhatják meg, azok a kisebbségi önkormányzatok, amelyek választások útján, törvényesen, legitimen jöttek létre, tehát nem arról szól.

Ezért mondom, hogy súlyosan hamis állítás, hogy a magyarok szavazata, és nem a kisebbségiek szavazata befolyásolja, ki képviselje a kisebbségeket. Ez nem befolyásolja, mert a román listát eldönti a román kisebbségi önkormányzat, a cigány listát a cigány kisebbségi önkormányzat. Én egyetlenegy dologban dönthetek mint állampolgár - és valamennyi magyarországi, szavazójoggal rendelkezõ állampolgár -, hogy szavazok-e kisebbségi listára és melyikre. De azt már nem dönthetem el, hogy onnan ki jut be. Tehát nem igaz, hogy a kisebbségek helyett döntik el, hogy ki jut be. Ez súlyosan téves állítás, mert a kisebbségek határozzák meg a lista sorrendjét.

Csak szeretném valamennyi képviselõtársamnak elmondani, hogy természetesen a választópolgár azt sem tudja eldönteni, hogy a Fidesz-listáról kit juttat be, mert a Fidesz joga megfelelõ törvényi feltételek mellett listát állítani. Az állampolgárnak legfeljebb arra van joga, hogy nem szavaz arra a listára, ahonnan nem akar olyan sorrendben bejuttatni embereket.

Tehát vannak törvényi feltételei annak, hogy egy párt hogyan állíthat listát. Egy párt úgy állíthat listát - és nem akarom elmondani az elejétõl -, hogy eleget tesz a törvényi feltételeknek az egyéni jelöléstõl kezdve megyei listán keresztül. Egy kisebbség úgy állíthat listát, hogy van megválasztott, legitim országos kisebbségi önkormányzata, az javaslatot tesz, az állampolgár szavaz, de szavazatával csak arról dönt, hogy elérte-e a tízezer szavazatot a listára leadott szavazat. Ha igen, akkor abban a sorrendben kap mandátumot a kisebbség, ahogy õ határozta meg, és mi nem dönthetjük el helyette, de a választópolgár sem, hogy ki képviselje a románt, a szlovákot és így tovább, ezt csak a kisebbségi önkormányzat döntheti el.

Tehát kérem, hogy olyan hamis állításokkal ne érveljünk, hogy akkor mindenki más, a többség dönti el, ki képviselje a kisebbséget, mert ez súlyosan nem igaz. Legfeljebb arra jó, hogy hivatkozzunk arra, miért ne szavazzuk meg bármilyen formában bármelyik törvényt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap