DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mosonmagyaróváron a timföldgyár privatizációjakor lényeges árcsökkentő tényező volt a környezeti károk felszámolásának átvállalása. Két éve megszűnt a timföldgyártás és a veszélyes hulladék termelése is, de a tulajdonosok a károk felszámolása helyett újabb veszélyes hulladékokkal örvendeztetik meg a várost.

Nem érthető, hogy a jutányos ár ellenére miért nem kezdték meg azóta a környezetszennyezés felszámolását és további károk megakadályozását. A letakarás nem rehabilitáció, a veszélyes hulladék a talajvízbe, így az érzékeny ivóvízkincsbe akadály nélkül bejuthat. Remélem, ez a nagy tolerancia nem függ össze azzal, hogy a veszélyes anyag birtokosa az az rt., amelynek egyik fő tulajdonosa az ön minisztertársa, Gyurcsány Ferenc úr.

A gond nagy, mert az öt tárolóból négy nem rendelkezik védelemmel a leszivárgó anyaggal szemben. A tetejében az ötös kazetta még ma is működik, és mint veszélyeshulladék-tárolót használják. Vajon mit helyeznek el ott, hogyan és kinek a tudtával, beleegyezésével? A korábbi válaszukból tudom, hogy ebben is található vörösiszap, de vajon hogyan keverhető ez az anyag további három más-más veszélyes hulladékkal? Ha nem keverik, akkor viszont hogyan tárolják? Vajon miként lehet valaki veszélyeshulladék-kezelő, miközben nem is ez a profilja, úgy, hogy erről az önkormányzatnak és a lakosságnak fogalma sincs? Ez több ponton is törvénybe ütközik. Ez is és az engedélyezés is összefügg talán szintén Gyurcsány miniszter úrral? Ha erről tud a város, akkor nyilván ez a tény bekerül a környezetvédelmi programba.

Érdekes adalék az is, hogy az egyik engedélyen Mosonmagyaróvár helyett Győr szerepel az értesítettek között, igaz, a többi engedélyen egyetlen önkormányzat sem. Vajon miért? A törvényes eljárás során környezeti hatástanulmányt is kell készíteni, aminek része a közmeghallgatás - helyette volt elhallgatás, de vajon miért? Mosonmagyaróváron miért nem érvényesül a törvényi garancia, mely szerint a környezet állapotáról, szennyezettségéről, veszélyeshulladék-tároló létesítéséről a lakosságot értesíteni kell? Ez alkotmányos joga az ott élőknek. Mi az indok, hogy két hete a környezetvédelmi törvény alapján közérdekű, a veszélyes hulladékról és a kezeléséről szóló közérdekű információkat törölték a minisztérium honlapjáról?

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage