SZABADOS TAMÁS oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Képviselő Úr! Valóban, egy nagyon fontos és ma a sajtóban gyakran szereplő kérdést vetett fel felszólalásában. Engedje meg, hogy most néhány szót ne politikai államtitkárként, hanem pedagógusként szóljak.

Úgy gondolom, hogy abban egyetérthet a Ház mindkét fele, hogy az oktatás nem csak a pedagógusról és nem csak a szülőről szól. Az oktatás a pedagógus, a szülő és a gyerek hármas egységén nyugszik, egyik sem alárendelt a másiknak, és mi úgy gondoljuk, hogy a gyerek nemcsak tárgya, hanem alanya is az oktatásnak. Ez azt jelenti, hogy a gyereket teljes értékű állampolgárként kezeljük, olyan állampolgárként, akit igaz, hogy nevel a felnőtt pedagógus, nevel a felnőtt szülő, de a személyiségfejlesztés nagyon fontos részének tartjuk azt, hogy a gyereknek lehessenek önálló gondolatai, nota bene titkai is.

Mi is ez a titoktartási kötelezettség, amely olyannyira felkavarta itt a kedélyeket, hogy a legnagyobb ellenzéki párt most az Alkotmánybírósághoz is fordult? Most arról nem beszélek, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök úrnak nem voltak alkotmányos aggályai, és aláírta az oktatási törvényt, jogász létére, ha lettek volna, gondolom, legalábbis észrevételt tett volna a törvényhez.

Valóban egyetértek önnel abban, hogy itt nem jogi kérdésről van szó, hanem két világnézetnek, két filozófiának az összecsapásáról, arról, hogy mit gondolunk a gyerekről. Mi úgy gondoljuk - amit az előbb elmondtam -, hogy a gyerek önálló személyiség, a gyerek alanya is az oktatásnak. És visszautasítom azokat a ferdítéseket, vádakat, ne adj' isten, félreértéseket, amelyek úgy próbálják beállítani a titoktartási kötelezettséget, hogy az egyben a szülő jogainak csorbítását, a szülő gyermekéhez való jogainak csorbítását jelenti.

De a gyereket éppúgy megilletik az alkotmányos jogok, mint a felnőttet, a törvény ezért ugyanolyan joggal ruházza fel a pedagógusokat, mint amilyenekkel az ügyvédek és az orvosok rendelkeznek. Ez azt jelenti, hogy ha egy gyerek a pedagógusának kifejezetten bizalmi alapon elmesél valamit, akkor a pedagógus köteles azt bizalmasan kezelni. A titoktartási kötelezettség lehetővé teszi, hogy a tanuló és a pedagógus között olyan bizalmi viszony alakulhasson ki, amiben a gyerek akkor is segítséget tud találni, amikor életkori vagy személyes okok miatt máshol nincs módja erre.

 

(9.40)

 

Magam, aki 27 évet töltöttem a katedrán, elmondhatom, hogy számos esetben bíztak rám titkot a gyerekek. Azt is elmondtam osztályfőnöki órákon, hogy kedves szülők, én valószínűleg jóval többet tudok a gyerekükről, az életszakaszának bizonyos részeiről, mint önök. Ez olyan bizalmi viszony pedagógus és diák között, amely megalapoz egy igazi emberi kapcsolatot, megalapoz egy igazi pedagógiai helyzetet, amelyre alapozva lehet a nevelési folyamatot megtervezni.

De természetesen nem számít bizalmas információnak a gyerek magatartásával, szorgalmával és általában a tanulmányaival kapcsolatos összes információ, ezeket a pedagógusok minden további nélkül megbeszélik a szülőkkel. Nem vonatkozik titoktartási kötelezettség azokra az információkra sem, amelyek a gyerek egészségét, fejlődését veszélyeztető körülményekről szólnak. A közoktatási intézmények és pedagógusok kötelesek jelzéssel élni a gyermek veszélyeztetettsége esetén a gyermekjóléti szolgálatnál, hatósági eljárást kezdeményezni a gyermek bántalmazása, elhanyagolása vagy más veszélyeztető ok fennállása, továbbá a gyermek önmaga által előidézett súlyos veszélyeztető magatartása esetén, például drogozás és egyéb más esetek.

Úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, kedves képviselőtársaim, a titoktartási kötelezettség beemelése a törvénybe jó lépés volt. Én megelégedtem volna azzal is, hogy ez egy etikai kódex része legyen, de a törvénybe való beemelése egy olyan biztosíték, amely megalapozza azt a pedagógiai folyamatot, amiről az imént beszéltem. Úgy gondolom, hogy minden alkotmányos összehasonlítást ez a dolog elbír, és nagyon remélem, hogy ezek a viták elhalkulnak, lecsendesednek, és valamennyien a gyermek érdekében fogunk közösen cselekedni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage