DR. KERÉNYI JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat 21. §-ához, a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályozásáról szóló törvénymódosításhoz kívánok hozzászólni.

Az adótörvények közül kevés törvény váltott ki olyan közérdeklődést és visszhangot, mint a bor jövedéki termékké válása. Úgy a kampányban, mint a kormányprogramban, az MSZP a zászlójára tűzte a törvény módosítását. Elismerjük, hogy az egyszerűsítésre vonatkozó cél jó, de a törvénymódosításban választott eszközrendszerrel nem fogják a kívánt célt elérni, és ezt a következőkkel kívánom indokolni.

A módosító javaslat súlyponti intézkedése, hogy megszünteti a zárjegy alkalmazását. Ehhez a javaslat megteremti az ideológiát is, hogy a műbor elsősorban a kannás forgalmazásnál van jelen, tehát a palackozott termékeknél nincs probléma. Ez tévhit. Nem a kiszerelés milyensége határozza meg a termék minőségét. Ma már a borforgalom nagyobb százaléka nagykereskedelmi raktárakon keresztül, kétliteres műanyag palackokban történik. Ez rendkívül egyszerűen ellenőrizhető, csak le kell kérni a vám- és pénzügyőrségtől a megrendelt és felhasznált kétliteres zárjegyek mennyiségét. Nem vitás, hogy a zárjegyek felhasználása rendkívül sok problémát, gondot és pluszköltséget jelentett, viszont ellenőrzési szempontból egyértelműek voltak az előnyei. A kannás forgalmazás el fog tűnni a piacról, mivel egyetlen forgalmazó sem fogja bevállalni a hivatalos zár felhelyezését, amikor enélkül is meg tud jelenni a piacon. A kétliteres műanyag palackok egyszer használatosak, és ez komoly környezetvédelmi problémákat fog felvetni.

Az adóraktárakra és az egyszerűsített adóraktárra vonatkozó könnyítéseket a Fidesz-frakció támogatja, ugyanakkor tudni kell, hogy a jelenlegi visszaélések zöme az egyszerűsített adóraktárból indul ki. Itt nem a tisztességes termelőkről van szó, hanem azokról, akik tudatosan használják ki az egyszerűsített adóraktáraknál meglévő könnyítéseket úgy, hogy egy hónapig forgalmaznak az egyszerűsített adóraktárból, és utána egyszerűen eltűnnek.

Úgy gondolom, hogy a jelenlegi módosítás nem oldja meg a szőlő- és borágazat gondjait, csak felületi kezelést jelent. Ideje lenne ezért a két szakmai törvény, a bortörvény és hegyközségi törvény, valamint a jövedéki törvény összehangolását és egymásra épülését elvégezni; a műborkészítésre pedig gazdasági racionalitásra alapuló megoldást kell keresni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage