DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! A Statisztikai Hivatal élén bekövetkezett váltással kapcsolatban a parlamentben már folyt diskurzus, akkor Kiss Péter miniszter úr emlékeztette Herényi Károly frakcióvezető urat arra, hogy éppen a Fidesz-kormány idején történt politikai jellegű személycsere a KSH élén, hiszen Mellár Tamás még 1998-ban nyilatkozott úgy a Magyar Hírlapnak, hogy a Fidesz győzelme esetén ő lehet a KSH elnöke. Mellár Tamás magát egyébként is jobboldali, konzervatív közgazdásznak tartja; 1996-tól az MDF országos választmányának is tagja volt.

Ezzel szemben az új KSH-elnök, Pukli Péter egy, a csatlakozással összefüggő szakmai döntés alapján került a KSH élére. (Moraj a Fidesz padsoraiból. - Közbeszólások ugyanonnan: Óh! - Véletlen? - Arcátlan!) Emlékeztetem a képviselő urat arra, hogy Pukli Péter semmiképpen sem tekinthető a Medgyessy-kormány emberének, hiszen 1998-ban, éppen Orbán Viktor akkori kormányfő megbízásából vezette az uniós csatlakozáshoz szükséges statisztikai fejezet megtárgyalását, és mindenki megelégedésére - az Európai Unió pozitív visszajelzésével - sikerült lezárnia ezt a fejezetet. Ha a képviselő úr, illetve a frakciója ezt elvitatja, akkor nagyon sajnálom. Egyetérthetünk tehát abban, hogy ennek a kérdéskörnek az egyik legjobb hazai ismerője került a KSH élére, aki egyébként ma is vezeti a Szegedi Tudományegyetem statisztika tanszékét.

Úgy vélem, mindenképpen csak tévedésnek lehet tekinteni a képviselő úr azon okfejtését, miszerint Mellár Tamás az általa jósolt inflációs várakozás áldozata lenne, hiszen a KSH hivatalos sajtókonferencián közölt inflációs prognózisával kapcsolatban szereptévesztésről bizonyosan beszélhetünk, mivel a KSH-nak prognózisok közzétételére nincsen és soha nem is volt jogosítványa. A KSH kizárólag a tényadatok feldolgozásával, azok rendezésével, közlésével foglalkozó intézmény, kormányoktól függetlenül.

Mellár Tamást a fenti körülmények miatt semmiképp sem lehet politikai tisztogatás áldozatának tekinteni. A KSH elnökeként jóslásokba bocsátkozni olyan megengedhetetlen tevékenységnek minősül, ami természetesen nem szerepel a hivatal törvényben rögzített feladatai között sem. Mellár úr szereptévesztését megerősítik legutóbbi nyilatkozatai is, amikor csakúgy, mint a kinevezésekor, alaptalanul a statisztikai adatok hamisításával gyanúsítja volt munkatársait, szakmai munkásságukat politikai csaták célpontjává téve.

(15.00)

A politikai tisztogatásnak tekintett szervezeti korszerűsítés ugyancsak túlzás, a KSH ugyanis tavaly év végén modernizációs program kidolgozásába kezdett, annak érdekében, hogy a hivatal ötvenéves szervezeti struktúráját és munkamegosztását közelítse az uniós tagországok gyakorlatához. A munkamegosztás változása a vezetői koordinációban is új formákat igényel, lényegét tekintve egyszerűsíti a felső vezetés struktúráját.

Természetesen a kormány nem kíván leváltani senkit, aki a munkáját szakmai szempontoknak megfelelően végzi, a szakmaiság azonban magában foglalja a jogszabályi előírások betartását is, azt is, hogy az adott intézmény alapstatútumának megfelelő nyilatkozatokat tegyen csak az, aki az intézményt vezeti.

Tudomásom szerint a képviselő úr által elmondott nyilatkozattal szemben nem volt semmifajta olyan figyelmeztetés, amely bármelyik külföldi intézmény részéről a magyar kormányt ebben a kérdésben tett lépéseiért elmarasztalta volna, bár tudom azt, hogy a képviselő úr nem mindig szokta egyöntetűen és egyformán értékelni azokat a nyilatkozatokat, amelyeket külföldről mondanak a magyarországi történések kapcsán.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage