Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDNP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Ebben a vitaszakaszban három módosító indítványom található, amelyeket, úgy érzem, nagyon fontos volt benyújtani, és nagyon örülök annak, hogy ezeket az elõterjesztõ jelentõs részben támogatja.

Az egyik az ideiglenes forgalomba hozatali engedély meghosszabbításának lehetõsége. Már az általános vitában felhívtam a figyelmet arra, hogy a minõségileg megfelelõ és relatíve ártalmatlan vizsgálati készítményt a hatásosság végleges bizonyítása elõtt egy év idõtartamra engedélyezheti a hatóság. Tehát egy év idõtartamra! Majd a következõ bekezdésben az olvasható, hogy amennyiben a törzskönyvezés feltételei továbbra sem állnak fenn, újabb két alkalommal - ismételten egy évre - meghosszabbítható. Ez azt jelenti, hogy a hatásosság bizonyítása nélkül egy készítmény adott esetben három éven keresztül lehet forgalomban Magyarországon. Meggyõzõdésem, hogy ez túl hosszú idõ - egyébként a szakmai köröknek is ez volt a véleménye -, éppen ezért benyújtottam egy módosító indítványt, amelyben a meghosszabbítás lehetõségét szerettem volna megszüntetni. Majd az elõterjesztõvel való ismételt megbeszélés után kompromisszumos javaslat született, és ennek következtében a módosító indítvány egy évre való meghosszabbítást lehetõvé lesz, többet azonban nem. Azt hiszem, ez rendkívül fontos volt, hiszen ha egy gyógyszer esetén két éven keresztül nem lehet megteremteni a törzskönyvezés feltételeit, ott nyilván valami egyéb probléma is felmerülhet.

A következõ módosító javaslatom érzésem szerint talán a legfontosabb. Tudniillik a törvény elõkészítésének idõszakában még szerepelt a törvényben az a kitétel, hogy gyógyszert közvetlen lakossági felhasználásra csak gyógyszertárban lehet kiszolgáltatni. Az elõterjesztõ kormány által benyújtott törvényjavaslatból azonban hiányzik ez a bekezdés. Ez rendkívül komoly felháborodást keltett szakmai körökben, a Gyógyszerész Kamara tiltakozott ez ellen a megoldás ellen, hiszen nem csoda, ha ennek a mondatnak a kihagyása mindenkiben azt az alapgondolatot vetette fel, a kormány talán lehetõvé kívánja tenni, hogy gyógyszereket ne csak gyógyszertárban lehessen kiszolgáltatni, hanem bárhonnan máshonnan is, akár egy benzinkúti boltban, egy diszkont boltban és a többi és a többi. Nos, ezt az egész gyógyszerész-társadalom, de nyugodtan mondhatom, az orvos szakma sem tudná elfogadni, hogy akárhol, akárhonnan lehessen - természetesen nem receptköteles - gyógyszereket vásárolni, hiszen mindannyian tudják, hogy a nem receptköteles gyógyszereknek is vannak veszélyei és mellékhatásai. Minden egyes hirdetésben kötelezõ elõírás, hogy közöljék: a mellékhatások tekintetében kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét - márpedig ha valaki egy boltban vásárol gyógyszert, akkor nem áll módjában senkit sem megkérdezni. Ezért rendkívül örülök annak, hogy módosító indítványomat az elõterjesztõ végül is támogatta, és nagyon remélem, hogy a módosító indítványokról való szavazás során ez a kitétel bekerül a törvénybe, és így megnyugodhat az egészségügyi társadalom.

A következõ, a 107. pontban lévõ módosító indítványom szintén arra vonatkozott, hogy a törvény elõkészítési idõszakában a törvényben még megtalálható intézeti gyógyszerellátásra vonatkozó kitételek új 13. §-ként bekerüljenek a törvénybe. Itt megint elég érthetetlen volt az elõkészítésben résztvevõk számára, hogy miért is került ki a törvényjavaslatból az intézeti gyógyszerellátás szabályozása. Mindenesetre rendkívül örülök annak, hogy az elõterjesztõ végül ezt a módosító indítványt is támogatta, és nagyon remélem, hogy végsõ soron visszakerül a törvénybe. Komoly jelentõsége van annak, hogy csak intézeti gyógyszertár által bevételezett és onnan az osztályokra, részlegekre kiadott gyógyszerek legyenek alkalmazhatók a betegek gyógykezelésében, annál is inkább, mert a költségvetési egészségbiztosítási támogatással kell a kórházak részére lehetõvé tenni a benttartózkodó betegek gyógyszerelését, és nem azon a módon, hogy a hozzátartozók kinti gyógyszertárban vásárolják meg a gyógyszert és hozzák be a kórházban tartózkodó betegek számára. Ez a törvénybe beemelt paragrafus ezt is elõírja, ennek következtében véleményem szerint csökkenni fog az az általános gyakorlat, hogy a hozzátartozók által behozott gyógyszerekkel kezelik a beteget.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap