Homoki János Tartalom Elõzõ Következõ

DR. HOMOKI JÁNOS (FKGP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyûlés! Immár hosszú ideje mindannyian tanúi lehetünk az Egészségbiztosítási Pénztár és Önkormányzat évek óta tartó agóniájának.

A Független Kisgazdapárt számtalan alkalommal jelezte, hogy az egészségbiztosítás gazdálkodásában, sajátos irányítási, ellenõrzési rendszerében számottevõ hiányosságok vannak, amelyek megoldása nem tûr halasztást. A kormányzat bizalmat szavazott az új vezetésnek. Ezzel párhuzamosan a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan 1996-ban, de '97-ben is tisztességes összegû pótköltségvetéssel kellett megtámogatni a pénztár tevékenységét.

Már most, február elején nyilvánvalóvá vált, hogy több mint havi négymilliárdos veszteséggel kell számolnia az önkormányzatnak. Könnyû belátni, hogy már az 1998. évi pótköltségvetésre is szükség lesz, miközben az intézmény kintlévõsége a tavalyi év végén 240-250 milliárd forint között volt. Az átgondolatlan alultervezettség és a megkérdõjelezhetõ hozzáértés, az egészségügy évek óta húzódó nyomasztó, csõdközeli helyzete, az egyre alacsonyabb színvonalú ellátás, továbbá a megalázó bérezés követeli meg év végére a minimum 50-60 milliárdos pótköltségvetés biztosítását.

Elmondhatjuk, hogy az egészségügyben gyõzött a kommunizmus. Itt a dolgozóknak a hivatástudatból, a szakma szeretetébõl kell megélniük, mert anyagi megbecsülésük az európai szinthez képest fényévnyi távolságra van. Nem véletlen, hogy az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete és az Orvosi Kamara már most, év elején pótköltségvetést követel a katasztrófahelyzet enyhítésére sztrájkok kilátásba helyezésével. A vidéki fogászati és szakellátási rendszert az összeomlás fenyegeti. (Rövid szünetet tart. - Urbán Árpád: Ajjaj! Kettõt hajtottál!)

Az Állami Számvevõszék tavaly októberben kiadott T/4920/1. számú jelentésébõl idézni és felsorolni is képtelenség a gazdálkodás folyamatában elkövetett törvénysértéseket. Szinte minden fejezetben, ismétlõdõen többször is kihangsúlyozásra került az önkormányzati felelõsség ténye. Az Országos Egészségbiztosítási Önkormányzat úgynevezett tételes reagálása semmilyen vonatkozásban sem cáfolta, csupán magyarázattal és több észrevétellel kívánja tompítani a számvevõszéki megállapításokat.

Mindezek ellenére úgy az OEP vonatkozásában, mint a megyei pénztárak tekintetében, ez utóbbiakon belül különösen a Fõvárosi Egészségbiztosítási Pénztár gazdálkodását illetõen a szabályozatlanságból, a saját zseb irányába történõ úgynevezett félreértelmezésekbõl, könyvelési, számviteli tévedésekbõl, a semmire sem jó vagy semmire sem használható tanácsadói szolgáltatások finanszírozásából, a több mint nyolchavi bérezésnek megfelelõ jutalmazásokra kifizetett összegekbõl adódóan valósult meg a többmilliárdos károkozás ténye. A nyolchavi bér önmaga csak 800 millió forintot tett ki.

Azon túl, hogy az adófizetõ polgárokat súlyosan károsítja, különösen az ország egészségügyi ellátottságának színvonalát sújtja, ez a legszûkebben számolt 8-9 milliárd forint biztosítaná a jobb kórházi ellátást, a gyógyszerárak csökkentését, a szervátültetési mûtétek költségeinek finanszírozhatóságát, az egészségügyi dolgozók fizetésének rendezését. Külön kell kiemelni az eladósodott, ellehetetlenült helyzetbe hozott kórházak egész sorát. Hadd utaljak a közelmúlt egyik legnagyobb egészségügyi botrányára, a fogászat tönkretételére, és a szanatóriumi ellátás pénzügyi okokból való visszafejlesztésére.

Megdöbbentõ, hogy az ÁSZ megállapításaiból semmit nem tanuló szervezet továbbra is folytatja törvénysértõ, pazarló gazdálkodását. Megdöbbentõ, hogy a kormányzat továbbra is szemet huny, vagy egyszerûen nem kíván tudomást venni a folyamatos károkozás sorozatáról, amely mindenképpen következetes intézkedések meghozatalát igényelné, nem veszi észre, hogy az Egészségbiztosítási Önkormányzat a nemzeti vagyon öntörvényû pusztítója. Tudomásul kellene már vennie a kormánynak, hogy ezt az országot többek között az önmaguknak törvényenkívüliséget vindikáló személyek és csoportosulások teszik tönkre. Hogy mindez megtörténhet, azért van felelõs, kell lennie felelõsnek. Ha tudtak róla, hogy mi történt, és nem tettek teljes következetességgel ellene, azért ha nem tudtak, vagy nem akartak tudni a törvénysértõ folyamatokról, akkor azért felelõs a kormány mellett a tárca, az Egészségbiztosítási Önkormányzat országos, fõvárosi és megyei szintû vezetõi is.

A milliárdos károkat okozó törvénysértésekkel nincsen arányban az ejnye-bejnye figyelmeztetés. A törvény teljes szigorával kell eljárni a kárt okozókkal szemben, mivel a magyar nép több évtizedes, verejtékes munkával megszerzett vagyonáról, befizetett pénzérõl van szó.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az FKGP padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap