RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! 2002-ben, a kormányváltást követően önök, talán Hiller István közbenjárásának köszönhetően, a határon túli oktatás támogatásával foglalkozó Apáczai Közalapítvánnyal méltányosak voltak, a kuratóriumot nem váltották le, hanem kibővítették, és elnöknek egy korábbi tagot neveztek ki. A kormányváltáskor lemondott alapító elnököt, dr. Berényi Dénes akadémikust Kisebbségekért-díjjal tüntették ki. 2003-ban még a közalapítvány támogatása 1 milliárd forintra növekedett, amit Hiller István lelkesen jelentett be az RMDSZ kongresszusán. Ebből a jelentős összegből kollégiumok, iskolák építése indult meg Erdélytől Felvidékig, Kárpátaljától Vajdaságig.

A közalapítvány költségvetése azonban 2004-ben a tavalyi 1 milliárd forint kevesebb mint 20 százalékára, 170 millió forintra zsugorodott. Ennyiből nem lehet folytatni és befejezni az elmúlt években megkezdett fejlesztéseket, és tudjuk, nincs annál drágább beruházás, mint ha egy építkezésben évekig áll a pénz.

A Szakképzési Alapra vonatkozó törvényt tavaly módosították, mégpedig úgy, hogy a határon túli területek oktatási támogatására az előző évi összegnek csak a töredéke volt fordítható. Amikor kiderült, hogy ebből nagy gond lesz, akkor módosították a törvényt, és júniustól ismét mintegy 500 millió forintot lehet fordítani erre a célra. Az a baj, hogy ha júniusban kerül kiírásra a pályázat, akkor abból az idén már nem lesz építkezés, ráadásul még arról sincs döntés, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan az Apáczai Közalapítvány vagy valamely más szervezet osztja el ezt a pénzt.

A közalapítvány kuratóriumának az ön által kinevezett, egyébként az ügy iránt mélyen elkötelezett szocialista elnöke, Kőnig Sándor lemondott tisztéről. A minisztérium hozzáállására jellemző, hogy öt hónapja nem képesek kinevezni az utódját.

Márciusban a kuratórium küldöttségét fogadta ön, Szabados Tamás, és ekkor ígéretet tett a támogatásra. Nem sokkal később elkezdtek terjedni az alapítvány megszüntetéséről szóló hírek. Az Oktatási Minisztériumnak az az elképzelése, hogy hat közalapítványt összevonnak, és ez foglalkozna a határon túli magyar pályázatokkal is, rendkívül veszélyes. A határon túli magyar pályázók, különösen ilyen megszorításokkal terhes időkben, mindig vesztesen kerülnének ki a belföldi pályázókkal szemben.

Tisztelt Államtitkár Úr! Igaz-e, hogy az Oktatási Minisztériumban meg akarják szüntetni az Apáczai Közalapítványt? Egyeztettek-e erről a határon túli magyar szervezetek vezetőivel, ha igen, akkor mi volt a véleményük? Igaz-e, hogy az Apáczai Közalapítvány védelmében a határon túli magyar politikai elit egybehangzó ellenvéleményét jelezte önnek? Ha önök mégis az alapítvány megmaradása mellett döntenek, támogatja-e, hogy a Szakképzési Alapból a határon túli magyar oktatás támogatására fordítható összeg elosztása az Apáczai Közalapítványon keresztül történjék?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage