Világosi Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VILÁGOSI GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! Mielõtt konkrét adatokkal szolgálnék képviselõ úr felszólalásával kapcsolatban, azért szeretném elõrebocsátani azt, hogy a helyi önkormányzatok az államháztartás egyik alrendszereként mûködnek, és a helyi önkormányzatok költségvetése az államháztartásnak a helyi szintje. De azt a tendenciát, amirõl képviselõ úr az elõbb szólt, szeretném cáfolni az alábbi adatokkal.

Ugye, 1997-ben közel 500 milliárd forint állt rendelkezésre az önkormányzatoknak, ugyanakkor ez a szám most 589 milliárd forint, ami annyit jelent, hogy az önkormányzatoknak az úgynevezett központi költségvetési kapcsolatokból származó bevétele több mint 18 százalékkal nõtt. Hogyha az több mint 18 százalékkal nõ ebben az évben a tavalyihoz képest, akkor nem értem azt a mondatát képviselõ úrnak, hogy csökken a támogatás az önkormányzatok irányába, illetve a jelenlegi kormányzat financiális oldalról kívánja lehetetlenné tenni az önkormányzatok mûködését. Én azt hiszem, hogy ez a 18,4 százalékos - egész pontosan - növekedés ezt cáfolja.

Hogyha az önkormányzatok teljes bevételét, azaz forrásoldalát nézzük a központi költségvetésbõl, valamint a helyi forrásokból, tehát a saját bevételeket, ez az összeg akkor is megközelíti a 14 százalékot, ami annyit jelent, hogy nem romlik, egyértelmûen nem romlik a helyzetük, hiszen a kalkulált infláció is körülbelül ennyi lesz.

Igaz, hogy csekély mértékû, de mégiscsak azt hiszem, hogy jelentõs elõrelépés a több éves szünet után, hogy a központi költségvetésben már dologi kiadásokként is mintegy 7 százalékos növekedés elismerésre került.

Valóban csak azért emeltem ki én ezeket a számokat, mert ezzel kívánom bizonyítani és igazolni azt, hogy azt a garanciát, amely jogi garancia az önkormányzati törvényekben adott az önkormányzatok autonómiájára, gazdálkodásának önállóságára, tartalommal az 1998. évi költségvetés valóban kiegészítette, illetve megtöltötte.

Volt még szó az "önhiki"-rõl, illetve a csõdeljárásokról. Annyit azért szeretnék megint csak képviselõ úr figyelmébe ajánlani, hogy az önkormányzatok forráslehetõségeinél nagyon fontos szerepet játszanak az úgynevezett normatív állami hozzájárulások, amelyek az egyes szaktörvényekben minden önkormányzat részére elõírt kötelezõ feladatok megoldásához nyújtanak segítséget, és teljesen nyilvánvaló, hogy vannak eltérések, mégpedig jelentõs eltérések az egyes önkormányzatok között. De kiegészítõ rendszer mûködik: az önkormányzati törvény, a helyi önkormányzatokról szóló törvény 1. § (6) bekezdésének b) pontja megadja annak lehetõségét, és ez a lehetõség a gyakorlatban is megvalósul, ami kimondja, hogy kiegészítõ állami támogatásra jogosult az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévõ települési önkormányzat. Egyébként pontosan az úgynevezett önhikis támogatásnak az összege az egészhez képest - az elõbb említett számokhoz, tehát az egész bevételhez képest - valóban csekély, ha százalékot nézek, hiszen mindössze 6,7 milliárdos összegrõl van szó, ugyanakkor ezt a kiegyenlítõ szerepet, az önkormányzatoknak a biztonságos mûködését mégis elõ tudja segíteni és arra alkalmas.

Még annyit azért szeretnék megint csak elmondani, hogy az 1998. évi költségvetésben elfogadásra került az a szabályozás, amely összehasonlíthatóvá teszi az önkormányzatok kiadási oldalát, és ezáltal külön vizsgálandó a nagyon alacsony, azaz a 80 százalék alatti és a nagyon magas, 140 százalék feletti kiadási szinttel gazdálkodó önkormányzatok támogatási igénye.

(9.10)

Amit pedig az elõbb ön is említett, csak negatív éllel: azért ott önkormányzati csõdökrõl és önkormányzatok ellehetetlenülésérõl beszélni, ahol közel 3200 önkormányzatból az elmúlt évben 8, azaz nyolc - a 3200-ból nyolc! - önkormányzat került tartósan fizetésképtelen helyzetbe, azt hiszem, erõs túlzás.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap