GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! 2003 nyarán, felismerve a Balaton vízszintcsökkenéséből származó következmények kedvezőtlenségét, a kormány egy határozatban szabályozta a szükséges intézkedéseket. A különböző tárcák összehangolt működését megkívánó cselekvési program céljai között szerepeltek a Balatonnal mint természeti erőforrással összefüggő intézkedések éppúgy, mint a vonatjáratok bővítését vagy a bicikliút-hálózat terjesztését, fejlesztését megcélzó feladatok. A 32 rövid távú és 12 középtávú célkitűzés tükrözi a határozott szándékot a Balaton és térsége helyzetének javítására.

Az elmúlt hetek újsághírei között szerepelt, hogy az idei csapadékmennyiség máris javított a helyzeten, a vízszinten, és ez még akkor is örvendetes, ha nem vagy legalábbis nem kizárólag, nem elsősorban a kormány eltökéltségének köszönhető. (Derültség a Fidesz soraiban.) Tudomásom szerint a napokban értékelték az intézkedési tervben foglaltak eddigi eredményeit, és újabb intézkedésekről döntöttek. Nagyon örülök neki, hogy ellenzéki képviselőtársaim is értették a kérdésben megbúvó tréfát.

Tekintve, hogy amiképp ezt a tavalyi kormányhatározat is leszögezi, a Balaton az ország egyik legjelentősebb természeti kincse, emellett Budapest után hazánk legfontosabb turisztikai célterülete, különös érdeklődésre tarthat számot, hogy milyen mértékben sikerül teljesíteni a határozatban kijelölt feladatokat. Kérdéseim mindezek értelmében a miniszter úrhoz a következők. Mi valósult meg a Balatonnal kapcsolatos cselekvési programból, illetve az intézkedési terv első pontja - ami a vízpótlás indokoltságát és lehetőségét mérlegelő tudományos elemzés elvégzése, elvégeztetése volt -, ennek mi lett az eredménye, a konklúziója?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage