KOVÁCSNÉ DR. HORVÁTH KLÁRA (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A világ- és a magyar turizmus már a második nehéz évet hagyja maga mögött. Ugyan a 2001. szeptember 11-ei események a világturizmus teljesítményét csak átmenetileg vetették vissza, de az ezt követő újabb események - iraki konfliktus, a SARS-vírus megjelenése, a tartósan gyenge gazdasági helyzet - a tengerentúli és az európai lakosság utazási kedvét hosszabb távon negatív irányba befolyásolta.

Az európai üdülőhelyekről nagy számban elmaradtak a magas devizaforgalmat hozó észak-amerikai és japán turisták. Az európaiak utazási kedve az elhúzódó gazdasági dekonjunktúra miatt esett vissza, ami Németországot érintette a legsúlyosabban, amely ország a turizmus szempontjából Európában meghatározó.

A gazdasági fellendülés jegyei csak a 2003. év IV. negyedévében mutatkoztak, ez azonban nem generált elegendő turisztikai keresletet. A nemzetközi turistaforgalom visszaesése miatti veszteséget Magyarországon tudta még a belföldi turizmus ellensúlyozni. Határozott jelei vannak, hogy egyre többen keresik az itthoni üdülési lehetőségeket is. Az üdülési csekkek adómentes értékhatárának felemelése is ezt a folyamatot segítette, javította a belföldi turizmus fejlődésének lehetőségeit. Egyre több szolgáltató ismerte fel a kereslet növekedésével járó előnyöket.

A 2003. év közepétől megindult fellendülés 2004. év I. negyedévében tovább folytatódott. A KSH gyorsjelentése alapján megállapítható, hogy a vizsgálatba bevont szállodák örvendetesen jó eredményt értek el.

A kedvező eredmény különösen szembeötlő, ha a tavalyi I. negyedévi adatokkal vetjük össze. Ezen időszakban minden vizsgált kategóriában a szobaárbevétel jelentősen emelkedett, a 20 százalékot is meghaladta. 2004 első három hónapjában átlagosan egyötödével nőtt a vendégéjszakák száma a korábbi év azonos időszakához képest.

Az elmúlt időszak javuló eredményei köszönhetőek minden bizonnyal a turisztikai vállalkozások versenyképességének növelése érdekében tett intézkedéseknek, jogszabály-módosításoknak. Valószínűleg ezt a pozitív tendenciát kívánja elősegíteni jobbító szándékkal az időjárás is, miután az utóbbi időben tavaink - a Balaton, a Velencei-tó - vízmagasságáról is kedvező híreket hallunk. Ez is hozzásegítheti idegenforgalmunkat a további javuló eredményekhez: mind a külföldi vendégek számának növekedéséhez, mind a belföldi turizmus további élénkítéséhez.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérem, szíveskedjen vázolni, hogy milyen további intézkedéseket tett, illetve tesz a kormány, illetve a minisztérium annak érdekében, hogy ezt a pozitív irányú tendenciát tovább erősítse. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage