KELETI GYÖRGY (MSZP): A kormánynak az a javaslata, hogy 2 milliárd 148 millió 500 ezer forintot szavazzon meg a Ház a jelenlegi kórház és rendelőintézet kiváltására. A bizottság módosító indítványa viszont kórházat nem, csupán új rendelőintézet építését javasolja. A bizottsági javaslat valószínűleg egyben a meglévő kórház halálos ítélete is, csupán annak időpontja a kérdéses. A mostani kórház ugyanis egy 240 évvel ezelőtt épült volt Batthyány-kastélyban van elhelyezve, és nem nehéz belátni, hogy a kiemelkedő műemléki értékű épületben a mai kórházi normák és előírások nem biztosíthatók. Nem kell sok idő ahhoz, hogy működési engedélyük megvonásával bezárják azokat a kórházakat, ahol a valóban szükséges úgynevezett minimumfeltételek nem alakíthatók ki. Márpedig a kisbéri kastélyépületben a szükséges átalakítás a műemlékvédelem miatt nem lehetséges.

Átolvasva a bizottság üléseinek érintett jegyzőkönyveit sajnálattal kell megállapítanom, hogy a bizottság téves megállapítások alapján, fontos információk hiányában fogadta el a módosító javaslatát. Meggyőződésem, ha nagyobb helyi ismeretekkel rendelkeznek, ha alaposabban ismerik, miről van szó az önkormányzat kérelmének indoklásában, amit az egészségügyi tárca kiemelt szakmai támogatásban részesített és a megvalósítandó beruházások közötti prioritások sorrendjében a második helyen javasolt, ilyen döntést nem hoztak volna.

Néhány mondatot szeretnék szólni a kistérségben élők egészségi állapotáról, ami - gondolom - szorosan összefügg az egészségügyi beruházásokkal és a megszüntetésre kerülő intézményekkel. Idézek a Komárom-Esztergom megyei egészségügyi programból: “Megyénkben szinte minden településen magasabb az átlagos halálozási arány, mint az országos átlag. A férfiaknál a kisbéri kistérség kiemelkedően magas általános halálozási mutatói 24 százalékos többletet mutatnak az országos átlaghoz viszonyítva. A nőknél Kisbér térségét 21 százalékos halálozási többlet jellemezte a legutolsó, 1996-2001 között vizsgált időszakban.ö Ez részletezve még ijesztőbb. A statisztika szerint a főbb halálozási okok mindegyikében sajnos a kisbéri kistérség az élen áll. “Kisbér kistérsége hátrányos helyzetű, a megye legmostohább sorsú része. A hozzá tartozó községek negyede hátrányos besorolású, a megyében rajtuk kívül csupán egy ilyen van. A kistérség tizenhét települése közül hétben nincs önálló háziorvos, a megyében itt a legmagasabb a rokkantnyugdíjasok aránya, és legmagasabb az átlag életkor.ö

Úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, ezek az indokok arra ösztönzik az Országgyűlést, hogy a kormány eredeti javaslatát fogadja el annak érdekében, hogy Kisbéren a jelenlegi kastélyépületben, illetve annak lóistállójában - amely csupán 160 éve épült - működő rendelőintézet kiváltásával normális, tisztességes feltételeket biztosítson, és kezdje meg az Európai Unióban annyira várt elmaradt térségek felzárkóztatásának programját.

Kérem képviselőtársaimat, hogy a módosító javaslatok szavazásakor ne támogassák az egészségügyi bizottság javaslatát, és két hét múlva a végszavazásnál az eredeti kormány-előterjesztésre adják szavazatukat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage