DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi, szociális és családügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársam!

A családok helyzete, a gyermekek helyzete jó ok arra, hogy a Magyar Országgyűlésben képviselő napirenden kívül is hozzászóljon. Jó ok, de nem lehet ürügy, hogy a családok helyzetét, a családtámogatásokat és a gyermekeknek juttatott támogatásokat ürügyként használja ellenzéki képviselő a kormány elleni támadásra.

De a dolgok érdeme szerint válaszolva a képviselő úrnak: igen, minden kormány megpróbál az ország teljesítőképessége és aktuális gazdasági helyzete, valamint a saját társadalomfilozófiája szerint támogatást nyújtani a családoknak. Ha összehasonlítjuk az előző és a jelenlegi kormány politikáját, elmondhatjuk, hogy az Orbán-kormány a legalább három gyermeket nevelő átlagos polgári családokat támogatta, a szocialista-szabad demokrata kormány pedig arra helyezi a hangsúlyt, hogy minden gyermeknek egyenlő esélye legyen egy boldogabb jövőre, szülessen az szegényebb vagy gazdagabb családban. Éppen ezért megszüntettünk néhány olyan kedvezményt, amelyet kizárólag tehetős családok vehettek igénybe, és kiterjesztjük azokat a kedvezményeket és juttatásokat, amelyek elsősorban a szegény családokhoz jutnak el, és amelyekről önök négy évig megfeledkeztek.

Ezért tehát a Medgyessy-kormány hivatalba lépése után az első száznapos programban megemeltük 20 százalékkal azt a családi pótlékot, amelynek emeléséről önök négy évig feledkeztek meg. Ezzel tehát mintegy 177 milliárddal járulunk hozzá a gyermekes családok költségvetéséhez. 2002 augusztusától egyhavi családi pótlék illeti meg a családokat, hogy az iskolakezdés gyermeknevelési támogatását jelentős mértékben meg tudjuk emelni. 2002. szeptember 1-jétől nem választjuk ketté az egyébként semmilyen hatással nem járt családi pótlék–iskoláztatási támogatást, hanem egységes rendszerben segítjük a családokat. 2003-tól egy évvel emelkedik a közoktatási intézményben tanulók esetében a családi pótlékra való jogosultság felső határa, 2003. január 1-jétől a szüléshez kapcsolódó egyszeri anyasági támogatás összegét 50 százalékkal, az ikreket nevelő családok esetében 100 százalékkal emeltük. 2003. január 1-jétől a gyermekgondozási segélyre a gyermekek tanköteles korának megkezdéséig jogosult az ikreket nevelő család.

Önök azt mondták, támogatják, hogy a nagymamák is elmehessenek gyesre, azt azonban mindig elfelejtették hozzátenni, hogy ez csak azoknak a nagymamáknak volt hozzáférhető, akik lemondtak a nyugdíjukról. A mi kormányunk megteremtette a lehetőséget, hogy a nyugdíjas nagymamák is elmehessenek gyesre.

Öt nap fizetett szabadság jár azoknak az édesapáknak, akiknek az a szerencse jutott osztályrészül, hogy családjukba új gyerek születik.

Az önök nem éppen áldásos tevékenységeképpen 800 ezerre nőtt azoknak a gyermekeknek a száma, akik rendszeres gyermeknevelési támogatásra szorultak. És bár igaz, hogy több millió forinttal engedték meg az adókedvezményeket, de képviselő úr, el kell mondanunk a magyar közvéleménynek, hogy a családok 20 százaléka nem tudott hozzájutni, mert a szülőknek nem volt olyan jövedelmük, hogy ezt megtehették volna, és mintegy 25 százalékuk csak részben tudta igénybe venni ezeket a kedvezményeket.

Ahogy a lakáshiteleknél is! A szociálpolitikai kedvezményeket kell kiterjeszteni, ahogy azt mi tettük, és nem a magas jövedelműeket kell hozzásegíteni ahhoz, hogy további kedvezményeket tudjanak igénybe venni.

Közöttünk tehát a különbség lényeges: mi minden családot és minden gyereket támogatásra méltónak gondolunk, mert a gyermek a nemzet jövője, ezért hát senkinek sincs joga politikai vitában a családot és a gyereket ürügynek vagy akár fegyvernek felhasználni bárki ellen.

Dolgozzunk közösen, mert ez a mi dolgunk a Magyar Országgyűlésben. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

(9.20)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage