DR. MAGDA SÁNDOR (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy az agrárgazdaság jövedelempozícióját rontja, a termelők jövedelembiztonságát gyengíti, a belső piac nyugalmát pedig veszélyezteti a forint ismételt erősödése. Az erősödő forint rontja a magyar export versenyképességét, ugyanakkor relatíve olcsóbbá teszi az importot. A jelenlegihez bizonyos mértékben hasonló korábbi időszakot alapul véve az mondható el, hogy a 2001 májusában megkezdődött forintárfolyam-erősödés 2002 végéig a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban összesen 110 milliárd forint árfolyamveszteséget okozott. A mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékeket importáló vállalatoknál pedig mintegy 47 milliárd forint árfolyamnyereség képződött.

Hangsúlyozni kell viszont azt, hogy az exportárveszteség elsősorban a termelői szektort érintette, míg a közvetlen fogyasztásra alkalmas élelmiszerek importjának hasznán többségében a kereskedelmi láncok, a kereskedők osztoztak. Az export-versenyképesség csökkenése, az export visszaesése, a hazai piacon maradó terméktömeg árleszorító hatása a magyar agrárgazdálkodók számára egyértelműen negatív; negatív, mert az olcsó import előnyéből a termelők gyakorlatilag nem részesednek. Így annak a közel 800 ezer termelőnek, akik a mezőgazdasági termékek előállításával foglalkoznak, a jelenkori árfolyam-politika nagymértékben hátrányos; hátrányos, mert a Magyar Nemzeti Bank elmúlt időszakban folytatott kamatpolitikája a magyar gazdálkodók, a magyar vidéken élők zsebéből eddig közel 100 milliárd forintot vett ki, amely milliárdokat már állami támogatással nem lehet pótolni.

Az árfolyamveszteség miatt a konzervipar csak nagy veszteséggel tud exportálni, így 2004-ben már korlátozott mennyiségben és alacsony áron vásárolt zöldség- és gyümölcsalapanyagot. Az exportorientált borágazat nem képes a szőlő felvásárlására, mert a pincékben maradt az előző évi szőlőből készített bor. De ugyanez elmondható az állattenyésztésre és úgymond az egész magyar mezőgazdaságra. A felülértékelt forint a külkereskedelmi áruforgalom egyenlegének romlásán túl a magyar gazdaságban irreálisan magas hitelkamatokhoz vezetett. A tartósan magas kamatszint jelentősen növeli az agrártermelés költségeit, előidézi az ágazat alacsony jövedelemtermelő képességét és az eladósodottság növelését.

A drága hitel az agrártermelés versenyképességének javulását akadályozza. Szeretném emlékeztetni a tisztelt Házat, hogy kormányunk első lépése az volt, hogy éppen az említett csapdából kivonja a gazdálkodókat, így első alkalommal 60, majd a következő évben, tehát 2003-ban további 12 milliárddal sietett a gazdálkodók segítésére.

Tisztelt Ház! A felülértékelt forintárfolyam agrárgazdaságra gyakorolt negatív hatását a következőkben lehet jellemezni. Az export-versenyképesség csökkenése miatt visszamaradt terméktömeg árcsökkenést vált ki a belső piacon. Az olcsóbbá váló import nem a teljes agrárágazatnak, hanem csak a piac egyes szereplőinek kedvez. A kialakuló importverseny az élelmiszerek belső piacán árletörő hatású, ami tovább gyengíti a hazai mezőgazdaság jövedelemtermelő képességét. A termelői árak a kínálati piac körülményei között csökkenő tendenciát követnek, így romlik a termelők jövedelempozíciója.

A fentieken túl a jövő szempontjából külön figyelmet érdemel, hogy a forintárfolyam agrárágazatot érintő negatív következményeinek tompítása az európai uniós tagság körülményei között a korábban alkalmazott nemzeti beavatkozással már nem segíthető. Sőt, azt kell mondani, a földalapú támogatás, vagy más európai uniós támogatás értéke is a gazdálkodók számára mindig kevesebb, minél erősebb a forint. Ezért a parlament segítségét kérve az MSZP agrárpolitikai és vidékfejlesztési munkacsoportja nevében azt javaslom, hogy minél rövidebb időn belül történjen intézkedés a magyar gazdálkodók, a magyar vidék, a magyar nép érdekeit szolgáló árfolyam-politika megvalósítására. Mondom ezt azért, mert ez mind a kormánypártoknak, mind az ellenzéknek fontos kell hogy legyen. Fontos még akkor is, ha tegnap egy 50 bázisos csökkenés volt, mert a forint ma túlértékelt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage