Trombitás Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TROMBITÁS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, reménytelen ezt a vitát tovább folytatni, a magam részérõl utoljára szólok ehhez hozzá. Azt is gondolom, hogy nem lehet ebben elõrébb haladni, az álláspontok eléggé messze vannak, és teljesen elbeszélünk egymás mellett.

Az alkotmányos moratóriumról beszélt Gellért Kis Gábor képviselõtársam. Ezt az alkotmányos moratóriumot eddig a kormánypártok kétszer megsértették harmadszorra most fogják megsérteni, ugyanis módosították anélkül az alkotmányt, hogy a moratóriumba tartozó szöveghez tartották volna magukat. Tehát ennek kapcsán is megsértették volna, ha akarták volna. De nem kellett volna, tisztelt képviselõtársam, mert alkotmánymódosítás nélkül is megoldható a kérdés. Mint ahogy most is úgy van beterjesztve, hogy nem kell hozzá az alkotmányt módosítani. Ezért azt gondolom, az alkotmánymódosítással elõjönni megint csak csúsztatás.

A választójogi tárgyalások - ön említette, hogy két alkalommal nem volt ott. Ne haragudjon, a választójognak a része a kisebbségekkel foglalkozó parlamenti képviselõ-választás. Ezek mintegy két és fél éven keresztül folytak, egy éven keresztül a Szocialista Párt részvétele nélkül. Mivel a törvény kétharmados, a szocialistáknak pedig magukban is többségük van a parlamentben, nehéz lett volna bármilyen álláspontot elfogadtatni az 54 százalékos többség nélkül. A Szocialista Pártot pedig nem ön képviselte, hanem Toller László frakcióvezetõ-helyettes, aki nem vett részt a tárgyalásokon. Ezért nem tudtunk vele mit kezdeni.

Van megoldás most is. Önökön múlik a megoldás, hiszen önök nélkül nem lehet megszavazni. Hiába nevezik szûkkeblûségnek azt, hogy 386 képviselõbõl nem kívánunk többet adni. Ez nem szûkkeblûség. Miért sérti a kisebbségeket, ha 386-ból van 13 képviselõjük és nem 399-bõl? Többet ér minden kisebbség szavazata, ha 386-ból kapnak meg egyet és nem 399-bõl. Ne mondják, hogy ez szûkkeblûség! Akkor a matematikát vegyék elõ, és osszák el! Többet ér a szavazata minden egyes kisebbségi jelöltnek. Azt gondolom, ha ezt nem akarják megszavazni, ez nem más, mint kampányfogás az önök részérõl.

Van megoldás. Van olyan megoldás, ami mindenki részérõl nyugodtan megszavazható. Kisebbségek minden elõzetes feltétel nélkül állíthatnak listákat. Ezekre a listákra a választópolgár, ha akar, szavaz és választ. Valóban nem szólhat bele a lista kialakításába, de ha akar, akkor választ, azonban a két szavazatból egyet. Ha van akarat, akkor önök is megszavazzák és mi is megszavazzuk, és bejuthat 13 kisebbségi képviselõ a következõ parlamentbe a 386 közé. Nem értem, akkor mi a probléma. Én többet ezzel kapcsolatosan nem kívánok szólni. Megoldható kérdés, csak ezt kellene megszavazni.

Köszönöm. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap