PÁSZTOHY ANDRÁS, a mezőgazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága a Magyar Köztársaság 2001-2002. évi költségvetéséről szóló T/214. számú törvényjavaslatot június 12-ei ülésén 12:9 arányban általános vitára alkalmasnak tartotta.

A bizottság a vita során elsősorban két törvénymódosítást tárgyalt kiemelten: a termőföldre, illetve a jövedéki törvény módosítására vonatkozókat. A többségi véleményt megfogalmazó kormánypárti képviselők igen kedvezőnek ítélték, hogy a kormány az első száz napra meghirdetett programjában kiemelt helyet adott mindkét törvénymódosításnak. Itt szeretném megemlíteni, hogy a szociális támogatások igen kedvező hatást váltanak ki a magyar vidéken, és ezzel az ellenzéki képviselők is egyetértettek.

A vitában a termőföldtörvény módosításával kapcsolatban a kormányoldal az alábbiakat tartotta fontosnak, melyből néhány fontos elemet szeretnék kiemelni. Nagy hangsúlyt kapott az a tény, hogy a törvénymódosítás nem teszi lehetővé sem a külföldi magán-, jogi, sem a hazai jogi személyek földtulajdonlását. A módosítás a földből élők, a földdel gazdálkodók, vállalkozók, társas gazdálkodók, családi gazdaságok földtulajdonlását, földhasználatát kívánja elősegíteni.

A földtulajdonlás esetén fontosnak ítélték, hogy az elővásárlási sorrendnél első helyen áll a föld használója, így a gazdálkodó szervezetek, szövetkezetek, társas gazdaságok helyben lakó, természetes személy tagjai, részvényesei, de továbbra is előnyt élveznek a helyben lakó családi vállalkozók, őstermelők, mezőgazdasági vállalkozók. Mindez távlatos lehetőséget nyit a fejlesztések, beruházások előtt, növeli a vállalkozások biztonságát.

A másik fontos mozzanata a tervezetnek a haszonbérlet kérdése. Ez annál is fontosabb, mivel Magyarországon a gazdálkodók mintegy 60 százaléka bérelt földön gazdálkodik, így a haszonbérlet intézményének stabilitása kiszámíthatóságot, versenyképességet eredményezhet. Ezt szolgálja a húszéves időtartamú földbérlet is.

Nagyon lényeges eleme a tervezetnek a földcserék elősegítése azáltal, hogy az nem minősül alhaszonbérletnek. Enélkül, valamint a birtokösszevonás adó- és illetékmentességgel is támogatott intézménye nélkül a jövőben ellehetetlenülhet a vetőmagtermesztés, valamint az állattartó telepek takarmánnyal való ellátása. Tehát a hatékony földhasználatot segíti a módosítás.

Kedvezőnek ítélte a többség, hogy a miniszter úr az úgynevezett földkérdésről széles körű érdekegyeztető tárgyalást tartott a parlamenti pártokkal, valamint 31 civil szervezettel is.

A jövedékiadó-törvény módosítása valójában a szakmai szervezet, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának javaslatain alapul. A módosítások a szőlőtermelők érdekében egyszerűsítéseket, könnyítéseket tartalmaznak anélkül, hogy a jövedéki rendszer zártsága, a jövedéki ellenőrizhetőség csorbát szenvedne. Elhangzott, hogy ennek ellenére a közeljövőben szükség van a szőlő-bor ágazatot érintő valamennyi jogszabály komplex áttekintésére és szükség szerinti módosítására.

Néhány konkrét véleményt szeretnék említeni. Kedvező, hogy a borkísérő okmányt a szőlőtermesztőknek nem kell kiállítani. A kis adóraktárak esetében készletelszámolást a jövőben évente két alkalommal, szüret előtt és szüret után kell elkészíteni. További egyszerűsítés a kistermelők esetében az, hogy míg eddig negyedévente készítettek adóbevallást, a módosítást követően évente csak egyszer kell ezt megtenni. A zárjegy eltörlése, módosítása is kedvező, hiszen nagyon sok költségbe került a bortermelőknek.

Természetesen a többségben lévők is jelezték, hogy a törvénytervezet is módosításra szorul, hogy hasznosabbá és jobban alkalmazhatóvá váljon.

Végezetül a mezőgazdasági bizottság többsége a T/214. számú törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartja, illetve azt elfogadásra ajánlja a tisztelt Háznak.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage