Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Nagy baj van a magyar állattenyésztéssel. Évek óta nem tud elmozdulni a holtpontról. Azok a támogatási formák, amelyeket a szakértõ kormány az elmúlt három évben is biztosított a magyar mezõgazdaságnak, nem váltak be. Nagy gondok vannak az agrártámogatások rendszerével.

Ezt nemcsak a magyar parasztság, a parasztemberek, az állattartók mondják, hanem például a Tudományos Akadémia idei kiadványa is, amely a statisztikai adatok és a nemzetközi tapasztalatok összehasonlításával azt a megállapítást teszi, hogy a magyar állattenyésztési termelési mutatók 25-30 százalékkal rosszabbak az Európai Unió országaiénál. Számosállat-létszám, mint tudjuk, alig a felére csökkent a '38-as, vagy a '80-as évek átlagának, és sajnos a támogatási rendszer ezen eddig nem változtatott.

Az állattenyésztés fejlettsége jó mércéje az egész agrárágazat fejlettségének is, az egy hektárra jutó dollárkitermelésnek. Az embereket elsõsorban az aggasztja, hogy olyan kiszámíthatatlan, olyan hektikus, annyira bizonytalan, elõre nem tervezhetõ az állattenyésztés jövedelmezõsége, hogy ez már tragikussá vált. Most például a legutóbbi napokban a privatizált félegyházi sertésvágóhídon is a korábban 280-290 forintért átvett hízott sertésnek élõsúlybani az ára majdnem 50 forinttal csökkent, 230- 250 forintért veszik át. Ezt egyetlenegy ágazat sem bírja ki.

Nagy gondok vannak tehát az agrártámogatás rendszerével is. Nem a parasztság szorgalmával van baj, tisztelt miniszter úr, ezt ön is tudja, hanem az agrártámogatás rendszerével. Ön nemrég kijelentette: idén 40 milliárd áll rendelkezésre az állattenyésztés fellendítésére. Igen, de a parasztság azt tapasztalja, amikor mennek a különbözõ pályázati feltételek teljesítésére, hogy minõségi tenyészállatcserét, beruházásokat hajtsanak végre, sajnos, a pénzintézetek õket úgy fogadják, mintha mondjuk a Távol-Keletrõl érkeztek volna, nem magyar állampolgárok lennének. Ön ígéretet tett, hogy a mostani 50 milliárd forintnak - nem úgy, mint a tavalyinak - legalább az öt tizedét, 10 milliárd forintot (Sic!) közvetlenül a kistermelõk kapnak meg. Sajnos, az emberek ezt sem hiszik el. Sajnos, azt kell mondani, ez a parasztság megcsúfolása, hogy ötven forinttal zuhanhat szinte egy hét alatt az élõsertés átvételi ára. De ez vonatkozik a szinte teljesen eltûnt húsmarhákra, a szarvasmarha-tenyésztésre, a tej átvételi árától kezdve a méhészeten át bármilyen állattenyésztési ágazatig, mindenhol csak a Tiborcok panasza hangzik.

(10.30)

A támogatási rendszer véleményem szerint indokolatlanul bonyolult, az eljárási rendje bürokratikus, túl tagolt, ezért túlzottan idõ- és költségigényes. Nemcsak az én véleményem ez, hanem a parasztságé és talán még a nagyüzemi termelõké is. Önöknek évek óta nem sikerült ezen változtatni.

Milyen távlati feladat lehet az önök, a szaktárca és gyakorlatilag mindenki számára, aki a magyar állattenyésztés fejlesztésében érdekelt? Most a mennyiségi és a minõségi fejlesztést muszáj összekapcsolni, mert olyan mennyiségi csökkenés történt, az alacsony átlaglétszám és a fejlesztés szükségessége önmaga is kínálja az összekapcsolás lehetõségét. Tehát most lenne meg a lehetõség arra, hogy ahol még megvannak a jó minõségû tenyészállományok, azok kihelyezésével önök hosszú távra biztosítsák az állattenyésztés fejlesztését. Ennek a fejlesztését - még egyszer elmondom - ezzel a támogatási rendszerrel nem tudják biztosítani! A tavalyi 50 milliárd forintos tõkepótló hitel tapasztalata is bizonyítja, hogy sajnos önök nem tudták biztosítani az állattenyésztés fejlesztését. Sajnos, inkább csak megutáltatják a parasztsággal a földmûvelést és állattenyésztést. Logikus lenne az a megoldás, hogy a megtermelt takarmánybúzát, takarmánygabonát az emberek etessék fel az állatokkal, igen ám, de ahhoz olyan hosszú távú, kiszámítható fejlesztések, támogatási rendszerek kellenének, amelyeket sajnos önöknek ezzel a támogatási rendszerrel nem sikerült elérni. Azt hiszem, hogy ezt már egy másik kormánynak kell megoldani.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap