KÖRÖMI ATTILA, a honvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A határozati javaslat, amelyről vitatkozunk, nem takar mást, mint a polgári kormány által a parlament elé terjesztett és a parlament által akkor elfogadott, a harcászati repülőerők fejlesztéséről szóló akkori határozat fél mondattal történő kiegészítését. Ilyen rövid ez, államtitkár úr! A bérleti időszak lezárását követő tulajdonszerzés lehetőségével együtt szeretnénk ilyen harci gépeket beszerezni - erről és nem másról szól az előterjesztés.

Az Orbán-kormány által megkötött eredeti szerződés egy kiváló szerződés volt. Ez a bizottsági jegyzőkönyvből az ellenzéki képviselők véleményének első mondata, amit Hollósi tábornok úr, a honvédelmi miniszter főtanácsadója meg is erősített. Az ő álláspontja is az, hogy az eredeti szerződés alapján megvásárolni szándékolt Gripenek a NATO-kompatibilitás próbáját kiállják: nem rendelkeznek olyan extrákkal, amelyekkel a szocialista-szabad demokrata kormány szeretné ezeket a gépeket felszerelni, de NATO-kompatibilisek. A NATO-ban nincs előírás a légi utántöltés kötelező jellegű érvényére, nincs semmiféle ilyen kötelező érvényű előírás, így ez ránk sem vonatkozik.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt a térségünkben elsősorban az ország védelmét szolgáló szempontokat tartotta elsődlegesnek, anyagi lehetőségeink is korlátozottak, ezért nem kívántuk levegőben utántölthető képességgel felszerelni az új Gripeneket. Fel lehetne tenni a kérdést, hogy a magyar légtérben járőröző gépeket honnan fogják utántölteni. Nápolyból fognak-e felszállni ezek a tankergépek és akkor ezeknek a gépeknek a bérletét ki fogja megfizetni, ezeknek a gépeknek a méregdrága bérletét ki fogja megfizetni? Vagy ha a magyar légtérben történő járőrözéshez nincs szükség utántöltésre, akkor miért fizetnek a magyar adófizetők plusz 15 milliárd forintot azért, hogy az MSZP-SZDSZ-kormány a légi utántöltést biztosítsa, ám egyébként a magyar légtér járőrözésében szükségtelen képességet jelent?

A NATO egészén belül a légierő olyan mértékű erősödését láthattuk az elmúlt időszakban - hangzott el a bizottsági ülésen -, hogy nem harci gépekben van hiány. Nem látjuk úgy, hogy Magyarország, a Magyar Honvédség számára ez lenne most a legfőbb probléma, hiszen sokkal inkább a laktanyák korszerűsítése, más korszerű eszközök beszerzése, az önkéntes haderőre történő átállás anyagi alapjainak biztosítása lenne a célunk. De ha plusz 15 milliárd forintot ki kell adnia a költségvetésnek, akkor felmerül a veszély, hogy azt más területekről kell átcsoportosítani, akár a honvédségen belül, de még az is elképzelhető, hogy más tárcáktól, akár az egészségügytől, vagy az oktatástól.

A bizottsági ülésen még elhangzott, hogy ha a határozat módosítása csak annyit jelent, hogy ezek a gépek meg is vásárolhatók - amit egyébként az Orbán-kormány által hozott határozat alapján kötött szerződés is tartalmaz -, csak a konkrét szerződésből emeli át a mostani kormány ezt a fél mondatot a határozati javaslatba. Azaz ugyanazt szeretné elfogadtatni a Házzal, mint amit a polgári kormány is elfogadtatott, csak máshol szerepelteti azt a fél mondatot, amely megengedi később a vásárlást. Csakhogy a vásárlás megengedését tartalmazó fél mondat mind a kétféle megoldási módban lehetőséget nyújt a magyar kormány, illetve a magyar parlament számára, nincs köztük különbség.

 

 

(19.20)

 

Ha szükségtelen - mert nincs ilyen NATO-előírás - és méregdrága az utántöltés, ha az eredeti szerződés minden tekintetben megfelelt a magyar légtér védelmének, mert azok a harci gépek is kiállták a felderítő, az elfogó vadász és a csapásmérő képességeket megfelelő eszközök felszerelésével, akkor már csak az a kérdés merül fel, hogy miért erőlteti ezt a módosítást a jelenlegi kormány. A válaszunk egy volt: presztízs okokból és semmi másból. Húzni kellett az időt egy évig, hogy bebizonyíthassák, hogy ez a fajta szerződés, illetve a polgári kormány korábbi döntése (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nem állta ki az idő próbáját. Önök bizonyították be, hogy kiállta az idő próbáját, csak szeretnék a saját kommunikációjuk javára fordítani.

Mi pedig úgy gondoltuk, hogy az egyetlen érdemi módosítás, hogy önök 15 milliárd forinttal többet szeretnének költeni a magyar harci gépekre. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Ezt a magyar költségvetés jelen pillanatban nem tudja biztosítani, ezért a bizottság ellenzéki oldala nem javasolja a parlamentnek elfogadni ezt a határozatot.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage